V USA je rekordně nízký podíl teenagerů, kteří kouří cigarety a pijí alkohol

Spojené státy letos zaznamenaly rekordně nízký podíl teenagerů, kteří kouří cigarety. Byl nejnižší od roku 1975, odkdy se tento údaj v zemi sleduje. Blízko historicky nízkých úrovní se v této věkové kategorii drží i pití alkoholu.

Počet teenagerů užívajících marihuanu se pak po čtyřech letech růstu ustálil. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal.

    Výroční zpráva Národního institutu pro drogové závislosti uvádí, že podíl respondentů mezi teenagery, kteří si v posledních 30 dnech zapálili, letos klesl na 10,6 procenta. Ještě loni jich bylo 11,7 procenta.

    “Na první pohled to nevypadá jako velký pokles, odpovídá ale snížení počtu kouřících teenagerů o devět procent v jediném roce,“ uvedl Lloyd Johnston z Michiganské univerzity, která zprávu vypracovala. Podíl středoškoláků, kteří si alespoň jednou vyzkoušeli kouření, podle něj prudce klesá od poloviny 90. let minulého století.

    Howard Koh z amerického ministerstva zdravotnictví za příznivými výsledky vidí protikuřácké kampaně a omezení tabákové reklamy zaměřené na děti od roku 2009. Tehdy také ve Spojených státech začal platit zákaz prodeje cigaret většiny ochucených cigaret, které pro mnoho teenagerů byly vstupenkou do světa kuřáků.

    Podle Koha by méně kouřících teenagerů v budoucnu mělo znamenat i méně lidí s onemocnění způsobenými kouřením cigaret. Starosti mu ale v této souvislosti dělá obliba jiných způsobů konzumace tabáku, jako jsou doutníky či vodní dýmky, a marihuany mezi středoškoláky. “Mohlo by to ohrozit příznivé dopady omezení spotřeby cigaret,“ poznamenal Koh.

    Marihuanu loni podle průzkumu užívalo téměř 23 procent amerických teenagerů, 6,5 procenta tak přitom činilo každý den. Američtí středoškoláci už podle odborníků marihuanu nevnímají jako nebezpečnou látku. Přispěla k tomu její legalizace ke zdravotním účelům v některých státech.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Na vysvětlení
  Na vysvětlení (anonym)

  A jak jsi to zjistila?Jako ti...stačí přečíst článek. Zato rekordně vysoký počet si dává marjánku. Ta je taky mnohem lepší než cigára a chlast. Bylo by to i u nás, kdyby se fízlové, kteří zřejmě mají prd co na práci, nezabývali čmucháním po políčkách marjánky drobných pšstitelů a radši honili nedotknutelné drogové bosse.

  Srp 28, 2013
 • Obrázek uživatele Bykoš
  Bykoš (anonym)

  No sláva,kéž by USA měla stejnou politiku u sebe doma a v zahraničí,ale není tomu tak,jen se jejich obrovský trh přesunul jinam.

  Říj 04, 2016
 • Obrázek uživatele To už mně nudí jak
  To už mně nudí jak (anonym)

  USA je zase na chvíli vzorná,než se zjistí že tam užívaj mohutně na předpis nový typ pervitinu.

  Říj 04, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama