Otázky a odpovědi kolem pervitinu

Otázky a odpovědi kolem nejrozšířenější drogy v Česku - pervitinu k dnešnímu zahájení dvoudenní celosvětové konference Metamfetamin: poznatky, strategie a odpovědi:

Co je to pervitin?
Pervitin (metamfetamin, ale také perník, péčko, piko, peří aj.) je jednou ze skupiny amfetaminových drog. Je to stimulační droga, která dočasně povzbuzuje tělesné i duševní schopnosti a zvyšuje aktivitu uživatele. Čistý má formu mikrokrystalického bílého hořkého prášku bez zápachu. Na černém trhu je často zabarven, protože obsahuje zbytky látek z domácí výroby.

Jaká je historie pervitinu?
Podle některých zdrojů byl pervitin poprvé vyroben v roce 1899 v Japonsku. Podle jiných pramenů jej vyvinuli vědci pro čínskou armádu, která chtěla utlumit pud sebezáchovy u vojáků. S průmyslovou produkcí metamfetaminu začala německá firma Temmler Werken, která v roce 1938 uvedla na trh tablety s názvem pervitin. V Česku se legálně vyráběl během druhé světové války pro vojáky wehrmachtu a jednotky SS. Vyvážel se také do Japonska pro sebevražedné piloty kamikadze. Nelegálně se začal "vařit" na přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy se nejprve užíval v malých uzavřených komunitách. V 90. letech se začal z Česka šířit do zahraničí.

Z čeho se pervitin v ČR vyrábí?
Podle policie se 90 procent českého pervitinu vyrábí z běžně dostupných léků. V 80. letech byl základní látkou pro jeho výrobu lék na kašel Solutan. Když se lék začal vydávat pouze na předpis, začal se vyrábět z efedrinu. Ten pocházel z krádeží v továrně v Roztokách u Prahy, která byla největší továrnou na výrobu efedrinu v Evropě. Nyní jsou zdrojem volně prodejné léky obsahující pseudoefedrin.

Kde se pervitin vyrábí?
Výroba pervitinu je poměrně snadná, byť se musí z volně dostupných tablet nejprve extrahovat pseudoefedrin a ten pomocí chemikálií změnit na metamfetamin (k výrobě se používá louh a červený fosfor). Po celé ČR jsou stovky malých laboratoří, často v bytech. Vybavení laboratoře totiž není nikterak nákladné, stačí nejjednodušší pomůcky. Například v roce 2005 policisté odhalili 261 laboratoří, v roce 2006 dokonce 416.

Kdo pervitin v Česku vyrábí?
Původní malé uzavřené drogové komunity v posledních letech vystřídaly organizované gangy, do kterých se zapojují i cizinci.

Kde se pervitin nejvíce užívá?
V ČR je ve srovnání s ostatními evropskými státy nejvyšší počet závislých na metamfetaminu v poměru k počtu obyvatel - asi 0,7 procenta populace mezi 15. a 64. rokem. Podle české vládní agentury je v Česku celkem 30.200 problémových uživatelů drog, pervitin užívají dvě třetiny z nich. Po droze je značná poptávka také v Německu, Rakousku i v Anglii.

Jaké jsou účinky pervitinu?
Uživatel má pocit, že má více sil, necítí únavu a je schopen vyšších výkonů. Dávka se užívá inhalací, šňupáním či nitrožilně.

Jaké jsou následky užívání pervitinu?
Pervitin způsobuje psychickou závislost. Závislost bývá velmi těžká a provází ji stihomam. Při chronickém zneužívání se objevuje neklid, halucinace a psychóza.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (780)

 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  parnik je uplne luxusni!!!!!

  Lis 06, 2008
 • Obrázek uživatele Adél
  Adél (anonym)

  Je to cesta do pekla, která neni značená. Najednou jsi uvnitř a ani nevíš jak. Doporučuju ani nezkoušet.

  Říj 14, 2008
 • Obrázek uživatele axcx
  axcx (anonym)

  zkusil parkrat (+-10) a neni to nic pro mne sou lepsi veci:) ale zas kdyz se akce podari tak je srandy kopec... nikdy si clovek tak nepokeca jak na piku, nikdy ho tak prace nebavi, nikdy enni vic nad veci

  Říj 14, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nejdřív je to sen,pak nevíš jak z něj ven... fakt je to sračka a kurvi to charakter!!!

  Říj 15, 2008
 • Obrázek uživatele pssst...
  pssst... (anonym)

  Nejdřív je to sen,pak nevíš jak z něj ven... ...sračka pro tělo a kurvi charakter!!!

  Říj 15, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  http://surfbux.com/?r=cieska

  Říj 15, 2008
 • Obrázek uživatele aaa
  aaa (anonym)

  nahodou,ja byla na piku dva roky a nebudu nikdy litovat.zajimava a prijemna zkusenost.hodne ti to da.

  Říj 16, 2008
 • Obrázek uživatele zuzka
  zuzka (anonym)

  Je mi dvacet,mám skvělou práci, miluji svou rodinu...zkrátka nikdo by na mě nepoznal, že už asi 6 let užívám pervitin.Užívám ho nitrožilně. Poslední 2 roky Velmi často.Téměř denně. Už mi ta moje závislost začíná vadit, prostě jak si jeden den nedám, necítím se ve své kůži.Chtěla bych se léčit, ale nějak diskrétně, existuje nějaká terapie, při které člověk nemusí do léčebny?Zkrátka, nemůžu teď po šesti letech přijít a říct, "rodino, jedu teď na pár měsíců do léčebny, protože jsem těžce závislá na perníku"nikdo to totiž neví.....

  Říj 17, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  6 let i.v. a opravdu pořád funguješ NORMÁLNĚ?? Žádná léčba,ani léčebna ti nepomůže, dokud nebudeš sama chtít. A jestli vážně chceš, tak je to v tobě a nepotřebuješ léčebnu.Trošku funguje zbavit se "kámošů". zbytek musíš sama. někdy je pár dní delších, než měsíc..

  Říj 19, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  byl jsem zavisly na pervitynu 3 roky ze začátku pouze o vykendových pařbách .pak se to stupnovalo a už ani nevím jak ale najednou jsem v tom lital. daval jsem si každy den .týden jsem nespal začal jsem si to brat nitrožilně a jen jsem myslel na to jak si zas dam a kde na to vemu prachy.je to svinstvo ale občas si ještě dam.je to silnější a prostě msim.radim se tomu zcela vyhnout chvylku jsi v poho ale dojezdy jsou nekdy hnusny.nic neztoji za to si takhle "skurvit" život.a člověk musí být silnej aby se toho na dobro zbavil,je fajn mit okolo sebe lidi kteří ti s tim pomůžou.

  Říj 19, 2008
 • Obrázek uživatele Adél
  Adél (anonym)

  JJ, všechno je super ty seš super a pak ztratíš přehled co je realita a co halucinace a ty dojezdy taky moc přijemný. Tyhle příznaky by se měli objevit hned po prvním užití a každej by si to rychle rozmyslel, naštěstí pro mě přišly po roce a šlo z toho ještě ven. Každopádně mi to zkazilo "mládí" nějak mi ujel vlak. Teď jsem sice v pohodě, ale ta hlava už myslí jinak. Zdarec

  Říj 20, 2008
 • Obrázek uživatele prelude
  prelude (anonym)

  na temu parno ma kazdy svoj nazor...na kazdeho to vplyva inak a kazdy to inak komentuje.davam biele asi pol roka kazdy weekend..je to uzasny pocit a nestzujem sa.niesom zavisla viem bez toho vydrzat len dojazdy su hrozne a strasne ma pervitin zmenil..myslim moju osobnost..uz niesom taka aka som bola niekdey:(

  Říj 20, 2008
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  Jo dá se říct musím fungovat.Pociťuju, že se to začíná podepisovat na mém zdraví.Bolívají mě klouby, zuby....snažím se ale udržovat vitamínama, taky cvičím atd.Ale ten problém je v tom, že mě nic nemotivuje k tomu, abych s tím skončila.Perník mám totiž zadarmo, kámoš je vařič, můžu ho mít kdykoli si pomyslím....Vždycky si říkám, že aspoň týden to musím vydržet, ale můj rekord z poslední doby je tři dny...

  Říj 21, 2008
 • Obrázek uživatele lusi
  lusi (anonym)

  byla jsem zavisla na pervitinu 3 roky z toho 2.5roku na jehle prosla jsem si stredne dlouhou lecbou a asi rok abstinovala,tet si cas od casu dam ,ale kdykoliv to dokazu ovladnout.

  Říj 22, 2008
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  dobry den je mi 19let za tri dny je mi dvacet let čekam miminko a pritom fetuju je to pro me strasne tezky nevim co mam delat. s partnerem sme porad pohadany a ja mam vycitky kvuli malimu aby se narodil zdravem a netrpel za moje blbosti kterych se momentalne nemuzu zbavit. beru pervitin a pripadam si jako ten nejhorsi clovek co muze byt........ co mam delat? ani odvykacka mi nepomohla

  Říj 26, 2008
 • Obrázek uživatele madona
  madona (anonym)

  nechápu,jak může těhotná ženská brát perník,když jsi věděla,že fetuješ,měla si brát antikoncepci.ani se nedivím,že tě má přítel plný zuby.chudák dítě,příjde na svět a už bude feťák.aniž by si to vybralo.

  Říj 28, 2008
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  Petro zkus třeba bojovat vzpomen si na lidi co museli ve valce překonat tak ty překonej to svinstvo taky sem braval drogy ale zbavil sem se toho sam tim že sem bojoval a on se ten uspech dostavi

  Říj 29, 2008
 • Obrázek uživatele roman
  roman (anonym)

  zuzka: je to tvůj život ,ale já ti řeknu že pervitin je svinstvo,táta ho bral od mého narození,užíval ho asi 8 let - z toho se mě a mamku pokusil 3x zabít ,mě pořád chtěl vyhazovat z balkonu a mamku pořád mlátil,pak začal mít halucinace a stal se z něj schizofrenik , v průběhu dalších let měl díky drogám 3x zástavu srdce a na tu poslední zemřel -bylo mu 29 ,takže rada pro tu ženu co je těhotná a přitom fetuje,přestan s tím nebo se vzdej dítěte(pokud vůbec bude zdravé-určitě ale bude závislé),zničí vám to život oběma

  Lis 02, 2008
 • Obrázek uživatele Domo
  Domo (anonym)

  pernik je shit

  Lis 02, 2008
 • Obrázek uživatele Slice
  Slice (anonym)

  co to znamená louhovat???

  Lis 04, 2008
 • Obrázek uživatele Mono
  Mono (anonym)

  Pernik je humus, zkusila jsem to nahodou a pak se vezla. Byla jsem v tom necele 3 roky a zjistila jsem, ze je to o nicem. Tak jsem toho nechala. A ted jsem 2,5 roku cista. Uz bych nikdy do toho nesla. Neni fakt o co stat. Akorat si s tim dojebete zivot.

  Lis 06, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  louhovat je hulit

  Lis 06, 2008
 • Obrázek uživatele Deni
  Deni (anonym)

  louhovat je hulit

  Lis 07, 2008
 • Obrázek uživatele Janina
  Janina (anonym)

  Perník je svinstvo ale bral se bere se a brát se bude furt a nikdo s tim nic neudělá

  Lis 07, 2008
 • Obrázek uživatele kUliich
  kUliich (anonym)

  Pečko je už nuda..par rokú dozadu to byl aspon poctiwej a čistej....ted už nikdo to swinstwo do sebe neperte...radši:)

  Lis 07, 2008
 • Obrázek uživatele m...
  m... (anonym)

  piko je neco co di da vsechno co ti drive chybelo.....ale nakonec ti vezme vse co si drive nevydel....

  Lis 07, 2008
 • Obrázek uživatele dyt
  dyt (anonym)

  piko me zkazilo zdraví,a ted toho lituju v 17 sem odepsana

  Lis 09, 2008
 • Obrázek uživatele drum
  drum (anonym)

  v 17 nemuzes ani bejt zavisla blazne

  Lis 11, 2008
 • Obrázek uživatele Lucy
  Lucy (anonym)

  Nezlobte se na mně lidi, ale perník je nejhorší svinstvo, které může existovat, pak už je jen heroin a za ním hřebíky do rakve. Zlatej koks, když už něco, je alespoň z části přírodní...

  Lis 11, 2008
 • Obrázek uživatele xxx
  xxx (anonym)

  piko - deformacia osobnosti, vedome si poškodzovanie duševneho a fyz. zdravia, proste peklo najvacsie

  Lis 12, 2008
 • Obrázek uživatele jiga
  jiga (anonym)

  hele zdravi ti dnes zkazi snad uz vsechno.. dnes proste nejde zit zdrave..clovek musi vedet kdy ma dost a musi si to umet ohlidat a rict si taky ne

  Lis 14, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  jak nekdo muze rict, ze je v 17 odepsanej,ja brala od 15 do 18, pak jsem dala oraz a pak zase zacla.ted jsem cista, da se prestat, kdo rika, ze ne, lze a nechce..jednou to kazdymu dojde, pokud bude chtit jednou normalne zit, mit pritele, zdravi deti, to v 17 nikdo nepochopi, vim o cem mluvim...

  Lis 14, 2008
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  myslite ze je to hodne navykovi mam kamose a uz to nakou tu dobu bere a je furt tak trochu mimo cas a realitu ...myslite ze by to vydrzel

  Lis 15, 2008
 • Obrázek uživatele KYRA
  KYRA (anonym)

  TAKY SEM BRALA,SPOČATKU JEN JEDNOU TYDNĚ O VYKENDU,SEM SI ŠNUPLA,PAK TO ŠLO RAZ NA RAZ.NEVĚDĚLA SEM KDY MAM DOST,CHTĚLA SEM VIC,KDYŽ MI HO KAMOŠLA PO PRVE PICHLA,MOC SE MI TO ZALIBILO,NIKDY SEM NEZAŽILA TAK KRASNY POCIT.ALE ZAČALA ZE MĚ BYT TROSKA,AČ NERADA PŘIZNAVAM ŽE MAM DVĚ DĚTI.MOC JE MILUJI A TEHDY MI BYLO VŠE UKRADENE,ANI NEVIM JAK SE TO STALO,NAJEDNOU SEM PŘIŠLA O BYDLENI,DĚTI MI VZAL MUJ BEJVALÍ,A JA BYLA I S PIKEM V KRVY VIC NA DNĚ.JEDENOU SEM SE PROBUDILA ASI PO TŘIDENIM SPANKU,A UVĚDOMILA JSEM SI ŽE NEMAM NIC....VUBEC NIC.....TAK ZAČALA MOJE LEČBA...NEŠLA SEM K DOKTOROVY,ANI SE LEČIT ZVLADLA SEM TO SAMA...BYLI TO MUKA...ALE ZVLADLA....VĚŘIM TOMU ŽE KDYŽ ČLOVĚK OPRAVDU CHCE JDE TO...POKUD TO ALE TOMU ČLOVĚKU VYHOVUJE,MUŽETE HO LEČIT JAK CHCETE,JEDNOU ZASE PŘIJDE S LEČENY A DA SI TO,ŽIJE V TE LEČEBNĚ PRO TEN POCIT ŽE AŽ BUDE VENKU KONEČNĚ SI DA.MAM KAMOŠKU KTERA BERE 20 LET....A VIM ŽE NEPŘESTANE,NECHCE...

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele ujkihugfvtg
  ujkihugfvtg (anonym)

  0.7 procenta populace?tak o ste nikdy nebyli v tanvaldě...tady to bude tak 99...je to svinstvo....

  Lis 16, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  taky jsem měla skušenost s pikem.A už nikdy víc..ztratia jsem kámoše,ztratila jsem i bráchu a to mě mrzelo nejvíc...a tak jsem s tím skončila..když máte někoho ,na kterém Vám moc záleží,tak jde přestat.

  Lis 16, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nejhorsi je ze ta nejhorsi droga slozena z nejvetsi sracky se lidem nejvic liby,,,,parkrat sem si taky snupnul

  Lis 18, 2008
 • Obrázek uživatele xxx
  xxx (anonym)

  Já osobně zkušenost nemám, ale můj přítel se kterým jsem chodila rok a půl a se kterým mám dítě byl těžce závislý a já tenkrát hodně naivní jsem si myslela, že kvůli mě přestane. Nakonec jsem skončila s dítětem sama a on se 2 roky neozval...Nicméně jsem ho teď po těch dvou letech viděla a dokázal přestat a začal se o svoje dítě zajímat, ale kdo mu vysvětlí, že už je to pozdě?

  Lis 18, 2008
 • Obrázek uživatele Stanley
  Stanley (anonym)

  ty číslo uživatelů sou oritentační ale u nás v cl je podle mě tak 5-10% lidí co si dávaj kobry...nejsou třeba závislí ale....

  Lis 19, 2008
 • Obrázek uživatele šebo
  šebo (anonym)

  bral jsem pervitin,a zažil takové věci co se u normálních lidí neděje!po prvé to byla jedna dávka na diskotéku,která mi velice zachutnala,druhá diskotéka už byla horší dal jsem si za celý večer 4 dávky,které mě nabudily a vedly k druhému dni,jel jsem 8 dni vkuse bez spánku a bez potravy pak jsem si dal a bylo mi jen hodinku dobře a pak jsem se trápil,bolela mě tak hlava že jsem si musel dát vnitrožilně a teprve ted to začalo od té doby jsem byl těžce závislý,stresy,stihy to bylo nejhorší pomohl jsem si z toho sám a jsem už týden čistý a vím že už bych si to nikdy nedal vím to proto že to prodávám kdybyste někdo chtěli tak volej te na tadyto číslo 732 560 118 z pozdravem šebo!!

  Lis 20, 2008
 • Obrázek uživatele Faltik
  Faltik (anonym)

  Jsem jeden z těch co s tím začli na tanečních akcích,pak jen tak,až sem na tom začal vydělávat...v jednu dobu sem v tom lítal dost,ale díky těm dojezdovým pocitům po ránu a celkově špatné psychice se mi to začalo protivnit,začal sem vyvažovat dvě věci: ten začátek,kdy by člověk dělal úplně všechno kdyby to stíhal:),komunikoativnost atd, no a potom ta druhá věc a to,ten konec, mizerná nálada,stihy,vybílenej mozek...začala teda převažovat druhá část a postupem sem toho nechal..Nikdy sem naštěstí nedopad až na dno, i když párkrát to bylo 3dny nonstop,jednou s přestávkou i týden tak to bylo pro mě dno a když na to teď vzpomenu je mi ze sebe zle a cítím že mi to nechalo následky a to v psychice,předtím sem byl víc usměvavej,veselejší a to nemluvím co mi za pár let ukážou vnitřnosti z těch sraček. Navíc ještě jedna věc co mě na tom štve, sám od sebe za střízliva bych si to už nedal,vzpomenu si na ty dojezdy,ale horší to je po pár panákách,kdy se ten strach odbourá,to nesmím nikoho potkat:( naštěstí to je tak jednou za rok i déle,veškeré kontakty sem totiž vymazal abych se v podnapilým stavu k tomu nedostal:) možná sem byl závislej,možná ne,feták si to nepřipouští,každopádně bylo období co sem to drtil dost a to je zamnou,jenže bohužel některý ty vzpomínky semnou.

  Lis 20, 2008
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  Jsem asi naivní,myslela jsem,že se perník užívá jen nitrožilně?

  Lis 20, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Jsem zděšena inzerátem od šeby..Jestli můžu říct něco přímo Tobě,..tak vzpamatuj se.Jak můžeš někomu nabízet něco co sám odsuzuješ??Peří je humus a všichni by se na to měli vysrat,že jsem tak smělá.Je to zkáza lidstva.Gratulujme se ti, co skončili,fanděme těm,co to nezkusili a modle me se za ty,kteří jsou v tom bludném kruhu,který se pořád zužuje!

  Lis 21, 2008
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  Já jsem perník vždycky odsuzovala, ale jednou jsem to s kámoškou zkusila, jeli jsme tři dny bez spánku, moc jídla jsme taky nepozřeli, spíš tak z nutnosti, abychom neměly prázdné žaludky jsme si dali ovoce nebo jogurty. Bylo to fakt fajn, člověk je opravdu nafrčenej, povídá jak blázen, dokonce jsme se zasekli na tom, že jsme celou noc uklízeli jak šílené.Všechno bylo super prostě....ale ten dojezd byl opravdu náročný. Když z nás opadala veškerá ta euforie a aktivita, tak jsme si připadaly totálně vymazaný, bolelo nás tělo, hlava, žaludek...hnus. Proto chci všem vzkázat NEBERTE TO, ty pocity pak jsou příšerný!:(

  Lis 21, 2008
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  mám přítelkyni, která závislá na pervitynu, všechno bylo v pořátku do té doby neš mě začla obvyňovat, že ji špehuji a mí kamarádi také, že jí děláme naschváli atd... Má otázka je to zdrog nebo je duševně nemocná. děkuji za odpověď.

  Lis 22, 2008
 • Obrázek uživatele šebo
  šebo (anonym)

  a ja ti na to řeknu jedno seru na ty kdo to berou,bralas to bralas staral se ti někdo v takovém stylu do toho nikdo tak nech fetáky fetákama.JE to jejich problém ja jsem ted nekopaný jak čert a je mi hej a taky to nikoho nezajímá tak laskavě nech mi moravu fetovat.Šebo

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele šebo
  šebo (anonym)

  ne fakt to je v piči,mě se chce zase jebat když už si tady píšu do větru tak by mě zajímalo jak ty moje evičko vypadáš,a dozvěděla se že v karviné je to tu moje,nechovám se jak naký skurvený feták jedu sice tež mam na to nervy ale to už je v piči do blázince nepujdu ale fetovat to nepřestanu,,,a přeju at na to každý zdechne i já!!!!a je to zase sem tu byl na chvilku udělal s těma fetákama pořádek a ted du jebat,kdyby si byla kunda ozvy se vypadám dobře,mužem zamrdat ale kurva at vypadáš pička jako zvon........L,šebest Junior

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Hanzi
  Hanzi (anonym)

  drahá sandro to že na dojezdu jsi byla unavená je logický na poprvé hned tří dny je taky hodně na poprví si dáš konskou dávku a dívíš se ale uznej sama tři dny stály za to. Tak proč píšeš neberte to když sis to vzala taky tvoje rozhodnutí je dobrý zkusila sem to a nikdy víc ale ten kdo to skusí jednou tak je rozhodnutí na nom jestli si to veme znova nebo ne. Já to beru jen pátky a soboty prostě když se něco pořádá což je každej pátek a většinou i sobota. Někdy i v týdnu ale to už je výmečný prostě ber když se deš bavit ale ne jen tak. nevýhoda je že tě to docela ždímá z peněz ale co když se deš bavit tak stačí si koupit za 200 a ne si vzít za 400 jen tak a pak bejt tejden sjetej. a jinak to že tě boolí hlava tělo je únaavou a taky to ani neni dojezd ale absták tim ti řiká tělo o další dávku ty vastně překonáváš tak trošku závislost a ne dojezd :-)

  Lis 26, 2008
 • Obrázek uživatele ladka
  ladka (anonym)

  VZIVOTE BYCH TO NESKUSILA PADLA JSEM DO TOHO KULI PRITELOVI KTEREJ SE SEMNLOU ROZESEL JE TO PECKA

  Lis 26, 2008

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama