Hlavní trendy v užívání drog a v léčbě závislostí v roce 2005

Přehled hlavních trendů v užívání drog a léčbě závislostí, které identifikovala Výroční zpráva o situaci ve věcech drog v České republice za rok 2005. Zprávu, kterou vytvořilo Národní monitorovací centrum pro drogy a drogové závislosti, dnes vyslechla vláda.

- odhadovaný počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů mírně vzrostl. V případě pervitinu je nárůst spojen s jeho dalším rozšířením do prostředí nočních klubů a tanečních akcí, včetně menších měst. Na nárůstů opiátů se podíleli uživatelé subutexu. Na pervitinu bylo podle odhadů závislých 20.500 osob, na opiátech 11.300.

- snížil se počet žadatelů o léčbu i počet injekčních uživatelů. Přesto je podíl lidí, kteří si drogu aplikují do žil, stále vysoký - až 90 procent problémových uživatelů drog.

- zvýšil se průměrný věk problémových uživatelů, podíl uživatelů mladších 19 let klesl

- výskyt infekcí (HIV, žloutenky typu B a C) byl stabilní. Virus HIV byl zaznamenán u méně než jednoho procenta injekčních uživatelů, žloutenka typu B u deseti až 15 procent z nich, žloutenka typu C u 30 až 60 procent.

- snížila se dostupnost testování infekcí, což bylo z velké části způsobeno nedostatkem rychlých testů používaných v předchozích letech

- vzrostl počet specializovaných substitučních center, došlo k otevření nových programů v Jihočeském kraji a v roce 2006 v Karlovarském kraji. V roce 2006 byl také zahájen pilotní projekt substituční léčby metadonem ve dvou věznicích.

- počet úmrtí vinou drog se nezměnil. Smrtelně se jimi předávkovalo 218 lidí. Nejčastěji se na tom podílely psychoaktivní látky (156), opiáty (24), těkavé látky (18) a pervitin (14), hlášena byla ojedinělá předávkování na extázi (2) a kokain (1).

- poprvé od počátku 90. let klesl počet odsouzených za drogové trestné činy. Stíháno bylo celkem 2128 lidí - osm procent za držení drog, sedm procent v souvislosti s heroinem, 53 procent v souvislosti s pervitinem, 32 procent v souvislosti s konopnými látkami. Největší počet obviněných byl zaznamenán v Ústeckém kraji.

- celkem působilo v ČR 92 kontaktních center, terénních a výměnných programů, jejichž služby využilo více než 32.000 osob. Jejich návštěvnost vzrostla. Centra vyměnila celkem 3,274.000 jehel, o milion více než v předchozím roce.

- množství drog zachycených policií se nezměnilo. Snížil se objem u hašiše a extáze, zvýšil se u kokainu a LSD. Nezměnila se cena ani čistota drog.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  K tomuto je jednoznačná odpověď. Do roku 1989 se závislí na syntetických drogách,dali spočítat na prstech jedné ruky,obrazně řečeno!Všechno zlo co existuje přinesla tato doba! O škodě kterou napáchali komunisté je směšné mluvit se srovnáním marastu kapitalistického dneška.Hůř u civilizovaných lidí už to ani nejde.Kolik byla potřeba financí na léčbu těch pár závislých o kterých pomalu nikdo ani nevěděl tenkrát a kolik dnes? Kolik nových nemocí nám tento americký život přinesl? Hnus!

  Feb 18, 2007
 • Obrázek uživatele Pavla a Michala
  Pavla a Michala (anonym)

  tato stranka nam pomohla sehnat informace na vyuku rodinne vychovy moc diky

  Feb 22, 2007
 • Obrázek uživatele SABA
  SABA (anonym)

  mám kamarády kteří mají zkušenosti hlavně bílí dělá to z lidí blázny je to hrozný svinstvo

  Kvě 14, 2007
 • Obrázek uživatele Lolita
  Lolita (anonym)

  Prosím wás a může se záwislej na perwitinu nějak bránit aby se mu kazily ty zuby???

  Črv 12, 2007
 • Obrázek uživatele Baset
  Baset (anonym)

  nedrtit zuby o zuby po nájezdu a začít žvíkat žvíkačky po každém jídle. Nebo se na pernik vyser! všechno jde když se hecneš.Se člověk nezasměje

  Lis 20, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama