
Po vykouření 150.000 cigaret má kuřák téměř jistotu, že onemocní rakovinou plic. Této hranice dosáhne, když 20 let kouří jednu krabičku denně, řekl ČTK Zdeněk Skácel z pneumologické kliniky Fakultní nemocnice Motol při příležitosti dnešního Světového dne bez tabáku.
Podle něj nestačí na krabičkách cigaret všeobecná varování, že kouření způsobuje rakovinu, riziko by mělo být uvedeno konkrétně: každý druhý kuřák zemře na následky kouření a každý šestý na rakovinu plic. To by podle Skácela mohlo kuřáky ovlivnit, aby se snažili svého návyku zbavit.
Pro kuřáky je rakovina plic nejobávanější nemocí, je to nejčastější smrtící nádor českých mužů a s rostoucím kuřáctvím žen přibývá obětí rakoviny plic i mezi ženami. "Ročně zemře v Česku na rakovinu plic 6000 lidí. Kryje se to téměř s počty pacientů, protože jen pět až deset procent přežije," uvedl lékař.
Pozastavil se nad tím, že společnost kouření toleruje. Vlády nevyhlašují tvrdý boj kuřáctví a neničí cigarety, přestože v jejich kouři je 60 látek způsobujících rakovinu. Když je v potravině nalezena jediná látka způsobující rakovinu, je okamžitě stažena z prodeje. Stejně tak najde-li se nemoc šílených krav u jedné krávy, jsou vybíjena celá stáda, uvedl Skácel.
"Na nemoc šílených krav zemře na celém světě maximálně několik desítek lidí ročně, na rakovinu plic milion, přesto se cigarety vyrábějí, prodávají a propagují dále," řekl.
V Česku kouří téměř 30 procent dospělých, tři čtvrtiny by chtěly přestat, ale většině se to nepodaří. Kuřáci si o 15 let zkracují život. Kromě rakoviny plic jim ve zvýšené míře hrozí chronická obstrukční plicní nemoc. Vyléčit se nedá, současná léčba může jen zpomalit její průběh. Zastavit vývoj nemoci může to, že člověk přestane kouřit.
Naďa Myslivcová - ČTK
Komentáře (8)
- odpovědět
Říj 26, 2004- odpovědět
Čer 08, 2004- odpovědět
Čer 04, 2004- odpovědět
Čer 04, 2004- odpovědět
Čer 04, 2004- odpovědět
Říj 09, 2004- odpovědět
Bře 04, 2005- odpovědět
Bře 14, 2006Přidat komentář