Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Elekronické cigarety

Čeští kuřáci přicházejí na chuť elektronickým cigaretám, díky kterým mohou svému tělu dodat nikotin, aniž by plíce a okolí zamořovali nepříjemným tabákovým dýmem. Prodej e-cigaret v Česku v posledních měsících prudce roste a obchodníci zvyšující se poptávku přisuzují nejen tomu, že provoz těchto cigaret vyjde levněji než kouření klasických, ale také snaze kuřáků snížit dopady svého zlozvyku na zdraví. Mnoho lidí si elektronikou cigaretu pořizuje i kvůli tomu, že si ji mohou "zapálit" prakticky kdekoliv.

Obchodníci odhadují, že letos bylo v Česku prodáno již několik tisíc elektronických cigaret, jejichž cena se pohybuje od zhruba 1300 korun do 2800 korun.

E-cigareta se od klasické liší tím, že nevytváří tabákový dým, který obsahuje mnoho škodlivin, ale funguje na principu inhalátoru. Kuřákovi se do plic dostává jen pára vytvořená ze speciální náplně, ve které je nikotin. Elektronická cigareta vypadá téměř stejně jako klasické kuřivo. Na jejím konci je červené světlo, které imituje žhavý konec zapálené cigarety. K dostání jsou i elektronické doutníky a dýmky.


Kouření elektronických cigaret vyjde levněji, než je tomu u klasických cigaret. Pokud kuřák denně vykouří krabičku cigaret za 70 korun, tak jej to měsíčně přijde na zhruba 2100 korun. Za náplně do elektronické cigarety měsíčně zaplatí přibližně 420 korun. Takže se mu investice do nákupu elektronické cigarety za několik málo týdnů vrátí.


Rostoucí obliba elektronických cigaret podle obchodníků souvisí také s tím, že na stále více místech je zakázáno kouřit. V Česku jsou otevírány nekuřácké restaurace, kouřit se nesmí na pracovištích, v dopravních prostředcích či na úřadech. Prostor pro beztrestné potahování z cigarety se tak stále zužuje.


Kuřáci si elektronické cigarety kupují například i na dovolenou, aby bez abstinenčních příznaků přečkali dlouhé cestování. Hodně lidí chce díky elektronické cigaretě přestat kouřit, anebo aspoň kouřit zdravěji.


Zda se rostoucí obliba elektronických cigaret promítne ve spotřebě klasických cigaret, nelze podle obchodníků zatím odhadnout, protože jejich prodej se v Česku teprve rozbíhá. Zatímco z prodeje jedné klasické cigarety stát inkasuje spotřební daň zhruba dvě koruny, tak elektronické cigarety a jejich nikotinové náplně spotřební daní zatíženy nejsou a ministerstvo financí o jejich zdanění neuvažuje. "Jelikož se spotřební daň vybírá z tabáku, a ne z nikotinu, nemáme potřebu zavádět daň na nikotinovou dávku," řekl ČTK náměstek ministra financí Peter Chrenko.


Poptávku po elektronických cigaretách by podle obchodníků ještě zvýšilo schválení antikuřáckého zákona, jehož předloha nyní leží ve sněmovně. Poslední návrh zdravotního výboru počítá se zákazem kouření v barech mimo oddělené kuřárny bez obsluhy. V zemích EU, kde bylo protikuřácké tažení úspěšné, se prodej elektronických cigaret okamžitě prudce zvýšil. Například v britských hospodách lze od loňského podzimu běžně potkat kuřáky, kteří si u piva či drinku vychutnávají elektronickou cigaretu. Podle britských úřadů její používání v hospodách nepřekračuje zákaz kouření.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (207)

 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Zkoušel jste někdo tu elektronickou cigaretu? Docela mě to láká, ale ráda bych napřed slyšela nějaké zkušenosti

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Ayperi
  Ayperi (anonym)

  To by mě taky zajímalo. Hledala jsem na netu nějaké informace a doslova mě to uchvátilo. Já jsem tedy kouřit přestala, ale moc ráda bych to pořídila mojí mamince dřív než ji to kouření klasických cigaret zabije :-(

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele ml
  ml (anonym)

  Nevim,taky jsem to hledal.Ale kašlu na cigarety.Už nebudu dělat cigaretám otroka.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  no já už taky přestala kouřit, jenomže kouřila jsem ráda a dodnes děsně závidím lidem, kteří si u skleničky vína zapálí cigaretku. To já nemůžu, protože je mi jasné, že jedna cigaretka sem a druhá tam a je ze mě zase kuřák. O nikotin mi nejde, ale ten pocit držet cigaretu v ruce a něco vdechovat. Tak mě napadlo, že bych si koupila tu elektronickou a u vínka s přáteli si ji dopřála.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Mjr. Magor
  Mjr. Magor (anonym)

  Jasně, kupme si elektronickou cigaretu, není nic lákavějšího. Další geniální reklamní trik, jak vylákat z lidí prachy..:-)) to jste opravdu tak zpitomnělý, že nedokážete přamýšlet?!

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Ayperi
  Ayperi (anonym)

  Mjr. co tě štve? Mě to náhodou přijde jako super věc. Aspoň do sebe dostáváš čistý nikotin bez všech těch sraček okolo. Závislost si přijde na své a všechny ty hnusy, co vznikají při spalování tam nejsou. Nemluvě o tom nechutnym smradu. Takže co? Mě by spíš zajímalo jaké je to na chuť.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Elena
  Elena (anonym)

  Nějaký problém, magore?Ty si kuř dál Sparty nebo co kouříš.Náhodou elektronická cigareta se zdá jako geniální vynález. A ta chuť by mě zajímala. Vdechuješ místo kouře něco jako páru, ale ta chuť je možná jedno, spíš jde o to, že něco vůbec vdechuješ a tak máš pocit, že doopravdy kouříš. Ještě počkám, jestli se tu nikdo se zkušeností neozve, ale vidím to tak, že si ji koupím.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele pro Magora
  pro Magora (anonym)

  padej na diskusi Cigarety, tam je tvoje místo..

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Mjr. Magor
  Mjr. Magor (anonym)

  Ayperi, máš pravdu, štve mě, jak člověk dokáže za trik utratit takové peníze. A jen z hloupé zvědavosti. Ale proč ne, co mi je do vašich peněženek a zvědavosti, máš pravdu je to Vaše věc. Kdybych si měla osobně vybrat, přestala bych kouřit, než-li si koupit virt. cigaretu. Eleno, žádný problém, buď v klidu. Anonyme, svá místa si budu určovat sama, kam psát, ale díky za tip.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Ayperi
  Ayperi (anonym)

  No :) já jsem naštěstí kouřit přestala už před rokem a půl, díky Bohu.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Mjr. Magor
  Mjr. Magor (anonym)

  Ayperi, to ti gratuluji.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  Me to bohuzel vubec nebavilo...mate to jinou chut nez cigareta...Koupila jsme si dve...Ale kazdy jsme jiny ...Nekomu to pomaha...Tim to nechci shazovat,ale me to nestaci

  Zář 20, 2008
 • Obrázek uživatele Ayperi
  Ayperi (anonym)

  Děkuji. No lehké to nebylo. A to co psala smajlinka, toho jsem se bála. Jinak já bych to nekoupila aniž bych to nevyzkoušela. Kéž by i moje mamka dokázala přestat bez jakékoliv náhražky :( Znáte to .. tonoucí se stébla chytá :/

  Zář 20, 2008
 • Obrázek uživatele saša
  saša (anonym)

  vaše starosti bych chtěl mít

  Zář 23, 2008
 • Obrázek uživatele Ve.ve
  Ve.ve (anonym)

  Nevim, myslím, že je to docela zajímavé, ale jse ráda, že jsem přestala bez toho:)

  Říj 02, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  bez toho kouře je to nanic

  Říj 27, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj, kouřil jsem 6 let a přestal jsem skoro ze dne na den bez jakýchkoliv náhražek, takže to jde. E-cigareta je dobra vec, ale normalni cigaretu nenahradí a člověk by si měl rozmyslet, jetli vyhodí 1500 nebo 2000 a pak si po 2 dnech pujde koupit krábu.

  Pro 29, 2008
 • Obrázek uživatele Morlang
  Morlang (anonym)

  Z těch vašich keců bych si dal cígo :D

  Led 14, 2009
 • Obrázek uživatele donald
  donald (anonym)

  Nazdar, mám doma njoy micro verzi tohoto malého zázraku a je to BOMBA. Kouřím jablečný, vanilkový a jahodový tabák, velmi dobře to chutná a je v tom NIKOTIN. A navíc se to dá kouřit doma, u počítače, u televize, zkrátka všude bez toho smradu ;)

  Led 14, 2009
 • Obrázek uživatele Milda
  Milda (anonym)

  Kouřil jsem 27let.Před rokem jsem přestal ale stalo mne to strašně moc usilí.E-cigareta je pouze prostředek jak z lidi vyždimat penize.Silnému kuřákovi to nepomuže,bohužel vím, o čem je řeč.S pozdravem Milda.

  Led 29, 2009
 • Obrázek uživatele Tomko
  Tomko (anonym)

  Kouřil jsem 8 let a přestal jsem kouřit zedne naden je k tomu potřeba pevná vule a chtíč přesta kouřit s pozdravem Tom

  Feb 01, 2009
 • Obrázek uživatele emma
  emma (anonym)

  Je to náhodou dobrá věcička,ale jedna rada.nekupujte si levné.Kupte si značkovou a kvalitní.Pokud v touze ušetřit koupíte nějakou za 700,tak spláčete nad vejdělkem jako já.Pak jsem si koupila za 1500 a jsem spokojena. Dýmá jako opravdová,takže ten rituálek zůstává a nesmrdí-navíc je elegantní.Já mám takovou černou lesklou. nekoupila jsem si ji proto,abych přestala,ale proto,aby mě můj koníček nestál peníze a hlavně abych si nepoškozovala zdraví více než je "nezbytne"nutné:-) Ted už by mi přišlo škoda zapálit si obyčejnou.Vyčistila se mi plet,cítím znovu chutě a vůně(byla jsem velmi silný kuřák),začala jsem zase běhat.. No,to cinknutí zippa mi trošku chybí no:-)) Ona se sníží i spotřeba,takže to není o tom,že byste kouřili jako vzteklí.Já ji mám u počítače třeba a potáhnu si když mám chut.

  Feb 03, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Kouřila jsem 10 let a jde to přestat. cítím se lépe, ale je třeba k tomu hodně silná vůle...

  Feb 07, 2009
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  ahoj mam dotaz jestli kouření cigaret Slim s příchutí např.:jablečné atd..jestli škodí zdraví stejne jako normalni cigarety ??

  Feb 17, 2009
 • Obrázek uživatele Will
  Will (anonym)

  Silne zvazuji koupi. Pred pul rokem jsem doufam nadobro tipl posledni cigu. Kouril jsem 14let a dost. Prestat neni problem, ale vydrzet :). Rad bych se zeptal, je s tehlete e-cigarety stejny pozitek ? Myslim napr. prvni ranni, kdy se trochu toci hlava, a pod.. Mozna si ji koupim /jako berlicku :)/..

  Bře 13, 2009
 • Obrázek uživatele elcigareta
  elcigareta (anonym)

  Ecigareta na Slovensku Darček, ktorý má zmysel V našom e-shope kúpite tú pravú www.elcigareta.sk

  Dub 23, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Rozdíl mezi normální a e-cigaretou je v tom, že pak dostaneš e-rakovinu.

  Dub 23, 2009
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Chtěl bych se podělit o zkušenost... Před měsícem a půl jsem si pořídil e-cigaretu. Po zhruba 15 letech, kdy jsem kouřil 20 cigaret denně jsem si dokázal na ni zvyknout zhruba po dvou týdnech. Ted už kouřím pouze e-cigaretu a dávky postupně snižuji. Rád bych doporučil www.ecigareta-marion.cz Sám od nich vlastním model KR808A a jsem maximálně spokojen... Přeji každému, kdo má problém přestat kouřit, aby mohl vyzkoušet elektronickou cigaretu.

  Dub 27, 2009
 • Obrázek uživatele Remy
  Remy (anonym)

  Ahoj, stejný požitek a ranní zatočení hlavy tam je protože když si koupíš cartridge High (silná)tak taháš 0.16mg nikotinu. E- cígo má jednu nevýhodu, lehce se předávkuješ nikotinem, protože tahle cigareta narozdíl od normální nejde típnout (nemá konec:o)) Mluvím z vl. skušenosti, když jsem si jí koupil, tak jsem tahal celej den až mi bylo pěkně zle. Takže ze začátku opatrně ! Jinak je to fajn, můžu kouřit v letadle v cukrárně, v supermarketu ve frontě, prostě všude. Miluju jí a je to jen o zvyk.

  Kvě 14, 2009
 • Obrázek uživatele Rostislav
  Rostislav (anonym)

  Ten kdo dokázal přestat kouřit bez e-cigarety či jiných pomůcek, klobouk dolů. Ja to nezvládl a i kdybych o cigaretě nevěděl, "asi" by se mi to nepodařilo. Já bych neodsuzoval elektronickou cigaretu, jelikož když to srovnáte s náplastmi či žvýkačkami...To že si ráno u kávy plesknu na sebe náplast a nebo si párkrat potáhnu z elektro cigarety a povalí se mi pára z úst je mnohem přijatelnější pocit. Já používám elektro cigaretu cca 10měsíců a dávám 9/10 bodů. Jediné co mi doposud vadí je, že se to musí nabíjet, někdy otrava, ale mobil také nabíjím, takže co... Mám model DSE901 z e-shopu www.elektro-cigareta.cz

  Čer 12, 2009
 • Obrázek uživatele Rostislav
  Rostislav (anonym)

  Ten kdo dokázal přestat kouřit bez e-cigarety či jiných pomůcek, klobouk dolů. Ja to nezvládl a i kdybych o cigaretě nevěděl, \"asi\" by se mi to nepodařilo. Já bych neodsuzoval elektronickou cigaretu, jelikož když to srovnáte s náplastmi či žvýkačkami...To že si ráno u kávy plesknu na sebe náplast a nebo si párkrat potáhnu z elektro cigarety a povalí se mi pára z úst je mnohem přijatelnější pocit. Já používám elektro cigaretu cca 10měsíců a dávám 9/10 bodů. Jediné co mi doposud vadí je, že se to musí nabíjet, někdy otrava, ale mobil také nabíjím, takže co... Mám model DSE901 z e-shopu www.elektro-cigareta.cz

  Čer 12, 2009
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  premyslim o koupi teto "zazracne" e-cigarety...ale mam trochu strach z chuti..zkousela sem nikotinove zvykacky a byl to opravdu hnus..tak se obavam abych si nekoupila tuto celkem drahou pomuckua a pak zjistila ze to je stejne hnusny jako ostatni nikotinove nahrazky.tak vas prosim o informace o teto novince.. dekuju

  Čer 20, 2009
 • Obrázek uživatele angelika
  angelika (anonym)

  tak jsem se rozhodla ji zítra dojít koupit. Nechci přestávat, spíš nahradit klasické cigarety ve chvílích, kdy nemůžu kouřit. Za týden jedu s rodiči na dovolenou a jelikož jsou proti kouření, vždycky jsem mívala problém kde si zapálit. Taky přítel kouření nesnáší a vždycky, když někde spolu jsme a já si zapálím, tak se skoro pohádáme. Takhle si budu moct dát kdykoliv budu chtít, nebudu smrdět.. taky mi přijde fajn, že člověk si může potáhnout kolikrát chce, ne jako u normálních cigaret, kdy je prostě dokouřit musí (když ji nechce půlku vyhodit). Fakt se nemůžu dočkat:-))

  Čer 21, 2009
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  zdravim vás já jsem chtěl taky přestat kouřit a nevedlo se mi to tak jsem si jí koupil měl jsem model DSE 901 pak Elboro a ted mám KR808A a jsem spokojen chce to vyzkoušet víc e cigaret a vybrat si která vám bude vyhovovat a hodně záleží na liquidu jaký si koupíte dokáži si udělat e cigaretu silnější než je obyčejná cigareta a je to bomba jestli jste někdo kouřil gitanesky tak je to něco podobnýho

  Čer 21, 2009
 • Obrázek uživatele Protinikotinove centrum
  Protinikotinove... (anonym)

  Prestante kourit uplne! Metoda biorezonance http://nekouritjenormalni.cz/

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele marty75p
  marty75p (anonym)

  MÁte li zajem levně značkovou napište mi soukromě,rozjíždím obchod i ESHOP A VĚŘTE ŽE BUDU V ČECHÁCH NEJLEVNĚJŠÍ S TÍM NEJKVALITNĚJŠÍM prochazka.mail"email.cz

  Čer 26, 2009
 • Obrázek uživatele SuChy
  SuChy (anonym)

  Tom: - a jaky pouzivas E-LIQUID ?

  Čer 27, 2009
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Prochazko, doufam, ze jsem si minuly tyden neobjednaval liquid od tebe, protoze na nej cekam uz 10dnu jak pako...

  Čer 28, 2009
 • Obrázek uživatele ml
  ml (anonym)

  Tak se zlikviduj:-))))

  Čer 28, 2009
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  suchy: ahoj já jich používám víc ale nejlepší je pro mě z adresy www.kourenipovoleno.cz najed na liquidy a je tam s obsahem 28 mg nikotinu je fakt dobrej a uspokojí takže všem doporučuju

  Srp 05, 2009
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Levnější jsou ale na www.elektronicka.cigareta.net . Výborný je extra dýmivý - powerpuff. Dělá hodně dýmu.

  Srp 25, 2009
 • Obrázek uživatele gen. Ježdík
  gen. Ježdík (anonym)

  Mě se chce zvracet.

  Zář 08, 2009
 • Obrázek uživatele Nany
  Nany (anonym)

  Zkoušel jste někdo tu...Má zkušenost? Zatím taková, že jsem e-cigaretu měla možnost ochutnat v obchodě - na prezentaci - po 3 dnech jsem se rozhodla si ji opatřit a ... zatím jsem 10 dní po normální cigaretě nesáhla :-) Kouřila jsem 15 let cca krabičku cigaret. Myslím, že jde o zvyk a člověk si časem určitě zvykne na ledacos i nato, že po 15 letech nepotřebuje ani zapalovač či popelník a přesto "kouří" :-)

  Zář 30, 2009
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Cau, ja jsem si koupil elektronickou cigaretu z www.prestat-kourit.eu a jsem s ni naprosto spokojeny. Kouril jsem 20 let a ted do 6 mesicich nemam ani chut na klasickou cigaretu.

  Led 23, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Svojí cigaretu mám z www.kurakuvsen.cz a jsem s ní naprosto spokojený. Rychlé dodání a kvalitní servis.

  Dub 23, 2010
 • Obrázek uživatele Luciano
  Luciano (anonym)

  Dostal som Super Smoke Optima od KurKdeChces.cz a som s ňou maximálne spokojný. Ako náplň používam Royal Smokers príchuť Camel s 24 mg nikotínu.

  Kvě 04, 2010
 • Obrázek uživatele jindriska
  jindriska (anonym)

  zdravim vás já jsem chtěl...muzes me napsat tu cigaretu jakou si mam koupit?Jsem docela zavisla a co do toho davas a kolik stoji a jak me to dlouho vydrzi diky diky diky jindriskanecasova@seznam.cz

  Kvě 11, 2010
 • Obrázek uživatele Luciano
  Luciano (anonym)

  Odporúčam ti cigaretu značky Optima od KurKdeChces.cz. Je to jedna z najlepších cigariet na trhu. Dáva veľa dymu a je relatívne lacná. Stojí okolo 500 Čk. Odporúčam kúpiť aj náhradnú batériu za 380 Kč. A aké sú mesačné výdavky na fajčenie? Tekutina, ktorou napĺňam patronu ma mesačne stojí cca 14 euro. Mesačne dokupujem 4 atomizéry, čo je tzv žhaviace teliesko, ktoré sa časom zanesie a treba ho raz za týždeň meniť za nové. Jeden atomizér stojí 4 eurá - mesačne je to 16 eur. Takže celkovo ma fajčenie e-cigarety stojí mesačne cca 30 euro. Keď porovnám koľko ma stálo fajčenie klasických cigariet / fajčil som krabičku denne/ tak mesačne ušetrím cca 40 euro. Viac sa dozvieš na diskusií: http://ekoureni.tvojeforum.cz/

  Kvě 11, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel555
  Pavel555

  Tak jsem si pořídil e cigaretu Equites a jsem velice spokojen, na tabák jsem už nevzpomenu a navíc kouřím čím dál méně. Doporučuju :)

  Říj 20, 2010
 • Obrázek uživatele Luciano
  Luciano (anonym)

  Pavel, gratulujem. Ja som prešiel na značku Unicaat a som tak isto maximálne spokojný.

  Říj 20, 2010

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama