Reklama

Smích dokáže snížit krevní tlak

Nová studie rakouských vědců dokazuje, že smích může být skutečně dokonalou terapií pro pacienty, zejména pak pro lidi po mrtvici. Výzkumníci z univerzity v rakouském Grazu tvrdí, že smích pomáhá lidem vzpamatovat se z mrtvice snižováním jejich krevního tlaku. Prověřili si to na studii třicítky pacientů, na nichž vyzkoušeli dva různé způsoby terapie.

"Jedna skupina se podrobila šestitýdennímu cvičení jógy zaměřenému na smích, zatímco další pacienti v rekonvalescenci podstoupili pouze pohybová cvičení. Hladina krevního tlaku u skupiny, která se zaměřila pouze na fyzické cviky, byla vesměs stejná, zatímco u pacientů, kteří se léčili smíchem, poklesla. Jde o vůbec první studii, která prokázala, že smích dokáže ovlivnit krevní tlak," uvedla psycholožka Ilona Papousková.

Dodala, že terapie smíchem kombinovala techniky smíchu s dýchacími cviky, jimž se pacienti podrobovali třikrát týdně na půlhodinových sezeních.

"Pocit štěstí způsobený smíchem, rozptýlení a zlepšení nálady vede u pacientů samozřejmě ke zkvalitnění života a u jednotlivců také k zlepšení zdravotního stavu. Lidé se cítí mnohem uvolněnější, relaxovaní a prožívají méně stresu. Tím pádem jsou mnohem méně nemocní," vysvětlila Ilona Papousková.

Zdroj: Plus

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama