Reklama

Jak přestat kouřit

Většina lidí, kteří s cigaretami končí, to dělá na vlastní pěst, neúčastní se žádného formálního programu. Jednoduchým a nejdůležitějším faktorem pro lidi, kterým se přestat kouřit podařilo, bylo přesvědčení a důvěra, že oni to dokážou. A vy to můžete také dokázat. Neexistuje však žádný rychlý, magický prostředek. Nezačínejte s abstinencí, dokud nejste připraveni. Zařiďte si vše po svém a začněte, až nastane váš čas.

Rozhodnutí přestat kouřit je proces, není to žádná jednorázová událost. Organizace Anonymních alkoholiků učí lidi, aby nejprve abstinovali vždy jeden den za určité časové období. U kuřaků se ale abstinenční příznaky projevují několikrát za hodinu, přestat kourřit je tedy obzvlášť náročné.

Většina z těch, kdo nakonec kouřit přestali, toho napoprvé nebyla schopna. Studie, která zkoumala 1000 kuřáků, kteří se snažili s kouřením skoncovat, ukázala, že pouze 172 z nich uspělo napoprvé. Dalších 53 při druhém pokusu, 48 po třech kolech snažení atd. Dohromady jich z 1000 nakonec přestalo kouřit 387. Někteří však potřebovali sedm či více pokusů, než se jim to skutečně povedlo. My všichni jsme mnohokrát spadli, než jsme se konečně naučili chodit nebo jezdit na kole.

Existuje mnoho přístupných prostředků, které vám mohou pomoci. Jednou z nejlepších knih na toto téma je "Bez otravy, bez pocitu viny, udělejte si to po svém aneb Průvodce k problému jak přestat kouřit" od Toma Fergusona. V této knize autor čtenáři připomíná, že rozhodnutí přestat kouřit není čistě záležitost vůle, ale že je to i záležitost osvojení si a používání různých dovedností. Tady jsou některé z těch, které Ferguson doporučuje:
 

 • Pořiďte si balíček kartiček a na každou z nich napište důvod, proč přestat kouřit. Noste je při sobě a prohlížejte si je, když budete mít chuť si zakouřit.
 • Stanovte si den, kdy přestanete kouřit, pokud víte, že toho dne pravděpodobně nebudete pod příliš velkým tlakem.
 • Představte si sám sebe coby nekuřáka.
 • Zapište si, kdykoliv si zapálíte cigaretu, a také to, co při tom cítíte.
 • Mějte po ruce spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, ať máte co žvýkat.
 • Vyhýbejte se kofeinu. Některé výzkumy ukazují, že kofein zvyšuje touhu po nikotinu.
 • Vyhýbejte se alkoholu. Lidé si často s pitím spojují kouření. Navíc alkohol snižuje sebekontrolu.
 • V den, kdy přestáváte kouřit, si vyčistěte zuby. Čistěte si je několikrát denně.
 • Dopřejte si hodně horkých koupelí nebo sprch.
 • Dejte si masáž.
 • Když už nekouříte alespoň několik měsíců, pak nabídněte pomoc i dalšímu, kdo chce s kouřením přestat.
 • Snažte se zaměstnat své ruce.
 • Když budete mít silnou chuť zakouřit si, kápněte si dozadu na jazyk trochu hřebíčkové silice.
 • Poslouchejte hudbu.
 • Prvních pár týdnů poté, co jste přestali kouřit, se vyhýbejte společenským akcím, kde se má pít a kouřit.
 • Požádejte své přátele, aby vás podporovali, aniž by vás sváděli či kritizovali. Upozorněte je na to, že asi budete popudliví a nevrlí, zvláště prvních několik týdnů. Dejte jim několik návrhů, jak by vám mohli být nápomocni (a čím ne), obzvlášť je požádejte o to, aby ve vaší přítomnosti nekouřili, aby vám nenabízeli cigarety a nepodkopávali vaše snažení.
 • Najděte si přítele, který se rozhodne s kouřením přestat společně s vámi. Navzájem se podporujte. Jeden druhému zavolejte, budete-li mít chuť začít kouřit.
 • Přečtěte si všechno, co si lze o vlivech kouření přečíst, i o tom, jak uspěli ostatní lidé, když se snažili přestat.
 • Zbavte se popelníků a všeho, co s kouřením souvisí.
 • Jděte na delší procházku.
 • Nechte si umýt auto. Vyčistěte popelník a dejte do něj květiny.
 • Vygruntujte dům včetně vyčištění koberců a nábytku. Vyperte závěsy.
 • Dejte si vyprat a vyčistit oblečení.
 • Pokud se přistihnete při kouření, pak si nenadávejte do "slabochů" nebo do "nespolehlivých". Jak píše dr. Ferguson, "jedno či dvě uklouznutí na cestě ke konečnému úspěchu neznamenají neúspěch. Jediným skutečným neúspěchem by bylo vzdát se snahy přestat".
 • Věnujte pozornost tomu, jakou roli kouření ve vašem životě hraje.
 • Všímejte si, jakým způsobem reagují na situace, při nichž si vy zapálíte cigaretu, nekuřáci.
 • Vykuřte celou cigaretu a stůjte při tom před zrcadlem. Jaké pocity při tom máte?
 • Zeptejte se lidí, o kterých víte, že dříve kouřili, co může podle nich pomoci, když chce člověk přestat kouřit.
 • V letadlech a restauracích si sedejte do oddělení pro nekuřáky.
 • Každý den si dopřejte odměnu nebo něco zvláštního pro radost.
 • Všímejte si a zapisujte si, jak se váš zdravotní stav zlepšuje a oč lépe se cítíte po skončení prvního týdne odvykacích příznaků.
 • Je-li to možné, naplánujte si časté dovolené nebo výlety o víkendu.

  Zdroj: Mějte znovu zdravé srdce - Dean Ornish, M.D.

Reklama

Reklama

Komentáře

Marcel, SK (Čt, 30. 8. 2007 - 17:08)
V týchto dňoch som sa aj ja rozdodol prestať (termín som si dal 1.septembra). Doteraz som fajčil tak max. 10 za deň, teraz to znižujem. Ale naraz to nejde. Robím to tak, že snažím sa čo najdlhšie si nezapáliť, ale po istom čase ma prepadáva strašná chuť si zapáliť a tej neviem odolať - pociťujem nervozitu a podráždenosť a oveµa lahšie ma dokážu okolnosti rozhodiť. Neviem čo s tým???
Marcel, SK (Čt, 30. 8. 2007 - 17:08)
A ešte jedno, večer keď sa ukladám na spánok, nedokážem bez cigarety aj hodinu dve zaspať. Tak si od zlosti musím 1 zapáliť. A potom veµmi rýchlo zaspím.
Default User Image
Klettteee (Čt, 21. 9. 2023 - 19:09)

Ahoj, take jsem prestala kouřit díky champixu a to behem pár dni… Ani jsem si to neuvědomila, že uz nekouřím. Champix bez předpisu - https://euhealth24.com/cs/drug/champix

Radim (Čt, 30. 8. 2007 - 17:08)
Já chci taky přestat,serou mě ty ceny cigaret,mám dvě děti,dat 50kč za krabičku pomalu na den je síla!!!!To je docelá silná metoda antikouření.Od 1.9.končím,pak pisnu jak pokračuju...jestli přežiju
Jakub Mužík (Pá, 30. 9. 2005 - 08:09)
Přeji příjemný den, předem byh rád popřál čerstvým nekuřákům mnoho vůle a potěšení z nekouření.
Sám kouřím a nedokážu přestat. Je to však pouze ve mě.
Vím totiž, že nekouřit lze takl snadno-pouze si nezapálit.
Co jde hůře je to vydržet.Jsme přeci jenom lidé, a právě proto stále kouřím.
a přiznám se , že rád.
Je to chutné a tak.
PhDr. Ivan Nedoma (Po, 4. 4. 2005 - 08:04)
Jakákoliv závislost na návykových látkách má dvě stránky. Psychickou a somatickou (tělesnou). V případě kuřácké závislosti na nikotinu se na trhu objevují různé antinikotinové náplasti a žvýkačky. Tyto prostředky působí na snížení chuti na kouření jen po určitou dobu a to po dobu, kdy uvolňují nikotin do organismu. Po skončení působnosti těchto prostředků nastupuje (pouze časově odložený) abstinenční syndrom. Základním principem antinikotinové terapie je posilování volního úsilí což je psychická kategorie. Posilování vůle se provádí prostřednictvím psychoterapie, resp. hypnoterapie. Tuto terapii provádím v privátní psychologické ordinaci v Brně Jakubská 9 a to ve dvou hypnoterapeutických sezeních v průběhu jednoho týdne. Této terapii předchází diagnostický rozhovor v délce asi 30-40 minut. Úhrada za celou odvykací kůru se provádí přímou platbou od klienta a činí 1.200,- Kč. Zdravotní pojišťovny tento druh terapie nehradí. Klientům, kteří budou spolupracovat, poskytuji záruku na pozitivní výsledek terapie. Zájemci o tuto terapii si mohou vyžádat další informace mailem na adrese : psychoservis.brno"centrum.cz nebo se přímo objednat na tel. 602 593 937.
V LADKA (Pá, 21. 3. 2003 - 19:03)
přestala jsem kouřit po 17 letech přesně před dvěma měsíci ,zen dne na den a prozatím mi nechybí cigárka i když manžel stále kouří i doma.Pokus je to už 3 ,snad už konečně účinný. M yslím ,že to bylo ve správnou dobu,proto jsem v pohodě. Přeji vám také úspěšné odvykání Vladka
Luboš (Po, 30. 12. 2002 - 23:12)
když někdo chce přestat, tak hlavně musí přestat naráz jinak si myslim, že to nemá cenu, já přestal ze dne na den, můj otec přestal kouřit také po 25 letech ze dne naden i když u velmi silných kuřáků to budou velmi perné chvíle
standa (St, 8. 1. 2003 - 23:01)
tak jsem dnes slyšel výsledky klinických studií ohledně nikotinových žvýkaček, bylo u nich prokázáno že též způsobují rakovinu, takže bych řekl že to co se proklamovalo nakonec stejně zklamalo.
tomáš (Ne, 30. 4. 2006 - 22:04)
http://www.dwich.cz/content/koureni/
přestat kouřit v 21dnech
Dnes je můj 21 den.Kouřil jsem 20 cigaret denně 15 let a zatím je to v pohodě.A nestálo mě to ani korunu!
Jitka (Ne, 30. 4. 2006 - 23:04)
Tomasi, diky za tu stranku. Trochu mi to pomohlo. Zkousim ted 16. den zcela abstinovat a chci to tentokrat uz vydrzet navzdy. Neni to hracka a taky se snazim moc netloustnout. Pribral jsi za tech 20 dni? Ja zatim jen kilo - coz by slo, kdyby zustalo jen u nej...
Gypsi (Po, 1. 5. 2006 - 01:05)
Plácáš nesmysly. Jak by mohly nikotinové žvýkačky způsobovat rakovinu. když nikotin není karcinogení? Dehet v kouři a ten ostatní sajrajt co vdechuješ je karcinogení!
Píšu to už po xté. Kouřil jsem až 100 cigaret denně. To je těžká závislost jak psychická, tak i fyzická. Kdyby nebylo žvýkaček nicorette, asi bych byl už pod drnem. Zkoušel jsem mockrát přestat, ale absťák je u takové závislosti šílený, takže jsem nikdy nevydržel. Teď už nekouřím 9 let a kamarádi, co byli proti mě slabí kuřáci mi říkají, že jsem frajer, protože já už nekouřím, zato oni ano. Jsem hovno frajer říkám, bez žvýkaček bych to nevydržel.
Podstatné je jedno, chtít doopravdy přestat kouřit. Ty žvýkačky to za kuřáka samy neudělají. Ty jenom zbaví člověka toho absťáku, takže člověk opravdu nemá ten pocit, že když si teď nezapálí, tak umře. No a když si někdo myslí, ža žvýkačky způsobují rakovinu, ať kouří klidně dál. Pak má téměř jistotu, že ji dostane....
Sava (Po, 1. 5. 2006 - 20:05)
Gypsi,souhlasim a obdivuji Te!Ja zkousim prestat,ale ani zvykacky mi nepomahaji.Jsem letity a presto divny kurak.Ja zadne abstaky bez nikotinu jako takovem nemam.Mam ale pocit,ze jiz nikdy nevypiju kafe s chuti,nedam si sklenku vina,neodpocinu si,neposedim v pohode,nedokoukam film..Ja mam psychickou zavislost na cigaru,to je snad horsi:-(( Po rocni abstinenci me kamaradky,ktera ma to same,se ani nepokousim prestat.Je to jiz nekolikaty clovek,co i po letech ma stale chut si zapalit,cele noci prokouri-ve snech,neustale bojuje s tou chuti si posedet s cigarem.Nato se necitim,abych vydrzela zbytek zivota bojovat s tou chuti.Mas to taky?
Gypsi (Po, 1. 5. 2006 - 21:05)
Žvýkačky pomáhají každému, kdo pociťuje abstinenční příznaky při vysazení, ale motivace přestat kouřit musí být silná. Pokud kouříš málo a nemáš fyzickou závislost, není to nic strašného.
U zdravého člověka (nikoli např. astmatika), se plíce a organismus dokáží vyrovnat s 10 cigaretami denně, jako kdyby byl nekuřák. Někteří lidé s velmi dobrým "kořínkem" mohou kouřit 20 cigaret denně celý život a jejich organismus vykazuje znaky nekuřáka. Tohle mám od MUDr. Františka Nováka z protikuřácké poradny. Pokud kouříš do těch 10. cigaret denně a nemáš problémy se zdravím, asi se nic neděje, i když vždy je lepší nekouřit.
Já nekouřím, jak jsem již napsal, už 9 let a jsem ve stavu, že mi už cigareta nechutná. Přesto nepokouším osud a nezapálím si, i když si myslím, že bych už do toho kouření nespadl.
Dám ti však radu. Když jsem byl nervozní, ve stresu apod., zapálil jsem si cigaretu "na uklidnění". Pak jsem tuto potřebu přenesl na žvýkačky nicorette, ale faktem je, že jsem je jako těžce závislý kuřák bral téměř 2 roky. Pak jsem je zkusil nahradit obyčejnými mentolovými žvýkačkami winterfresh a zjistil jsem, že to kupodivu jde. Už to totiž nebyla potřeba jak jsem si myslel, ale rituál! Když jsem měl ještě někdy chuť na cigaretu, vzal jsem si obyčejnou žvýkačku a zaměstnal jsem "hubu" jinak. A ono to funguje. Dnes si jen výjímečně vzpomenu na doby, kdy mi chyběla cigareta a když mi zavoní doutník (nesmrdí mi), nemám touhu si zapálit.
Chodím do hospody, piju pivo a dříve to bylo nemyslitelné, že bych u toho nekouřil. Faktem je, že jsem přibral 10 Kg, ale to nekouření za to opravdu stojí. Dřív jsem nevyšel na jeden zátah do 4. patra, kde bydlím, dnes mi to vůbec nepřijde.
Co mi říkal MUDR. Novák z protikuřácké poradny: každý den, kdy si nezapálíte cigaretu, si plíce odpočinou. Když to nevydržíte, není důvod to zkoušet pořád dokola. Jednou se to musí podařit.
Takže mnoho štěstí každému, kdo chce přestat.
Radka (Pá, 2. 6. 2006 - 22:06)
ahojky,hrozně si přeju najít odvahu a už si nezapálit.J
Prosesek"centrum.cz (Ne, 4. 6. 2006 - 15:06)
Prosim o pomoc Nejmene blestivou radu na odvikani koureni kourim dene 10 cigaret a chci prestat jen se neodvazuju poradi mne negdo predem velke diky Prosek Antonin 27 let.
Honza (Ne, 4. 6. 2006 - 15:06)
Nekouřím skoro devět let,je to na každém člověku,buď chci přestat,nebo ne.Nepotřeboval jsem žádné podpůrné prostředky,kouřil jsem před tím asi dvacítku takových dvacet let.Je to jen o vůli.Dnes mi to vůbec nechybí a jsem nesmírně rád,že jsem přestal,přeji to každému,kdo opravdu chce přestat,aby se mu to povedlo.Prostě si říct-už nebudu a odolat,nic to není.
Gypsi (Ne, 4. 6. 2006 - 21:06)
Jsi hloupý s tímhle tvým tvrzením. Připadá mi to, jako kdybych si vzal sem tam heroin, vykašlal se na něj a tvrdil, že je to jednoduché přestat s heroinem!
Tohle může říci jenom vůl, který nebyl nikdy doopravdy závislý. Hlavně, že ses stačil pochválit, jaký jsi borec. Blbec jsi, ne borec.
Honza (Ne, 4. 6. 2006 - 21:06)
No,tak teď jsi mne rozesmál,jsem na sebe hrdý,že jsem to dokázal,podle tebe,kdo přestane kouřit,je vůl,je hloupý,je blbec a já nevím co ještě???To může napsat jedině slaboch,který není schopný to dokázat.Jsi první,kdo mi řekl,že jsem blbec a vůl,že jsem přestal kouřit,zatím mne všichni obdivovali.Určitě jsi slaboch,kterému se to nedaří a všelijak si to zdůvodňuje,proč to nejde.Kuř si klidně dál,ale neotravuj s kouřením a debilníma názorama normální lidi.Jo a mezi cigaretou a heroinem je trochu rozdíl.Piš si co chceš,už nemíním reagovat na takovéto přiblblé názory.
Gypsi (Ne, 4. 6. 2006 - 22:06)
Jsi blb, který neví nic o závislostech. Protože kdo jiný může napsat, že přestat kouřit je jednoduché, jen chtít?!
Nenapsal jsem, je jsi blbec, ne protože jsi přestal kouřit, ale proto, že tvrdíš nesmysly. Já znám člověka, kterému to jednoduše přestalo chutnat? No a co to znamená?! Že kouření jednou přestane chutnat všem?
Debilní názory zazněly jen od tebe. Přečti si něco o závislostech a třeba srovnání závislosti heroinové a nikotinové. Víš ty chytrolíne, že závislý člověk dokáže spíše abstinovat z heroinu než z nikotinu? Jsou spíše abstinující alkoholici, ale přetrvávající kuřáci. Málokdy tomu je tomu naopak, že by člověk pil a dokázal přestat kouřit. Když víš hovno, tak raději nikam nepřispívej a nejdříve si něco nastuduj. Nereaguj na mě, stejně nemáš čím, přiblblo jedno!
Petr (Po, 5. 6. 2006 - 22:06)
Pane Gypsi,taky jsem kouřil,povedlo se mi přestat,chci říct jen to,že vaše hulvátské odpovědi jsou odpovědmi lidí,kterým už došli argumenty,všichni máme nárok na názor,pokud má někdo jiný,nebudu mu proto sprostě nadávat,kouřit přestat jde a je to jen v tom kuřákovi,jestli chce přestat nebo ne.
kokšík (Čt, 5. 10. 2006 - 08:10)
Raději ponechám stranou výroky Gypse, protože přesně zapadl do známého "Blahoslavení chudí duchem". Spíš bych potřebovala poradit. Já sama jsem kouřila vís jak 40 ks denně, když jsem pak přestala podařilo se mi manžela přesvědčit, aby alespoň omezil počet, ale pod 20ks se nedostal. I přesto, že už nekouřím 9 let, to že vedle mne manžel kouří je pro mně drasťák. Vůně cigaret mne dodnes láká a když ho vidím kouřit, tak bych si hned zapálila s ním. Jak ho mám přesvědčit, aby alespoň nekouřil doma???
Alena (Čt, 5. 10. 2006 - 12:10)
Ja kourim zhruba krabicku denne 15 let a nemuzu prestat, ikdyz bych moc chtela, protoze brzy planujeme dite. Moje zavislost je tak hrozna, ze mam ze sebe same strach. Mam strach, ze to nezvladnu a budu kourit i v tehotenstvi. Mam za sebou naplasti, zvykacky, "falesnou cigaretu" s davkou nikotinu, hypnozu a NIC. Nemam zadnou vuli, abstak i psychicka zavislost je strasna. Kdyz jsem zkousela prestat kourit, tak jsem vubec nemohla spat, porad jsem myslela na to, ze si zapalim. V praci jsem nebyla schopna nic udelat, vsechny moje myslenky se tocily kolem cigarety. Je mi jasny, ze vlastni vuli to nezvladnu. Co pomohlo vam, meli jste nejaky podpurny prostredek?
Anna (Čt, 5. 10. 2006 - 23:10)
Alenko,já myslím,že jen o vůli to není.
GYPSI-skvělé,souhlasím naprosto.Alenko proti absťákům si fakt zkus znovu něco koupit ať nemáš fyzický i psychický zároveň.Jsme závislí a potřebujeme pomoct,nestačí si říct,že kouřit nebudeme.Rozhodnutí je samozřejmě prvořadé,ale pak je to boj!!Nekouřím 3.týden,2x jsem porušila a to rovnou krabkou,teď 6.den ani cígo.Lepší se to.Krize mám,to je jasný.Depky střídá občasná radost,ale vyhráno nemám.Držím palce.
Návštěvník (Čt, 5. 10. 2006 - 23:10)
Gypsi to napsal správně,nevím proč mu nadáváte.Přece kdyby to bylo jen o chtění přestat,tak dnes nekouří skoro nikdo.Neříkám,jsou lidi,kteří to silou vůle dokážou,ale je jich málo a ty recidivy.
Žanda (Pá, 20. 10. 2006 - 09:10)
Včera jsem se rozhodla přestat kouřit,jsem na tom podobně jako Alena z 5.10.nakoupila jsem si stopnik a mám pocit,že to nepomáhá,včera jsem ale místo 20ti vykouřila 6 a dnes už dvě..pořád na to musím myslet,ale věřím že to zvládnu..
Nekuřák (Pá, 20. 10. 2006 - 12:10)
ideálmím způsobem jak skončit s kouřením je se zabít. Nejen že přestanete srát ostatní tím smradem, ale ještě díky tomu budou prázdnější tramvaje
Pikolik77 (St, 25. 10. 2006 - 21:10)
Já se rozhodl před dvěma měsíci,že se pokusím ukončit kouřit po 15 letech.Nechce se mi,nakoupil jsem ještě pár kartonů a očekával ten den,kdy dojde poslední cigareta a já přestanu.Ten den přišel včera.Ráno jsem dal poslední cigaretu.Zbytek dne byl šílený.Pořád myslím na cigáro.Raději ani nevycházím z domu,aby mě to nedotáhlo do trafiky.Snažím se něco dělat,tak uklízím.Nacházím 3roky starý doutník.Zapálím ho a po pár šlucích ho zahazuju.Umývám popelníky a uklízím je do komory.Zjišťuji,že o mnoho více jím,ale to mi nevadí-jsem hodně hubený.Nejhorší je to,když si otevřu pivo.To si opravdu připadám špatně.To pivo není bez cigára ono.Ale držím se.Ono musím i když popravdě moc nechci.Kouřil jsem rád,ale ceny cigaret mě nutí to ukončit.Proto končím jinak bych začal s politikou a byl sprostý a to nechci.A všem držím palce a držte se!!!
Verca (St, 22. 11. 2006 - 23:11)
Nekouřim 14dní mam depku, na všechny lidi jsem zlá, hádám se s přítelem ale vydržim.
Eva (So, 6. 1. 2007 - 22:01)
Ahoj, je mi 22 let a kouřila jsem 5 let s menšími přestávkami. Přestala jsem kouřit bez jakýchkoli pomůcek ze dne na den. Prostě jsem se rozhadla. A důvod? Možná se vám to bude zdát divné, ale důvodem bylo, že chci aby moje děti neměli strach, že kvůli kouření umřu(jako jsem měla já u maminky). Druhý důvod byl, že jsem se cítila opravdu nezdravě a fyzicky jsem nic moc nezvládala. Večer jsem dokouřila krabičku(kouřila jsem 15 denně). A ráno si už nedala. Je to těžké, opravdu, jen díky partnerově podpoře jsem to vydžela. Byla jsem fyzicky i psychicky úplně mimo jestli se to tak dá říct, něco jako chřipka a k tomu návali vzteku, smutku, lítosti...Zachraňovali mě pendreky, gumový medvídci a přítel, který mi moc fandil(je nekuřák). Co tím chci říct, JDE TO ZVLÁDNOUT, jen to nesmíte vzdát. Po čase vám to ani nepříjde. Jste silní, jen musíte věřit a nepoddat se tomu. Nebylo to lehké, ale dnes vím, když mám občas ještě chuť, že se to dá zmáknout a bude vám fajn, věřte mi. Dnešním dnem nekouřím 5 měsíců!A vydržím!!!!!!Eva
Hanka (Ne, 7. 1. 2007 - 17:01)
Nekouřím od 2. 1. a zatím to jde. Je to po devíti letech několikátý pokus. Manžel kouří dál ale je velmi ohleduplný a nekouří přede mnou. Určila jsem si datum dlouho dopředu a smířila se s tím. Jsem na sebemomentálně hrdá, vím sice, že nemám vyhráno, ale poprvé si věřím, že to zvládnu. Jen si už nikdy nesmím zapálit. pak bych do toho zase spadla. Dokonce chodím mezi kamarády kuřáky do hospody a prostě si nezapálím. No uvidíme.
Terapeut (Ne, 7. 1. 2007 - 21:01)
"Moje drahá cigareto,
musím Ti s politováním říct,
že jsi moje poslední."
danynka (Po, 8. 1. 2007 - 12:01)
ja prestala kourit ze dne na den,datum jsem mela rozhodnuty davno dopredu,ten den jsem proste prestala a je to rok a pul.Kourila jsem dvacku denne 19roku,je to opravdu jen o tom rozhodnuti,ja jsem ale nejakym zazrakem nemela moc velky abstak.Ale muj pritel,co kouril 32roku 40denne,taky prestal ze dne na den,uz jsou to dva roky a mel nervy na pochodu,doted ma na cigaro chut,coz ja nemam.Takze to bude urcite clovek od cloveka,kazdopadne je to drina ale stoji to za to.Obcas taky jdu do hospody za prateli,nebo kouri vsechny me kamaradky,ale fakt jsem rada,ze jsem to dokazala a verim,ze uz natrvalo.
Vojta (So, 13. 1. 2007 - 14:01)
Vydržte uspech se dostavi
Veronika (So, 13. 1. 2007 - 18:01)
Kolik kilo jste pribrali, kdyz jste prestali?
danynka (So, 13. 1. 2007 - 20:01)
ja si drzim vahu porad,ale vlastne to znamena,ze jsem po porodu doted nezhubla,protoze jsem prestala kourit a jedla jsem sladky jak pitoma.Takze kdybych kourila,urcite bych krasne shodila a ted bych se netrapila dietama.Muj pritel pribral snad 17kilo,ale v tom je i to,ze zmenil zivot,najednou nemel tolik prace a jen sedel u PC a zajidal chut na cigaro sladkym.
oliva (Út, 16. 1. 2007 - 15:01)
Já se také snažím přestat, poprvé v životě po 10 letech kouření. Zatím mám za sebou jen jeden den bez cigarety, ale pořád mám stejné nasazení, tak snad to vydrží. A můj hlavní důvod, proč jsem se tak rozhodla byl, abych přibrala na váze.
Jarda (Po, 29. 1. 2007 - 20:01)
1.1.2007 jsem přestal kouřit a jsem rád! Krabička denně nebyla problém a fakt mi šmakovalo 15 let. Je tomu měsíc co jsem nekouřil! Jenže se objevil problém..... nikotin pořád častěji nahrazuju alkoholem...........nebezpečný!
Lenka (Út, 30. 1. 2007 - 13:01)
Nekouřím třetí měsíc a začíná krize.Přibrala jsem, bolí mě žaludek...Začínám být otrávená a snad toho nechám. Zatím si chci zapálit jen někdy u pivka. Takový odhodlání a jde to do kytek, ach jo.
Lenka (Út, 30. 1. 2007 - 13:01)
taky se mi to stává..
dana (Út, 30. 1. 2007 - 14:01)
Lenko, vydrž.jsi vlastně už nekuřák! Nevzdávej to, moc ti držím palce!Já se dnes rozhodla, že od zítřka nekouřím,už to fakt nechci...je to hnus
Ivka (Út, 30. 1. 2007 - 18:01)
Též všem držím pěsti...já zatím kouřím,ale každý den se snažím snižovat....kouřila jsem tak 30 denně a ted třebas jen 5.Vždy jsem myslela,že člověk musí přestat ze dne na den,ale bylo mi po 18ti hodinách tak zle,že jsem se rozhodla postupně.nAPÍŠU JAK TO DOPADLO....
bob (Čt, 1. 2. 2007 - 09:02)
Ahoj, chci se s Váma podělit z mé radosti, že už 4 týdny nekouřím, zkoušel jsem to 100x a nic,den dva a zapálil jsem si , je to svinstvo , ale to jsem si uvědomil pozdě, teď mám problémy se zdravím tak jsem musel a to mě je teprve 30, ale pomohli mě náplasti jinak bych to asi nezvládl, chci všem vzkázat, jestli o tom jen přemýšlíte ,že přestanete , tak to je k ničemu, musíte se smířit s tím , že zdraví je na prvním místě, a to není fráze, to je skutečnost, neříkám že nic jiného nám neškodí, ale ty retka to je fakt humus.
Hanka (Čt, 1. 2. 2007 - 10:02)
Leni vydrž.Já nekouřím už 3 roky a je to paráda.To,že tě bolí žaludek je naprosto normální,protože máš nervy.Já jsem měla i třes v rukách.Tři měsíce je už dlouhá doba.Byla by škoda si zapálit.Teď už to bude jenom lepší a lepší.Samozřejmě nějaká krize určitě ještě příde ,ale to už bez problémů zvládneš.Já jsem přibrala 3 kila a do půl roku byli zase dole.Dříve jsem pila jenom colu,fantu atd.Když jsem někam šla tak jsem pila červený s colou a protože ujíždím na sladkém a věděla jsem ,že nejíst sladké nevydržím,tak jsem začala pít neslazené minerálky a místo červeného s colou jsem začala pít střik a sladím si kafe um. sladidlem a už jsem nepřibrala ani deko.Takže to nevzdávej a vydrž.Bude zase dobře.
palci81 (Po, 5. 2. 2007 - 19:02)
Ja uz nefajcim rok a mesiac a to som nepouzil ziadne naplaste nic. Treba chciet prestat fajcit potom sa to da. Treba mysliet na svoje zdravie. To je prvorade.
lo (Út, 6. 2. 2007 - 11:02)
Dnes to čtvrtý týden je, co nekouřím. Asi dvakrát jsem to porušila. Ty abstáky jsem nezvládla:(. Ale už ted je to lepší. Musím vydržet si nezapálit. Snad se mi to už povede
jajajajajjaja (Út, 6. 2. 2007 - 12:02)
Ze dne na den je to uplne nejlepsi-musite mit silnou vuli si rict, ze od zitrka uz nekourim(jeste lepe ode dneska)..jinak stejne zacnete zase kourit
Markéta Zvolska (Út, 6. 2. 2007 - 17:02)
Ahoj všem.Chci přestat kouřit a ráda bych si psala s někým kdo to už dokázal.Chci nějakou podporu.Inhalátor od Nicoret je fajn,ale jak zvládat stresové situace bez tabáku?Pište mi prosím na ZvolskaMarketa"seznam.cz Děkuji všem.
Martas (Út, 6. 2. 2007 - 21:02)
Dnes je to 10 dní co jsem dokouřil mou poslední cigaretu,nepoužívám žvýkačky,náplasti ani inhalátor jsem v pohodě,člověk si hlavně musí umět vysvětlit,proč nechce kouřit,všechno je to psychycká záležitost
Katrin (Út, 6. 2. 2007 - 23:02)
No jo Martas,chlapům to jde nějak líp.Taky zkouším,ale začínám,zatím dobrý.
Reklama