Ibogain

Vědci poprvé potvrdili účinnost rostlinné drogy ibogain při potlačování závislosti na alkoholu a odhalili také mechanismus působení této drogy. Badatelka Patricia Janaková informovala o výsledcích výzkumu v nejnovějším čísle odborného časopisu Journal of Neuroscience.

Látka zvaná ibogain se získává z kořenů afrického keře
Tabernanthe iboga a provází ji pověst látky schopné potlačit chuť
abstinujícího alkoholika na alkohol, nebo osvobodit abstinujícího
narkomana od chuti na drogu.V šedesátých letech byl ibogain populárnější spíše pro svou
schopnost navozovat až několikahodinové halucinogenní stavy.

Navíc laboratorní pokusy odhalily, že tato látka je toxická pro
některé typy nervových buněk.
To stačilo, aby se snahy využít
ibogain k léčbě závislosti dostaly na vedlejší kolej.


Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku nyní při
pokusech s myšmi a s potkany zjistili, že ibogain podněcuje
vytváření mozkového proteinu GDNF. Vysoká koncentrace tohoto
proteinu u pokusných zvířat snižovala konzumaci alkoholu.

Badatelé totiž myším a potkanům každý den dopřávali alkohol,
dokud se u nich nevytvořila závislost. Po podání ibogainu zvířata
s konzumací alkoholu okamžitě přestala.


Při druhém pokusu vědci prokázali, že ibogain snižuje i
nebezpečí recidivy alkoholismu
: zvířatům, u nichž se vytvořila
závislost, náhle přestali alkohol podávat. Když jim pak alkohol
po dvou týdnech znovu poskytli, hlodavci, kteří dostávali
ibogain, jej konzumovali zřetelně méně, než ostatní zvířata.


"Objev, že ibogain po období abstinence omezuje alkoholismus,
byl pro nás velmi vzrušující, protože proti tomuto druhu chování
alkoholiků je velmi málo prostředků," uvedla ve svém článku
Janaková. Badatelé poukazují na to, že ibogain v mozku stimuluje
aktivitu proteinu GDNF. Chtějí teď na základě svých objevů
vyvinout nový prostředek, který by rovněž stimuloval protein
GDNF, avšak neměl by halucinogenní a toxické vlastnosti ibogainu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (38)

 • Obrázek uživatele Karča
  Karča (anonym)

  Ibogain znám z vlastní zkušenosti. Byl mi podán pod odborným dohledem v době kdy jsem byla závislá na heroinu. Nejprve projdete zvláštním halucinogenním stavem (pozor není radno se hýbat, jelikož jakmile pohnete tou sebemší částí těla, dostavuje se nausea - zvracení) ještě dva dny poté jsem byla v úplném klidu - žádné abstinenční příznaky a v hlavě bez myšlenky (mimochodem je to velmi příjemné a relaxační). Skutečně jsem přestala mít na drogu chuť a mimo to jsem zjistila, že moje zlozvyky (od dětství) také zmizely. Je to velmi zajímavý preparát. Jako drogu pro zábavu bych ho ovšem vůbec nedoporučila a ani si nedovedu představit jak by to bylo možné (zhruba 8 hodin se nemůžete hýbat, na záchod s Vámi musí jít doprovod a ještě další dva dny jste trochu mimo, těžko se koordinuje chůze atd). Musím říct, že jsem se závislosti úplně zbavila a díky tomuto preparátu bezbolestně a natrvalo. Mohu doporučit, ale jen pod dohledem člověka, který o tom něco ví. ¨Například člověk, který je závislý na heroinu a vzal by drogu před podáním ibogainu, může i zemřít. Tyto dvě věci se zkrátka nesnášejí. Jak je vidět, ibogain všeobecně zbavuje závislostí a jedno jestli je to alkohol, heroin nebo šťourání v nose. Znám více lidí, kteří tím prošli také (ze stejného důvodu jako já) a mají stejné výsledky jako já. Mimochodem, původně u indiánů se ibogain používá pro iniciaci mladých můžů - výborně se vám uspořádají myšlenky a docházíte k odpovědím na různé otázky, které člověka během života trápí - tím myslím filosofické otázky, ne otázky typu: co budu dnes večer vařit. Znovu ovšem zdůrazňuji, že je velmi důležitý odborný dohled, bez něj by ibogain mohl být velmi nebezpečný. Na internetu se dají najít odkazy na lidi, kteří s tím pracují. Jinak to není levná záležitost (konkrétně - je to dost drahé! a to je dobře, protože tím odpadá i možnost, že by se z ibogainu stala klasická droga pro zábavu. Jedna dávka stojí kolem 15.000,- Kč).

  Dub 14, 2006
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  kdyby to byla pravda, bylo by to dávno v lékárně

  Zář 21, 2006
 • Obrázek uživatele Lucily
  Lucily (anonym)

  Mela bych zajem o lecbu Ibogainem. Prosim kohokoli kdo vi jak ho ziskat, nebo ma kontakt na nekoho kdo se tou lecbou zabyva, at mi napise na Lucily"atlas.cz.

  Říj 20, 2006
 • Obrázek uživatele S. E. P.
  S. E. P. (anonym)

  Hezký den, samozřejmě, že ibogain funguje, provádím terapii ibogainem jako alternativu léčby u chronické závislosti obou typů (alko i nealkoholového typu, především pak nejúspěšněji u opiátových závislostí a alkoholismu) a výsledky jasně vypovídají o efektivitě v případě, že klient opravdu je připraven ukončit užívání návykových látek a v tento cíl věří. Pokud zde chybí tato základní motivace, je abstinence dočasná, neboť droga nepřináší požadovaný efekt po dobu cca 14 dní od terapie. Dnes již cena odpovídá dostupnosti i pro naše poměry (provádím sezení i s přípravou, dohledem a terapíí, včetně jedné dávky do 5 g (dávka je určena pohlavím, váhou, anamnézií) čistého rostliného extraktu ve fytofarmakologické kvalitě v celkové ceně 2500 - 3300,- za jednu provedenou terapii. V případě zájmu mě předem kontaktujte na mail sep"zatec.cz a podám přesnější informace. A k té poznámce "kdyby to fungovalo, tak je to v lékárně" Vám mohu jen odpovědět, že delta9-THC, hlavní psychoaktivní složka marihuany a hašiše je též nejlepším antiemeretikem v případě onkologické chemoterapie a přesto jí v lékárně nenajdete. Ibogain totiž také nelze patentovat a tak by jeho cena neodpovídala primárním zájmům farmaceutických firem. Když si vezmete kolik vydělávají právě na závislosti svých "konzumentů" opioidních analgetik, antidepresiv, hypnotik a dalších. Je zcela logické, že dealer (zde fakmakoprůmysl) nebude podporovat snadnou cestu chemické katalizace neurotransmiterů a nervových synapsí, poškozených chronickým užíváním návykové látky, když raději závislému dál bude "prodávat" drogu v podobě rozličných farmak. Vemte si například cenu Subutexu, léku jenž nahrazuje heroin, pro narkomana závislého na opiátech je v ceně cca 800,- za 8mg x7 tbl, což je obvykle zabezpečení na týden. Proč mu tedy podávat látku zbavujíví závislosti jenž by ani takovou cenu neměla, když takto lze vydělat tisickrát více. V případě, že Vás zajímají podrobnosti, doporučuji pro začátek navštívit stránky www.ibogain.cz Musím předeslat, že se nejedná o látku dle smyslu zákona § 167/1998 tr.z. a tudíž její získání a držení je legální. Je však nutné podotknout, že ji poskytujeme pouze vhodným klientům, jenž jsou vybráni na základě zdravotní dokumentace, psychotestu a profilace a následně osobního pohovoru. Je nutné si předem zajistit rozbory krve a moči a zároveň být v době terapie detoxifikován, což je ověřeno rozborem moči před terapií a dechovou zkouškou na alkohol. Zároveň je nutné případně vynechat některé psychofarmaka. Bez motivace k abstinenci však nepomůže ani ibogain.

  Led 02, 2007
 • Obrázek uživatele kokos
  kokos (anonym)

  Látka zvaná ibogain se získává k kořenů afrického keře Tabernanthe Iboga. V Kamerunu domorodci věří, že kořeny Ibogy umožňují kontakt s jejich předky a bohy v duchovním světě.

  Led 04, 2007
 • Obrázek uživatele S.E. P
  S.E. P (anonym)

  Hezký den, jen jsem ještě chtěl dodat, že k léčbě ibogainovou terapií využíváme fytoextrak z kůry kořenů stromu Tabernante iboga ve fytofarmakologické kvalitě a léčba je v tomto případě klasifikována jako homeopatie nebo léčba potravinovým doplňkem. Pro zájemce mohu oznámit, že neplatíte desetitisíce, ale pouze náklady na zakoupení Vaší dávky a administrativu výzkumného projektu (služby ibogaterapeuta a poradenství je zdarma) Jěstě jsem v nějakém laickém článku četl, že je nutné několikrát opakovat podání ibogainu. Není to pravda. Naše metoda je rozdělení a vedení premedikační dávky a následně velké dávky, jenž je dostačující pro roční abstinenci u 2/3 klientů. Pouze 10% jich začne užívat drogu po 14 dnech. Je však možné v určitých případech, např. polymorfní závislosti, opakovat sezení po 9-27 dnech od první ibogaterapie, která zaručí již celkovou stabilizaci. Metabolit ibogainu se ukládá do tukových buněk a tak zaručuje dlouhý účinek. Pravdou ale je, že ibogaterapie není zázrak a 90% je pouze na Vás, pokud chcete upřímě skončit se svou závislostí na - nikotin - alkohol - opiáty (Heroin, morfium, Tramal a další) - benzodiazeniny a hypnotikách (Rohypnol, Neurol, Diazepan a další) - amfetaminy (Pervitin, Extáze) - kokain i pokud se jedná o polymorfní závislost. Podmínky ibogaterapie, jenž je soužástí výzkumného projektu pro použití ibogainu v ČR je nyní přístupna všem (u nikotinu a akloholu jsou již omezené kapacity) a to pouze za cenu samotného extraktu s obsahem ibogainu a část administrativy. Služby ibogaterapeuta jsou zdarma. Terapie se nejčastěji odehrává na místě příjemné pro klienta (klidně i u Vás doma) a po celou dobu je přítomen zkušený ibogaterapeut s odbornými znalostmi. NIKOMU EXTRAKT NEBUDE ZASLÁN SAMOTNÝ, jeho užití je možné z důvodu výzkumu a bezpečnosti pouze se zkušeným ibogaterapeutem. Pokud nám chcete napsat, můžete použít web-rozhraní na iboga.tym.cz nebo e-mail sep"zatec.cz

  Led 25, 2007
 • Obrázek uživatele sina
  sina (anonym)

  Prosim o jakoukoliv informaci jak ziskat ibogain, nebo kontakt na nekoho kdo provadi lecbu v Brne, dekuji cassia"centrum.cz

  Feb 09, 2007
 • Obrázek uživatele Juli
  Juli (anonym)

  Prošla jsem snad všechny články o ibogainu a myslím že je to velká naděje na uzdravení pro nás alkoholiky.Provádí tuto terapii někdo na moravě? juli.sluni"seznam.cz

  Dub 08, 2007
 • Obrázek uživatele sylvie
  sylvie (anonym)

  provadi někdo tuto formu lečby i konkretně v Třinci-severomoravsky kraj

  Zář 27, 2007
 • Obrázek uživatele LILI
  LILI (anonym)

  je mozne najit pricinu psychickeho problemu pomoci ibogainu?

  Lis 05, 2007
 • Obrázek uživatele RACHEL
  RACHEL (anonym)

  Ahoj vsichni.Moc byste mi pomohli kdybyste mi poradili s tim,kde se da ibogain sehnat nebo kde se tim da lecit,nejaky centrum nebo tak... Muj bratr je zavisly na heroinu uz dost dlouho a byla bych Vam hrozne moc vdecna kdybyste mi dali kontakt na nejakou lecebnu,nebo kde se tim ibogainem da lecit.Je to nutne.Strasne moc Vam predem dekuji a ani nevite jak byste mi tim pomohli.Je to pro me hrozne dulezite.....DEKUJI

  Črv 11, 2008
 • Obrázek uživatele Miloš GABRIEL
  Miloš GABRIEL (anonym)

  kdyby to byla pravda, bylo by...Pravda to je, jenže farmaceutické fy. raději prodávají své drogy a nebudou si kazit kšeft tím, že Vás dostanou ze závislosti na svých "výrobcích". Farmakologicky podmíněných závislostí je více než všech ostatních (alkoholosnus nebo ilegální OPL) Trochu uvažujte, než očerňujete naší práci - přesně tak to vypadá, když ten kdo nic neví, nejvíc do všeho mluví.

  Zář 21, 2009
 • Obrázek uživatele Miloš GABRIEL
  Miloš GABRIEL (anonym)

  NABÍZÍME VÁM BEZPEČNOU FORMU IBOGATERAPIE ZA PŘIJATELNÝCH PLATOVÝCH PODMÍNEK V ČR Cena nepřesahuje 3500,- za jednotlivce a 2500,- za skupinu (děláme též partnerské páry). Další sezení je za 2000,- maximálně, a to pokud klient požeduje ibogaterapii v domácím prostředí. bližší info na: www.iboga.tym.cz telefon: 720 45 66 45 nebo sav@tym.cz

  Zář 21, 2009
 • Obrázek uživatele Rex
  Rex (anonym)

  Prosim o jakoukoliv informaci jak ziskat kontakt na nekoho kdo provadi lecbu ibogainem v Praze. na mail:rex.i@seznam.cz

  Čer 27, 2010
 • Obrázek uživatele Pravda!
  Pravda! (anonym)

  Všechny tyhle "zázraky" se tají ...taksamo jako léčivé účinky konopné pryskyřice...hold kdybyseto rozkřiklo farmaceutické společnosti by razantně klesly zisky!Proto umírají vaší přátelé na "nevyléčitelné" nemoci jako Rakovina aids nebo cukrovka...natohle všechno extrakt z trávy (fénixovy slzy) působí v ranné fázi se nemoci zbavíte v pokročilé fázi nemoc zastavíte a odstraníte většinu nepříjemných bolestí!Při cukrovce se po 6ti týdnech u těžkého cukrovkáře hladina cukru klesla na normal a nemusel užívat inzulin!!!Známy zas měl rakovinu konečníku doktor mu řekl že boužel žese stím nedá nic dělat...známy si dával obklady z listí na konečník po 3měsících na kontrole u lékaře nebylo po rakovině ani stopy a lékař to nechápal...

  Říj 26, 2010
 • Obrázek uživatele penynka
  penynka

  prosím o jakoukoliv informaci o léčbě ibogainem. Metadon je jen další náhražka závislosti, i když je zdarma... prosím pomozte mě i mému synovi... děkuji

  Lis 21, 2010
 • Obrázek uživatele penynka
  penynka

  jakékoliv informace o léčbě ibogainem, kontakt ... prosím na mail penynka@atlas.cz děkuji

  Lis 22, 2010
 • Obrázek uživatele dana
  dana (anonym)

  kdyby to byla pravda, bylo by...mela bych zajem o lecbu ibogainem.prosim o vas kontakt 604370438.dekuji

  Lis 26, 2010
 • Obrázek uživatele Nepříčetný
  Nepříčetný (anonym)

  Kde to doprdele seženu tady jde ominuty!!!nemíním tohledat tak dlouho dokaď nebude důvod..Tady jse o životy lidí doprdele nezájíma mě nějaka legalita vmém okolí umírají mladí chytří lidé v nepředstavitelnem peklu !!At toje třeba nadruhem konci světa pojedu kdekoli když to zachrání život lidi sakra tohle mě sere poďte sjednotit a srovnat vládu!!Dyť snáma zachází jak ze psy!!Jávám garantuju tohle!: můj zdravý selsky rozum de pomalu srát a brzo příde den kdy senát vyletí dovzduchu pokud mi dál neumožní zachránit blízké...klidně položim život zato dochazi mi trpělivost stímhle zvráceným systémem a brzo se něco stane!

  Pro 17, 2010
 • Obrázek uživatele Hašimo
  Hašimo (anonym)

  Látka zvaná ibogain se...Mám zájem o kontakt a terapii. Po výhřezu plotýnek jsem si zvakla na analgetika,práci jsem tehdy nemohla opustit. Považuji za problém,chci řešit. děkuji Hašimo

  Kvě 06, 2011
 • Obrázek uživatele bubla
  bubla (anonym)

  Prosím velmi o kontakt na léčebné altrnativní možnosti zde v ČR. ltrevor@seznam.cz

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Je to hruza co se děje doktoři na nas kašlou nabízejí sračky aby nás udrželi. Já se léčím s depresema létá už neberu nic medituji, snažím se jinak stravovat chodit na vzduch a nemá cenu chodit k lékaři. Minule mi dali něco na alergii ale nebyli si jisti na jakou. Točila se mi hlava,po prášcích, alergie byla stejná. nikdy jsem sprostá nebyla ale likvidujou nás a my se necháme dokdy!!!!!!!!!!!!!!!!

  Bře 18, 2014
 • Obrázek uživatele gia
  gia

  Ibogain znám z vlastní...Dobrý de, zajímala by mne osobní zkušenost s terapií Ibogainem na závislost na alkoholu.Nejedná se o mne ,ale o mého partnera.Studiem psychologie se zabývám dlouhou dobu, tak vím, že nejdůležitější je to, aby závislý sám chtěl se Svou závislostí něco dělat a také to , aby si přiznal, že má problém.Jme z Prahy a o Ibogainu jsem se dozvěděla náhodou z internetu.Kolem Sebe mám pár lidí , kteří jsou na alkoholu silně závislí i v kombinaci s drogami, ale nikdo z nich si vůbec nepřiznává, že má problém.Závislost na jakékoliv návykové látce silně narušuje psychi

  Črv 07, 2014
 • Obrázek uživatele gia
  gia

  Ibogain znám z vlastní...Dobrý de, zajímala by mne osobní zkušenost s terapií Ibogainem na závislost na alkoholu.Nejedná se o mne ,ale o mého partnera.Studiem psychologie se zabývám dlouhou dobu, tak vím, že nejdůležitější je to, aby závislý sám chtěl se Svou závislostí něco dělat a také to , aby si přiznal, že má problém.Jme z Prahy a o Ibogainu jsem se dozvěděla náhodou z internetu.Kolem Sebe mám pár lidí , kteří jsou na alkoholu silně závislí i v kombinaci s drogami, ale nikdo z nich si vůbec nepřiznává, že má problém.Závislost na jakékoliv návykové látce silně narušuje psychi

  Črv 07, 2014
 • Obrázek uživatele gia
  gia

  Ibogain znám z vlastní...Dobrý de, zajímala by mne osobní zkušenost s terapií Ibogainem na závislost na alkoholu.Nejedná se o mne ,ale o mého partnera.Studiem psychologie se zabývám dlouhou dobu, tak vím, že nejdůležitější je to, aby závislý sám chtěl se Svou závislostí něco dělat a také to , aby si přiznal, že má problém.Jme z Prahy a o Ibogainu jsem se dozvěděla náhodou z internetu.Kolem Sebe mám pár lidí , kteří jsou na alkoholu silně závislí i v kombinaci s drogami, ale nikdo z nich si vůbec nepřiznává, že má problém.Závislost na jakékoliv návykové látce silně narušuje psychi

  Črv 07, 2014
 • Obrázek uživatele gia
  gia

  Ibogain znám z vlastní...Dobrý de, zajímala by mne osobní zkušenost s terapií Ibogainem na závislost na alkoholu.Nejedná se o mne ,ale o mého partnera.Studiem psychologie se zabývám dlouhou dobu, tak vím, že nejdůležitější je to, aby závislý sám chtěl se Svou závislostí něco dělat a také to , aby si přiznal, že má problém.Jme z Prahy a o Ibogainu jsem se dozvěděla náhodou z internetu.Kolem Sebe mám pár lidí , kteří jsou na alkoholu silně závislí i v kombinaci s drogami, ale nikdo z nich si vůbec nepřiznává, že má problém.Závislost na jakékoliv návykové látce silně narušuje psychi

  Črv 07, 2014
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  Dobrý de, zajímala by mne...sdělte někdo telefon nebo jiný kontakt na někoho v okolí brna kdo tuto terapii provádí

  Říj 15, 2014
 • Obrázek uživatele pasv222
  pasv222 (anonym)

  Rad by som podstupil terapiu ibogainom.Akekolvek blizsie info prosim na pasv222@gmail.com Dakujem

  Říj 19, 2014
 • Obrázek uživatele Ludmila Švandrlíková
  Ludmila Švandrlíková (anonym)

  Prosím velmi o kontakt na...velmi prosím o kontakt v okolí karlovarska, i když vlastně kdekoliv v čechách. A jakoukoliv informaci o této léčbě. Zatím jsem se dozvěděla,že je to zakázané ale to drogy přece také. Vím, že je to asi velmi nebezpečné, ale než takové trápení, to podstoupím všechno. Je to sílnější než vůle.

  Led 07, 2015
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Dobrý de, zajímala by mne... nestačí to jednou?

  Feb 23, 2015
 • Obrázek uživatele Noely
  Noely (anonym)

  NABÍZÍME VÁM BEZPEČNOU...Dobrý den snažím se dovolat na vaše číslo ale bohužel se mi to nedaří prosím poradíte mi jak se s vámi mohu spojit???přeji krásný den a děkuji Noely

  Bře 16, 2015
 • Obrázek uživatele P.R
  P.R (anonym)

  Filipským 4:6 " Netrapte se žádnou starostí, ale v každé modlitbě a prosbě děkujte a předkládejte své žádosti Bohu."

  Bře 16, 2015
 • Obrázek uživatele Katarina
  Katarina (anonym)

  Mela bych zajem o lecbu...Ahoj liečbu si absolvovala? katarina.jancovicova@zoznam.sk

  Kvě 07, 2015
 • Obrázek uživatele krasimir avramov
  krasimir avramov (anonym)

  Prosim o jakoukoliv informaci...prosim cislo na vas ,zavolam.moje cislo,776010425

  Říj 26, 2016
 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  Ma někdo nové poznatky z teto terapie?

  Črv 21, 2018
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  ano je to pravda. Tady je to zatim zakazane nebo myslim že je jeste zakazané ibogain podavat .ale v jinych statech je to povoleny k lecbe na zavislost. Meho znameho taky tak lecil jeden doktor Znamy ,prisel uplne jiny clovek ,ano ale ty priznaky lecby jsou dost kruty musi u vas po celou dobu byt ten doktor a nebo nekdo z rodiny.

  Lis 12, 2018
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Hlupáčku, v roce 2006 to byla uplná novinka v západním světě, i dnes stále zkoumaná a testovaná. Navíc težko by asi rostlina mohla být v lékárně, do platíčka se cpe špatně, jak to není chemka, farmaceutické firmy to vůbec nezajímá.

  Srp 27, 2020
 • Obrázek uživatele vankovakaterina72@seznam.cz
  vankovakaterina... (anonym)

  Áách jo,zase je to všechno jednostranné, komu Iboga pomohla,je zveřejněn a oslavován.Já jsem terapii postoupila a výsledek nula.Akorát mi bylo dva měsíce strašně špatně.Za mně už nikdy víc, ale předpokládám,že to stejně smažou

  Led 19, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama