Reklama

Ženám před menopauzou alkohol škodí i v malém množství

Alkohol totiž může vyvolat rakovinu prsu. Tvrdí to přední odborník na léčení závislostí, primář Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor v reakci na doporučení některých lékařů, že národní nápoj Čechů, pivo, může být pro ženy i lékem.

"U starších mužů alkohol v malých dávkách může působit jako prevence nemocí srdce a cév. U žen ale je toto riziko velmi malé, dokud mají pravidelné měsíční krvácení a jsou chráněny ženskými hormony. Naproti tomu alkohol u nich může vyvolat zhoubné bujení prsu, a to i v dávkách kolem dvou deci vína nebo půl litru piva denně. Riziko s dávkou roste," vysvětlil.

Podle Národního onkologického registru umírá v Česku ročně na rakovinu prsu téměř 2000 žen. Za dvacet let je v něm zachyceno přes 80.000 zhoubných nádorů prsu, z toho 34.000 u žijících žen.

Nešpor je přesvědčen o tom, že by se ženy měly alkoholu vyhnout, a to v každém věku. "Mají menší játra, která jsou v reprodukčním věku navíc zaměstnána metabolismem hormonů; vliv alkoholu pak je mnohem silnější, rychleji propuká závislost a dříve vznikají zdravotní škody," poznamenal.

Podle Nešpora i u starších mužů, kteří by teoreticky mohli mít z malých dávek alkoholu prospěch, není plošné doporučování vhodné. Proti je i Světová zdravotnická organizace. "Mnozí berou léky, které nejdou s alkoholem dohromady. Alkohol může zhoršit epilepsii, řekl. Abstinovat by podle něj měli lidé závislí na alkoholu a drogách včetně patologických hráčů.

Reklama

Alkohol zvyšuje riziko náhlé smrti při otravě, úrazu, vraždě nebo sebevraždě. V Evropě má na svědomí každé třetí úmrtí mužů mezi 15 až 29 lety. Může vyvolat rakovinu hltanu, jícnu, žaludku, jater a u žen prsu. V ČR připadá ročně na obyvatele 9,9 litru stoprocentního alkoholu.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Návštěvník (St, 29. 8. 2007 - 21:08)
Ahoj alkohol je prevít ,začal jsem si pomáhat ventilovat vnitřní napětí z práce alkoholem v krátkých epizodách uvolnění a něco málo po jednom roce už jsem byl tak rozpitý že jsem musel vyhledat odbornou pomoc a léčit se ,vše začlo alkoholovou epilepsií .Na alkohol pozor,je to špatný pán,dnes žiju vabstynenci a jsem nadmíru spokojenej.
Návštěvník (St, 29. 8. 2007 - 21:08)
No a co jako?
** (Čt, 30. 8. 2007 - 11:08)
no jako že je před menopauzou, né ?
R (Čt, 30. 8. 2007 - 14:08)
MUDr. Nešpor musí už z principu své odbornosti varovat před alkoholem v jakémkoli množství a jistě každému doporučí nejlépe abstinenci. Jenomže pak by přišel o pacienty a mohl by zavřít krám :-))
Pravda je jako vždy mnohem složitější, Není sporu o tom, že alkohol je droga. Ale na rozdíl od jiných drog má vůči ní každý svou vlastní individuální vnímavost. Na čem to konkrétně závisí, lékaři bohužel jen tuší. Až to budou vědět, ubude alkoholiků, a přibude šťastných konzumentů. Ale zatím musíme pít rádi, leč opatrně!
David (Út, 24. 2. 2009 - 21:02)
Pivo
I.Klimenko, kandidát chemických věd, v současné době pracuje na vysoké škole Organické Chemie

Chmel obsahuje látku, podobnou ženskému hormonu estrogen!

Účinek piva na organizmus muže:
1. Postupní záměna mužských hormonu na ženské
2. Změna hlasu, stane se tenkým
3. Změna charakteru (klidné poleháváni u televize z lahvi piva)
4. Změna postavy, zúženi ramen, ochabnuti svalu a hlavně břišních svalu, pivní břicho, rozšiřuje se pánev, ukládáni tuku jako u žen na stehnech, zvětšuji se prsa visící, potence.
Z muže se stane meloun, břicho roste a konec usychá.

Účinek piva na organizmus ženy:
1. Zvýšena aktivace ženských organu, hyperaktivita v sexuálním živote
2. Neplodnost a další nemoci
3. Nervóznost
4. Agresivita

Pokus z krysami.
10 samců a 10 samiček umístily spolu. Místo vody jim dávaly jako pití pivo, na které si rychle zvykly, potom se sledovalo jejich chovaní. Krysy se dost aktivně množí, takže chováni krys bylo divné. Samci přestaly být aktivními, po pití piva odpočívaly. A ze samičkami se stal opak, nadmírně zvýšení sexuální aktivity, na nezájem samců se staly agresivními.
Po pitvě samiček bylo zjištěno: abnormální zvětšeni dělohy která byla zaplněna slizem, ostatní pohlavní orgány byly poškozené. Ukázalo se, že organizmus krys nebyl připraven na ten to experiment.

(Pivní alkoholizmus) je to nový termín, léčí se o hodně hůře než jiný alkoholizmus. Zvyknou si na pivo je lehčí než se zbavit závislosti. Chmel je nejbližším příbuzným konopí. Chmel také obsahuje drogy ale v menši koncentraci. Nealkoholické pivo má stejné účinky, rozdílem je jen to, že má menši obsah alkoholu.

Po ukončení požívání piva, má náš organizmus sílu k obnovení svých funkcí.

Zdroj: http://www.sbnt.ru
Částeční překlad: http://www.svoboda-duxa.com/cz
Návštěvník (St, 25. 2. 2009 - 17:02)
I. Klimenko, kandidát chemických věd, je jeden z mnoha pseudonymů českého velikána Járy Cimrmana.
Reklama