Reklama

Studie potvrdily, že kouření zvyšuje riziko deprese

Kouření zvyšuje riziko deprese, potvrdily studie, v nichž bylo zapojeno na celém světě na 8000 kuřáků, z toho polovina s psychickým onemocněním. Cigareta krátkodobě pomůže ve stresu, při depresi, vylepší náladu, z dlouhodobého hlediska ale psychice výrazně škodí a depresi prohlubuje, řekla novinářům lékařka Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK Lenka Štěpánková.

“Lidé, kteří více kouří, mají více problémů s úzkostí a depresí. A dokonce u lidí, kteří vykouří 20 a více cigaret denně, je trojnásobné množství sebevražd proti nekuřákům,“ uvedla.

Zhruba třetinu pacientů centra, kde se od roku 2005 léčilo přes 5000 kuřáků, tvoří ti, kteří se léčí na psychiatrii a chtějí přestat kouřit. Potřebují oproti běžným kuřákům při odvykání více návštěv a intenzivnější terapii. “Snažíme se, aby přestávali v době, kdy mají co nejlepší kompenzaci psychického onemocnění,“ popsala lékařka.

Vedoucí centra Eva Králíková podotkla, že kuřáci se často bojí léků, které pomáhají závislost překonat. “Nevadí jim ale, že vdechují nikotin z cigaretového kouře s tisíci toxických látek, protože cigareta nemá příbalový leták s popisem nežádoucích účinků. Kdyby ho měla, jeden výtisk by kuřák ani neunesl,“ řekla a připomněla, že studie jednoznačně vyvrátily obavy z náhradní léčby.

Mezi pacienty hospitalizovanými na Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK je podle Martina Anderse až 70 procent kuřáků. V Česku jsou i proto na uzavřených psychiatrických odděleních kuřárny, což v řadě zemí dávno není, například na slavné Mayo Clinic v USA byl vydán zákaz kouření už v roce 1992.

Reklama

Víme, že řada duševních onemocnění může být příčinou, ale také následkem kouření,“ řekl Anders. Kouření přispívá k rozvoji deprese, a pokud člověk přestane kouřit, má daleko větší šanci, že se z deprese dostane, dodal. U pacientů v těžké depresi ale lékaři nedoporučují s odvykáním začínat, jen je motivují do dalších etap léčby, kdy se psychické obtíže zmírní, aby pak s odvykáním začali.

Psychoterapii při léčbě závislosti na tabáku zdravotní pojišťovny hradí, na léky ale přispívají jen částečně a jen některé pojišťovny. Pro zájemce z nižších sociálních skupin to může být nepřekonatelná bariéra. Reforma psychiatrické léčby, na níž odborná společnost spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví, by i v tomto měla přinést změnu.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Ctibor Holohlavý (St, 19. 10. 2016 - 12:10)
Teď jsem nepochopil kouření čeho? Penisů? Cigaret? opravdu nevím ale tato stránka nemá být tak sexuální report...a zajímalo by mě kolik lidí na tuto stránku kouká...jsem velký fanda ale koho to zajímá...haf..haf..haf..mňau retardi
nikotýnka (St, 19. 10. 2016 - 15:10)
celej článek je jeden velký blábol.
Pampeliška (St, 19. 10. 2016 - 18:10)
celej článek je jeden...Hmm, kvalitka.
Zaměňují příčinu za důsledek.
Standa (Pá, 17. 12. 2021 - 22:12)
Spis maj lidi uzkosti a depky a proto kouri. Kdyby nekourili, tak budou treba jiz v Bohnicich. Je to tezke v dnesni dobe nemit depky ci nejaky nesvar, ktery jim s uzkosti pomaha. Pruser je to u mladeze a deti.
Reklama