Filozofie toxikomana

Někdy se při léčbě drogové závislosti zdá, že samostatným komplikujícím problémem je životní filozofie toxikomana. Jde však spíš o průvodní symptom, jakýsi křečovitý scénář, který má zhruba tři podoby:

První podobou je role "nadutého a pyšného". Jedinec pohrdá našim konzumním způsobem života se ztrátou jeho smyslu. U druhých lidí vyprovoko-vává výsměchem, manifestační nespoluprací a svým parazitismem agresi. Ta mu pak slouží jako důkaz toho, že je něco v nepořádku spíše s ostatními než s ním.


Druhou podobou je role "nemocného", která mu dovoluje vyžadovat při svém, zdraví poškozujícím chování, léčebnou péči s pozorností, kterou si tím vynucuje. Když mu ji odmítneme, vidí to jako důkaz toho, že jsme zlí.


Třetí podobou je role "šíleného", která mu dovoluje nezodpovědné chování s právní nepostižitelností. Může dělat co chce, každý přece ví, že on má potíže s kontrolou. Na následky svého chování nahlíží jako na důkaz toho, že je obětí naší agresivity, nemorálnosti a podobně.


Zdroj: Pavel Vaníček a kolektiv - Rostlinné omamné drogy, nakladatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele kaja
  kaja (anonym)

  zažili sme doma toxikomana, jeho rola bola významná, ale len pre neho...ostatní sme len nemo prizerali a nechápali, čo je schopný povyvádzať. jednoducho všetko-od urážok, po okrádanie a fyzické napádanie svojich najbližších. Nenechali sme nič na náhodu a situáciu sme rešili podµa odborníkov-radikálne-znamenalo to pre neho šok, skončil na ulici a na detoxoch...postupne sa postavil na vlastné nohy a dodnes nám za to ďakuje...

  Feb 17, 2009
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  najhoršie je, keď si rodičia nechcú priznať, že majú doma toxikomana...ani netušia ako sa rútia do záhuby spolu s ním... pravda je ťažká, ale v týchto prípadoch si ju treba priznať a hµadať pomoc, ale odbornú

  Feb 17, 2009
 • Obrázek uživatele Ochotnej Dealer
  Ochotnej Dealer (anonym)

  role "nadutého a pyšného" k tomu ale nepotrebuejs bejt nutne nahulenej nebo sjetej, kdo neni slepej tak to bude cejtit stejne :)

  Kvě 02, 2009
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Kde ale hledat odbornou pomoc? Především musí spolupracovat a z domu ho nelze vyhodit.Chci se zeptat Kaji jak se jim podařilo toxikomana vyhodit na ulici.

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele kaja
  kaja (anonym)

  Na cintorýně.

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele kaja
  kaja (anonym)

  Na cintorýně.

  Kvě 30, 2009
 • Obrázek uživatele M
  M (anonym)

  Vyměnit zámky a pokud bude dělat bordel, zavolat na něj Policii ČR, ta si s feťákem poradí hned. Dát mu jasné ultimátum, my ti pomůžeme, pokud nastoupíš detox a půjdeš do léčebny. Pokud ne, tak si zabal nejnutnější a zdar, vyměnit zámky a dokud se neumoudříš, dělej, jak umíš. Ono se to rychle změní, když zjistí, že už je skutečně "na dně".

  Dub 17, 2011
 • Obrázek uživatele Luciano
  Luciano (anonym)

  Proste tam musí byť vôla toxikomana, aby s tým skončil. Ak ju nemá, tak končí na cintoríne.

  Dub 17, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama