Reklama

Nový Zéland chystá doživotní zákaz kouření pro mladé

Novozélandská vláda přišla s unikátním plánem, jak v zemi skoncovat s kouřením. Podle návrhu nového zákona by se měl každoročně zvýšit minimální věk pro nákup cigaret o rok. Mladá generace by tak již neměla mít možnost koupit si legálně cigarety za svého života vůbec, píše agentura AFP.

Minimální věk pro nákup tabáku je na Novém Zélandu nyní 18 let. Od roku 2027 by se tato hranice měla postupně zvyšovat. "Chceme zajistit, že mladí lidé nikdy nezačnou kouřit... Lidé, kterým bude v době uvedení zákona v platnost 14 let, již nebudou mít za svého života možnost koupit si legálně tabák," prohlásila představitelka novozélandského ministerstva zdravotnictví Ayesha Verrallová.

Vláda chce návrh zákona předložit parlamentu v roce 2022 a podle Verrallové je pravděpodobné, že ho poslanci schválí. V platnost by nová norma mohla vstoupit v roce 2023. Vládní plán počítá rovněž s povolením prodeje tabákových výrobků jen s velmi nízkým obsahem nikotinu, a také se snížením počtu obchodů, které tyto výrobky prodávají.

Cílem je, aby do roku 2025 kouřilo méně než pět procent Novozélanďanů, uvedla vláda. Množství kuřáků na Novém Zélandu již řadu let klesá; nyní kouří jen 11 procent dospělých, devět procent každodenně. Vyšší podíl kuřáků, 29 procent, je mezi původním maorským obyvatelstvem. Vládní plán počítá s vytvořením pracovní skupiny, která by měla pomoci omezit kouření mezi Maory.

Elektronických cigaret by se nový zákon týkat neměl. Podle Verrallové je kouření tabáku mnohem škodlivější a zůstává na Novém Zélandu hlavním důvodem úmrtí, jimž by se dalo zabránit. Ročně stojí až za 5000 úmrtími.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Karel (Po, 13. 12. 2021 - 13:12)
Ten krok Nového Zélandu doživotně zakázat kouření je určitě správný. A myslím si, že konzumace tabáku v jakékoliv formě během několika desítek let skončí samovolně. Tabák je totiž společenská droga. No a v dnešní době se už lidé příliš nescházejí. A není to jen kvůli covidovým omezením. Již před nástupem pandemie jsem pozoroval, že do hospod chodí čím dál méně lidí. Chodili hlavně staří dědkové. Mladí vysedávají u počítačů, komunikují spolu virtuálně a hrají nějaké přiblblé počítačové hry. Sexuologové si stěžují, že mladí už ani neprovozují normální sex. No přes monitor to jde asi těžko. No a cigarety jim určitě už nic neříkají. Co se ale naopak rozmohlo je tzv "samotářské chlastání". Provozuje jej hlavně střední a starší generace. A to tak tajně, že o tom kolikrát neví ani lidé, kteří s takovým chlastačem žijí ve společné domácnosti. Nedávno o tom dokonce někde na netu byl článek. Nějaký režisér tam tvrdil, že o takovém domácím chlastání natočí dokument. Musel jsem se smát, když jsem si představil, že by třeba natočil dokument o mě, který se po příchodu z práce ožere každý večer. No a určitě vznikne nějaký akční plán proti domácímu alkoholismu.
! (Po, 13. 12. 2021 - 18:12)
Zakázat něco zákonem je pochybné. V USA zkoušeli zavést ve 20. letech min. st. prohibici alkoholu a výsledkem bylo, že se chlastalo dál a vláda přišla o daně z alkoholu. Poznámka: Nejsem zastáncem kuřáků, jsem nekuřák a nic pozitivního na kouření nevidím.
Standa (Pá, 17. 12. 2021 - 22:12)
Znam lidi, co kdyby ted nekourili, tak skonci na antidepresivech ci jinych drogach.
Furton (St, 22. 12. 2021 - 10:12)
Bingo!
Reklama