V USA už 11 států povoluje lékařské užití marihuany

Rhode Island se stal 11. státem USA, který legalizoval použití marihuany pro lékařské účely. Jak upozorňuje agentura AP, je rovněž prvním, který přijal tento zákon od loňského června, kdy nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že pacienti užívající toto narkotikum mohou být soudně stíháni.

Podle nového zákona mohou lidé trpící nemocemi jako je AIDS nebo rakovina pěstovat až tucet rostlin konopí setého, z něhož se marihuana extrahuje, nebo si koupit 70 gramů marihuany, aby ulevili svým příznakům. Zákon ovšem vyžaduje jejich úřední registraci a vydání průkazu totožnosti s fotografií.

Federální zákon Spojených států zakazuje jakékoliv použití marihuany, avšak státy Maine, Vermont, Aljaška, Kalifornie, Havaj, Montana, Nevada, Oregon, Washington ä teď i Rhode Island její pěstování a využití pro lékařské účely povolují.

Nejvyšší soud 6. června 2005 rozhodl, že lidé kouřící marihuanu na doporučení svého doktora mohou být stíháni na základě federálního zákona o drogách. Nicméně federální úřady připouštějí, že pravděpodobně nebude možné stíhat mnoho uživatelů marihuany.

S návrhem zákona přišli republikánský poslanec Thomas Slater a senátorka Rhoda Perryová v loňském roce. Oba se stali svědky utrpení ve vlastních rodinách.

Synovec Perryové zemřel před rokem na AIDS. Ačkoliv marihuana mohla jeho utrpení zmírnit, neužíval ji, protože byla nezákonná.

Slater má rakovinu, na niž zemřelo i několik členů jeho rodiny. Podle svých slov zatím marihuanu užívat nepotřeboval, ale v budoucnosti by se mohla stát součástí jeho léčby. "Jsem si jist, že všichni tady znají alespoň jednu osobu, která by mohla mít z užívání lékařské marihuany užitek," prohlásil Slater před hlasováním.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele mrzout
  mrzout (anonym)

  Kdysi jsem cetl v Respektu clanek, ktery zminoval ze ve Velke Britanii jeden cas bylo praktikovan podavani narkomanum drog pod lekarskym dozorem. Neco jako ze se narkomani zaregistrovali, a pak mohli navstevovat lekare a dostaly drogu od nej. Vysledkem byl udajne pokles narkomanu (protoze dealerum se nevyplacelo "vyrabet" nove a stavajici meli velkou sanci, ze se z toho s pomoci lekare dostanou). Pak to kvuli USA odpiskali. Vi o tomto nekdo vic?

  Feb 05, 2006
 • Obrázek uživatele Jana Jirků
  Jana Jirků (anonym)

  Tento krok vítám. Jsem toho názoru, že jestliže si někdo pěstuje marihuanu na zahradě třeba jen jako ozdobnou květinu, má na to právo, stejně tak, když uzná, že ji potřebuje na léčbu. A jestliže se rozhodně ji zneužívat na drogu, Tam bych byla zcela benevolentní. po 18 věku každého člověka si každý zodpovídá sám za sebe. o drogách jsou všichni informováni dost a dost, takže kdo si chce huntovat své zdraví, prosím, ale jakmile bude potřebovat léčbu, ano, ale za svoje peníze, nemáš na to, nezajmá nás to, z našich kapes to rozhodně nepůjde. Mnoho lidí by si to pak rozmyslelo, kdyby to ovšem fungovalo na tvrdo. Bez vyjímky. Chceš skočit z mostu, prosím, ale ne na chodce, či auto. Chceš přejít přes dálnici, prosím, ale ohrožuj jen svůj život, nikoho jiného. Chceš lézt do vozovky a riskuješ přejetí, prosím, ale nikdo nesmí nikoho vinit, že tě přejel. Chceš jezdit mimo sjezdovky a je vyhlášeno lavinové nebezpečí, klidně, ale žádná záchranka pro tebe nevyjede. Nejsme bezmozkoví, a proto každý musí nést vinu sám za sebe a ne aby se trestali ostatní za nezodpovědnost druhých, třeba právě tím, že bude zákaz sběru hub, protože se mohou zneužít, že se nebudou smět pěstovat rostliny, protože se po nich může někdo otrávit atd. Přeji všem krásný den J.Jirků

  Feb 08, 2006
 • Obrázek uživatele Daho
  Daho (anonym)

  Ano proč ne jestli to pomůže k záchraně nebo aspoň k snížení bolesti tak není co řešit.

  Bře 26, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Lidi hulte!!!!Je to méně škodlive jak ciga nebo chlast a ještě to prospívá zdraví!!!Těšim se na to až bude travička legální.Dříve či později to přijde.Fifejdy:WE LOVE GANJA!!!!!

  Črv 01, 2006
 • Obrázek uživatele Bendik
  Bendik (anonym)

  Jsem všemi 10 ti pro. Slyšel jsem, že je to velice dobré na spoustu nemocí.A´t už to konečně povolí

  Črv 01, 2006
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Myslím si, že by se měla marihuana LEGALIZOVAT. Minimálně by měla být na předpis. Lidem trpícím např: rost. sklerozou by měla býl podána

  Črv 01, 2006
 • Obrázek uživatele DYLAN
  DYLAN (anonym)

  DYLAN HDGFHFG

  Srp 13, 2006
 • Obrázek uživatele For Jana
  For Jana (anonym)

  Presne tak!!Hulte smazte kurte ,uzovejte zivotna na plno

  Zář 03, 2006
 • Obrázek uživatele Vy gumy
  Vy gumy (anonym)

  Vy jste hrozný gumy...tráva není zdravá ve formě hulení, ale ve formě nějakejch mastí, tinktur, tablet atd... Jenomže v takový formě necítíte ten samej účinek jako při hulení. Necítíte vůbec nic... Chápete to? vy Gumy :-)

  Zář 03, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ano konopi je lecive a v uzivanim kourenim tak max utlumite bolest(minimalne) ale masti sou opravdu zazracne a sere me ze v tomdle state musime vyrabet takove veci, ktere pomahaji lidem, nelegalne.

  Zář 24, 2006
 • Obrázek uživatele Tina
  Tina (anonym)

  Myslím že je to supr věc.A spoustě lidí to může pomoct.(z lékařského hlediska).U nás bych jí nezakazovala.Myslím že alkohol je mnohem horší!!!!!!!!!!

  Zář 24, 2006
 • Obrázek uživatele pochybovaCZ
  pochybovaCZ (anonym)

  To je zajímavý. Ví se, že marihuana je jednou z věcí, která se na vzniku AIDS podílí (společně s ostatními drogami), a oni si tím ulehčují utrpení.

  Lis 02, 2007
 • Obrázek uživatele dr.Q
  dr.Q (anonym)

  Ze se marihuana podili na vzniku AIDS? :-)) Vetsi blbost jsem neslysel, nepsala to nahodou jedna nejmenovana agentura v USA? Je to stejny nonsense jako kdyby si rekl ze na vzniku AIDS se podili traktor nebo mouka;-)

  Lis 12, 2007
 • Obrázek uživatele smrad
  smrad (anonym)

  Ar si kazdy dela, co chce, ale otravuje me ten smrad z marihuany... Clovek jde na koncert a hned, jak zhasnou, tak to citite... Ted se k nam na patro nastehovaly nejake dve holky a ty teda kouri dost. Je to citit po cele chodbe. Vadi mi to kvuli nasim detem. Kdo to ma cuchat???? A kdo s tim neco udela? Pokud nenarusuji nocni klid, plati pravidelne najemne, tak proti nim nikdo nic nezmuze. Kdyz nekdo kouri normalni cigarety, tak se to rychle vyvetra, smrad z chodby zmizi, ale ta marihuana se tam fakt drzi dlouho... Leze to zpode dveri z jejich bytu. A to je teda sila. A je to vsude. I na ulicich, na zastavkach autobusu... skoda mluvit. Uz zacinam byt na ten smrad alergicka. Je proste vsudypritomny.

  Lis 12, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dlabu na júesej,oproti nám to jsou zhýčkaní,nudící se negramoti,domnívající se,že ovládají světové dění,co si neuděláme sami,to nebude.

  Lis 12, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  ja chci dekriminilizaci aspin v ČR :( :( ua travu jit sedět??? to je hruuza, nerozomím systemu

  Led 24, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama