Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Fentanyl - droga 40x silnější než heroin

V Evropě se opět šíří droga fentanyl, která je 40krát silnější než heroin. Vzhledově přitom heroin připomíná, a u narkomanů tak může způsobit předávkování už po požití malé dávky. Upozornil na to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Látka fentanyl není žádnou novinkou, dosud se ale za přísné kontroly užívala jen ve zdravotnictví.

 “Fentanyl je znám mnoho let, jeho nebezpečnost je ovšem vysoká zejména pro mladé a nezkušené uživatele drog, kteří jsou vystaveni neznalosti účinků a riziku předávkování s následkem smrti. Přestože není fentanyl v komunitě závislých masově rozšířen, nejsme schopni odhadnout, jak reálné riziko bude v budoucnu představovat,“ varoval Vobořil.

    Fentanyl je syntetický opiát, který se v medicíně používá k tišení bolesti a při anestezii. Jinak je to ale silně návyková droga velmi podobná heroinu. Prášek bývá často doplněn o paracetamol nebo kofein kvůli dosažení hnědé barvy, jakou má heroin. “Drogově závislí uživatelé po jeho aplikaci pociťují podobné stavy jako při užití heroinu, jeho účinek je ovšem 40krát silnější a už u malé dávky hrozí vysoké riziko předávkování,“ uvedl Vobořil.

    Smrtelná dávka se podle odhadů pohybuje už od dvou miligramů. Při předávkování navíc zdravotníkům situaci ztěžuje fakt, že fentanyl není možné zjistit standardními toxikologickými testy.

    Na šíření fentanylu v ČR upozornila Národní protidrogová centrála už loni. Distribuci zaznamenali hlavně na severní Moravě, do České republiky se droga dostávala z Pobaltí. Právě pobaltské země a Skandinávie hlásí nejvyšší podíl úmrtí na předávkování drogami. Například v Estonsku se na milion dospělých jedná až o 150 případů. Česko je zatím v celoevropském průměru téměř na konci, na milion lidí se eviduje méně než deset úmrtí souvisejících s drogami.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele eMDzi
  eMDzi (anonym)

  Pekny den, pokud potrebujete pomoc a vim moc dobre, s jakou nemoci bojujete, nabizim male skupince slusnych, pracujicich lidi sanci, jak nemuset resit abstinencni priznaky z opioidu a tak dostat cas urovnat si zivot. Jedna se o cenove dostupnou formu, levnejsi nez Subutex na ulici ci jine svinstva a pritom rozhodne ne tak destruktivni, zvlaste pokud uzivate i.v. - cena pouze naklady, tedy u vetsiny okolo 150,- Kc za den (zalezi na dnes uzivane davce a ceho). Blizsi informace si stahnete na serveru "ulozto cz" - soubor je s nazvem: Projekt SANCE.doc nebo Projekt SANCE.pdf - heslo k otevreni: cesta Snad Vam tedy tohle pomuze a pokud uz to nepotrebujete, mozna vite o znamem, kdo by si takovou sanci zaslouzil, jinak se nezlobte se - nechapu proc stat spis ze slusnych zamestnanych lidi dela asocialni kriminalniky a ja chci tem malo lidem, co zvladnu pomoc v ramci toho, jak muzu. Nejde o zadny podvod, zadne penize na ucet, zadne dobirky, ci jine okradani a podvody typu penize za nic. Pouze pro lidi, co pomoc potrebuji a jsou socialne stabilni, aby vubec takova varianta mela nejakou sanci na uspech, ze zachranim nekoho driv, nez znici zivot sobe a svym blizkym, ostatni maji variantu jedine v lecebne. Hezke svatky eMDzi

  Pro 18, 2013
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Mám strašný bolestí zad, nevím jak je mám řešit. Chodím na Neurologii a čekám na centrum bolesti, kde jsem objednaná až koncem března. Tramali už mi nezabírají. Prosím o jakoukoliv pomoc s fentanylovimi náplastmi. Opravdu trpim. Jsem na čísle 792254367. Doufám, že za rozumnou cenu. Opravdu moc trpím děkuji Tereza

  Feb 27, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama