Zákaz kouření v restauracích má být od ledna 2014

ouření v restauracích má být zakázáno od ledna 2014, vedle běžných cigaret se vztahuje i na elektronické cigarety a vodní dýmky s tabákovou náplní. Kouřit by se mohlo jen na otevřených předzahrádkách.

 ČTK to řekl legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Zákon podle něj také zakáže prodej tabáku i alkoholu v automatech, kde by se k nim dostaly děti. Za prodej alkoholu či cigaret dětem bude sankce dva miliony korun, za prodej mládeži milion.

    “Návrh zákona jsme poslali do vnějšího připomínkového řízení, do vlády jej pošleme v červnu, platit by mohl od 1. ledna 2014,“ uvedl náměstek k normě, která má posílit ochranu nekuřáckého prostředí a dětí a mladistvých před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek.

    Podle důvodové zprávy je ČR jedinou zemí EU, kde je možno provozovat čistě kuřácké restaurace. Zákaz kouření v restauracích si podle průzkumu přeje 78 procent obyvatel.

    Kouří třetina dospělých Češek a Čechů, kouřit zkusila polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých. Pravidelnými kuřáky je 18 procent patnáctiletých. Rizikově pije alkohol 22 procent dospělých mužů a sedm procent žen. Pravidelně ho pije 60 procent mladistvých. Problémově užívá drogy 40.200 lidí, zkušenost s konopím má 40,3 procenta studentů.

    Vedle zvýšení sankcí počítá norma například s tím, že v restauracích bude v nabídce vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj stejného objemu jako nejlevnější alkoholický nápoj. Sankce bude hrozit provozovatelům, pokud by se v jejich restauraci zdržovala opilá mládež.

    Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let do stavebně oddělených veřejných prostor, třeba zábavních podniků či letištních hal, kde bude nadále kouření povoleno. Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen. Zákaz kouření platí ve školách, úřadech, zdravotnických zařízeních, včetně venkovních prostor, nově by byl třeba i na dětských hřištích.

    Zakázán má být zásilkový prodej alkoholu a kuřiva po internetu. Prodejce bude muset zajistit, že zboží předá pouze člověku staršímu 18 let.

    Alkohol by se nesměl prodávat na tržištích s výjimkou příležitostných trhů, výročních oslav a kulturních akcí.

    Záchytka bude nově definována jako zdravotní služba. Pobyt opilých dětí na záchytce se má hlásit pediatrovi, rodičům a orgánu sociálně právní ochrany. U ohrožených závislostí by následovala léčba.

    Doposud vždy zpřísnění tabákové legislativy zabránila tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Ti se obávají, že jim klesnou tržby. Praxe z ciziny, ale i řady českých restaurací ukázala, že po zákazu kouření tržby naopak stouply.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (29)

 • Obrázek uživatele Nakobyl
  Nakobyl (anonym)

  Jsem pro.Ale některé hospody - vím minimálně o jedné- to zavřou.Ale tam nejde o zákazníky, ale o majitele a personál. Šéf jich vytáhne těch 60 a kouří i v kuchyni při vaření, pomocný kuchař tak tu dvacku,taky nad hrncema,jedna servírka 40 a ta druhá něco přes 60.Ta prý kouří v posteli.

  Kvě 10, 2013
 • Obrázek uživatele Ivan
  Ivan (anonym)

  Konečně, už bylo na čase.

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele tak
  tak (anonym)

  Jsem pro.Ale některé...tu by měli zavřít hygienici. Fuj to musí být hnus

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele rak
  rak (anonym)

  Měl by se těm kuřáckém dobytkům protáhnout chřtán ostrou párou...ono by je to čudění přešlo...

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele tak
  tak (anonym)

  Měl by se těm kuřáckém...pokud si jako dobytek představuješ kuřáky, tak to máš v životě ještě dobrý

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Názor kuřáka:
  Názor kuřáka: (anonym)

  V restauracích by měly kouření jednoznačně zakázat. Do restaurací se chodí jíst a né sedět u piva, nebo kafe a kouřit. Ať si chodí do hospod. V hospodách bych to nechal na majiteli, jestli to zakáže, nebo né. Kdo musí kouřit hned po jídle, tak ať se projde na čersvej vzduch.

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  A copak vy frajeři nekuřáci, kolika kubíky výfukových plynů nás obtěžujete při svých spanilých jízdách až k těm nekuřáckým restauracím či výlety na sportovní mače vč. relly. Ale vy se přeci musíte odličovat, vždyť na to máte. To je demokracie ve vašem pojetí!!!!!!!!

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Lily
  Lily (anonym)

  Jarmila: Jé, to je mi novinka, že by kuřáci nejezdili autem a chodili všude pěšky? Vy jste vážně intelektuálka. Asi vám ten kouř zatemňuje mozek...

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele zuzii
  zuzii (anonym)

  A copak vy frajeři...Ty se neodličuješ? Bacha, má to vliv na kvalitu pleti

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  mám souseda pod sebou a ten mně tak sere a omezuje hulí nějaký sračky smradlavý levný a já už to " nedávám" prádlo s aviváží k hovnu .. na balkóně a jdu spát a smrad v ložnici a ráno to samý .... hnus hnus hnus hnus a já tady byla štastná než sem kry...přišel je tady klid jen ptáci a bažanti zpívají vzduch příroda .. blízko Hostivařská přehrada .. lesy ... on je stará tlustá ožralá sv... smradlavá ... kdo by ho taky chtěl .. je sám ... AAAANNNOOOO !!!! jsem celkem tolerantní a dost pochopim ale todle je utrpení ...... já mám astma a pak se i dusim ..... a mám stres tak krásně tu bylo ...lidi stačí jeden ču... soused .....

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Miluna
  Miluna (anonym)

  mám souseda pod sebou a ten...Dobře vás chápu jsou to svině smradlavý kuřácký já to znam moc dobře a taky mi to dusí.Jenže tenhle posranej stát hodně cigarety živí a tak se nikdy nesplní moje přání aby se ty sračky úplně přestali vyrábět.Nevim co to je za smysl to svinstvo hulit a ještě jak píšete že on bydlí pod váma tak jste fakt chudák když si vemu že kouř stoupá právě nahoru,soucítim s váma.

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Milunko drahá
  Milunko drahá (anonym)

  děkuji že mně plně chápete .... víte doma kouřili všichni i 2 bráchové a mně se jako malé hnusilo podat mámě cigaretu z krabičky.... nevim proč... ale určitě jsem byla jejich... ha ha ha podoba tam byla evidentní... mám ráda humor život ale todle mně sere je to fraška jak s těma pokutama za kouření na zastávce ... kydy lidy... holt je víc kuřáků ... ale měl by být prostě rozdíl třeba mi nevadí že chlastá celej národ i když u miloše mi to vadí .. ten ..no coment ale je jim zle a ať je ale trpí oni ...ne ten v okolí .... doba je kdo z koho ... modlím se zase brzo vypadne tam se už vystřídalo partají.... ale tenhle ču...asi prachy má ... prý advokát ... bože muj Milunko ty samochvály kydy a jak se rád poslouchá a huláká když telefonuje .... je to špatný člověk ...i bez toho kouření... vyrábět se nepřestanou ale krabička by měla být tedy alespoň od 250kč víš... a z každý by měly jít prachy na rakovinu ......ta je ze stresu...je v každým jen otázka kdy vypukne.... dobrou noc má drahá ... já už jsem na tom tak že znám jeho zvyky a zvuky záclony a pak vyvětrám a du spát až po něm,,,!!!!! když to de časově.... no je to normální ??? měl by mi platit část nájmu ...!!!!

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele kouření
  kouření (anonym)

  na chodníku zatím zakázaný není, ale věšení prádla do ulice ano

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele měli
  měli (anonym)

  by povolit věšení sousedů .. múj neni takový prase kuřácký ,, ale je snad ještě horší... chodí si fotit moje návštěvy ... že tu nemají co dělat.... už jsem taky tak otrávenej jak ta kočina .. že zvažuji buď mu dám večer na čumu nebo začnu fotit jeho , ale co když se mu to začne líbit...???? lidi su hovada někteří... zduř...Ruda.

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Jak se to vezme. Zákaz kouření může někdy naopak přilákat lidi. Znám spoustu takových, co do restaurace nejdou právě z důvodu toho, že nechtějí smrdět jako uzenáči. Sám chodím s přáteli do jedné, kde se nekouří, chodíme tam na oběd a je tam vždy plno. Ono ale asi bude rozdíl mezi restaurací, kam chodí lidé třeba na oběd a mezi pajzlem, kam chodí různá sebranka.

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Péťo
  Péťo (anonym)

  Jak se to vezme. Zákaz...kež by takových bylo jako ty víc... divej já i když du na Spartu tak mi tam při zápase jeden čudí do tlamy i mému malému klučinovi , tak mu říkám ať mňa nesere ale on na mňa sral .. co já? nemohu tu moji maľú kopii položit leň tak vedle sebe a jednu mu vrazt.. že ??? tak jsem v tej řvave ..byl to jasný faul .. napsal na ubrousek od párku jestli chceš mít ještě dvě koule až se sejdem při chcaní .. a že pujdu za tebou i s prckem ...ať se malý učí co s kokoto.. jako si ty tak to típneš... no a bylo vymalováno ... ale ne vždy to klapne..,že ? Ruda ale v zahraničí je tabu čudění při sportu.. že? No tak

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Měl by se těm kuřáckém...A tebe zavřít do ústavu, jseš nebezpečný svému okolí

  Kvě 12, 2013
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Tak nějak běhá mráz po zádech z těch příspěvků tady. Nějak mi to přijde, že sem přispívají takový ti hospodští povaleči viz slovník a vyjadřování v diskuzi. A to jsou prý nekuřáci

  Kvě 12, 2013
 • Obrázek uživatele Miroslav, Strakonice
  Miroslav, Strakonice (anonym)

  Bude mi 60 let, od 25 let nekouřím. Jsem ke kuřákům velice tolerantní, nikoli jak říkají - odnaučený kuřák je nejhorší. Ale zjistil jsem a dost na vlastní kůži, že mnozí kuřáci, nebudu říkat většina, ale je jich hodně, jsou dost bezohlední, ba někteří arogantní a ve své touze po cigaretě neurvalí. Poslední kapku do poháru tomu dodal náš sraz ze základní školy před několika lety. Nebudu popisovat, ale byl bych rád, aby bylo kouření zakázáno všude, ve všech restauracích i na veřejném prostranství. Ten jejich smrad a nečistěné zuby prostě - je to odporné. DOUFÁM, ŽE SE TOHO DOŽIJI... Ale ten hzákaz je jen pohádka a sliby politiků...

  Kvě 13, 2013
 • Obrázek uživatele Václav J.
  Václav J. (anonym)

  Kouřit jsem přestal před třemi roky, ale do hospody, kde se nekouří bych nevkročil. Bude se to vztahovat i na čajovny?

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Kouřit jsem přestal před...Doufám, že se to bude vztahovat i na čajovny a na ten mimořádně nechutný, uměle aromatizovaný puch vodních dýmek, který mně tam v posledních letech neustále opruzuje. Pak snad zase budu moci začít do oblíbené čajovny chodit.

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Václav J.
  Václav J. (anonym)

  Je ovšem otázkou, zda budete mít kam chodit. Kuřáci vodních dýmek (ač mezi ně nepatřím) zaujímají nikoliv nepatrné procento návštěvníků čajoven. Pokud by čajovnu přestali navštěvovat, myslím, že mnoho čajoven skončí.

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele kouření
  kouření (anonym)

  je humus ať to zakážou všude a zdraží na 250 kč za krabičku.... a i levnej chlast ... bude míň závislých ...a zoufalých rodin

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Je ovšem otázkou, zda...No tak prostě budu chodit jinam. Nebo si kvalitní čaj udělám doma. Od té doby, co se to v jediné ucházející plzeňské čajovně takhle děsivě rozhulilo, tam stejně chodím už jen na naléhání kamarádky, která je k tomu čmoudu trochu tolerantnější. Kuřáci vodních dýmek si mohou založit nějaký klub, kde si to budou hulit, a na pití jim k tomu stačí kola, džus, a nejvýš nějaký levný obyčejný čaj, jak jsem mohla v té čajovně pozorovat :-)))

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Václav J.
  Václav J. (anonym)

  To je přesně ono, když né já, tak nikdo. Sám bych si k čaji nevzal nic, co by mi ztěžovalo jeho chuť plně vnímat. Myslím si, ale že chtít aby stát vše řídil je trochu mimo. Dnes jsou to kuřáci, byly doby, kdy to byli všichni co nebyli blond, co nás čeká v budoucnu?

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  To je přesně ono, když né...Je mi líto, ale tuhle argumentaci typu "dnes to byli kuřáci, zítra to budou ti či oni" neberu. Blonďaté vlasy nepáchnou jako žumpa, takže proč by měly v hospodě vadit? "Když ne já, tak nikdo" -no to nevím, proč by nikdo. Hospody i čajovny budou prostě pro ty, co si tam nezapálí. Znám několik nekuřáckých čajoven-bohužel v cizích městech-takže to jde. Já spíš doufám, že na to konto se opět nějaká dobrá nekuřácká objeví v Plzni.

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  To je přesně ono, když né...A ještě k tomu řízení státem - kuřáci si pod sebou prostě podřezali větev. Jsou neohleduplní, hulí všude jako dobytek a domluva s nimi je téměř nemožná. A teď to prostě ostatní už přestali snášet a ujal se toho stát, podle mně v tomto případě naprosto oprávněně. Prostě místo diskriminace nekuřáků v páchnoucích restauracích budou teď diskriminovaní kuřáci. Ovšem můžou si za to jen a jen sami. Já je rozhodně litovat nehodlám.

  Kvě 16, 2013
 • Obrázek uživatele Enigma
  Enigma (anonym)

  .....,,Ta prý kouří v posteli.,,.... Nevím jak to myšleno jest avšak obě významové roviny jsou zcela v pořádku. :-))) Nekuřácké provosovny zásadně nenavštěvuji, že kojot, vlastně bojkot.

  Kvě 07, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama