Jak působí kokain v těle člověka

Kokain je centrální nervovou soustavu. Vzniká pocit zvýšené svalové síly, pocit bystrostí, povznesené nálady, přeceňování svých schopností, nekritičnost

Kokain je zneužíván především pro své stimulující účinky na centrální nervovou soustavu. Vzniká pocit zvýšené svalové síly, pocit bystrostí, povznesené nálady, přeceňování svých schopností, nekritičnost. Je užíván především tam, kde se dlouhodobě pracuje pod silným stresem a lidi musí podávat maximální výkony. Po několikadenní excitaci se však dostavuje hluboký útlum a únava. Při dlouhodobém zneužívání se vyvíjí obraz chronické otravy - vzniká kokainismus.


Projevy kokainismu na jednotlivé orgány:

 • mozek: počáteční euforii vystřídá deprese, přicházejí halucinace a nakonec se může rozvinout paranoidní psychóza,
 • oči: zornice se rozšiřují a čočky zplošťují, tím se přechodně zlepšuje vidění na dálku,
 • nos: po dlouhodobém šňupání dochází k perforaci nosní přepážky,
 • zuby: vtíráním kokainu do dásní je znecitlivuje a toxikomané si nevšimnou zubních kazů, protože jsou nebolestivé,
 • tepny: cévy se v místech vpichu, ale i při šňupání nebo užívání kokainu jinou formou stahují a omezují tak krevní oběh,
 • plíce: při inhalaci drogy se narušují buňky v dýchacích cestách, vznikají dechové potíže,
 • srdce: zrychluje se srdeční činnost, i malá množství drogy mohou vyvolat poruchy srdečního rytmu vedoucí až k srdeční zástavě,
 • játra: klesá produkce nejdůležitějších enzymů.


  Kokainista má jednak potíže tělesné: je sešlý, hubený, tělesně celkově chátrá, má lesklé, horečnaté oči, objevují se trávicí potíže. Nechutenství, nucení na zvracení, zvracení.

  Nastupují poruchy spánku, někdy se mohou objevit i epileptické záchvaty. Při dlouhodobém užívání drogy si kokainista vypěstuje schopnost vytvářet iluze a halucinace, resp. pseudohalucinace, protože si uvědomuje, že jde o něco chorobného a nepokládá je za skutečnost. Vedle toho však dochází k psychickým poruchám, jejichž vznik a rozvoj nemůže kokainista vůlí ovlivnit. Objevují se skutečné halucinace - časté jsou halucinace tělové, postižený má pocit, že je napaden drobnými živočichy. Proto se škrábe a hledá drobný hmyz, vši a jiné parazity. Kokainisté jsou zvýšeně vztahovační, mají pocit, že jim chce někdo ublížit nebo je připravit o život, že je někdo pronásleduje. Někdy vznikají obdobné stavy jako při alkoholovém deliriu tremens.

  Kokainisté jsou nedůvěřiví, nerozhodní, mají stařecký vzhled.


  zdroj: Drogy a společnost - Prof. MUDr. Alojz Janík, DrSc., Doc. MUDr. Karel Dušek, CSc.

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (47)

  • Obrázek uživatele mart
   mart (anonym)

   co je to za blbosti - ten konec popisuje spise LSD ne?!

   Bře 12, 2008
  • Obrázek uživatele ????
   ???? (anonym)

   koka pusobí na mě krásně akorát po těch dvou letech to nedávaji moje prudušky ale i tak si ho dávám ale už ne v takovem množství

   Dub 08, 2008
  • Obrázek uživatele santa monika
   santa monika (anonym)

   uplny picoviny

   Dub 08, 2008
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Návštěvník (anonym)

   Mám přítele který to bere jednou za rok moc mě štve neměli by to vyrábět AT všechny hity Grázli

   Lis 13, 2008
  • Obrázek uživatele ??????
   ?????? (anonym)

   Mám přítele který to bere jednou za rok moc mě štve neměli by to vyrábět AT všechny hity Grázli

   Lis 13, 2008
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Návštěvník (anonym)

   uplny humus nechapu jak to muze nekdo brat jen si sam sobe skodi zdravi at si uvendomi co delaji budou se jednoho dne divit jak to snimy slehne.

   Lis 14, 2008
  • Obrázek uživatele Lukyn
   Lukyn (anonym)

   Kdo nezkusil at o tom nemluví jako by byl odborník! já to zkusil přestal, mám na to názor a hotovo. Nehraju si tu na něco co nejsem!!!

   Led 26, 2009
  • Obrázek uživatele Rafaela
   Rafaela (anonym)

   Tak me by zajimalo jak jsi prestal, paneboze jak prestat???

   Led 26, 2009
  • Obrázek uživatele Návštěvník
   Návštěvník (anonym)

   Kokain (když jde o čistý)není návykový, tak nevím co tady všichni z toho tropíte katastrofy. Nejdříve si o tom něco přečtěte!

   Led 27, 2009
  • Obrázek uživatele peruanec
   peruanec (anonym)

   koks je dobrota když to nepřeháníš.špatně se schání čistej a je drahej takže závislost těžko vzniká.to neni závislost v pravym slova smyslu.já tomu spíš řikám stesk a chut.je fakt že nic lepšího než koks neni.je to indianský zlato.

   Feb 11, 2009
  • Obrázek uživatele xy
   xy (anonym)

   muj manžel začal kdysi jen s trávou během dvou let už frčel i v kokainu a vzpomínám, že měl takové oči jako při horečce, pořád si ňoupal obličej, rozškrabával si boláčky v obličeji, měl zorničky jako špendlíkovou hlavičku a když si nemohl zahulit ani šnupnout byl nervozní a strašně agresivní , jsem ráda, že už mám pár let po rozvodu, bylo to jako lacinej film, hruza, nikomu kdo to zažívá to nezávidím, prostě pryč od feťáků. To že utratil co mohl i nemohl ani nemusím zmiňovat, zajimal se jen o svoje pařby a děvky, kterým kupoval stejný svinstvo a všichni co ho od toho zrazovali byli divný fuj až mě oklepalo když jsem si na poslední roky pře rozvodem vzpoměla

   Bře 15, 2009
  • Obrázek uživatele coca
   coca (anonym)

   já to párkrát zkusil a nic moc

   Bře 15, 2009
  • Obrázek uživatele yanco
   yanco (anonym)

   smack my full bitch up ,,, small black flawerin ,,,i"ts show we begin....

   Dub 10, 2009
  • Obrázek uživatele Anonym
   Anonym (anonym)

   Ahoj jak se máte

   Čer 04, 2009
  • Obrázek uživatele Někdo
   Někdo (anonym)

   Jo koks je v pohodě, to co tady píšete jsou naprostý nesmysly, kokain je o něco silnější něž káva a trochu to dodává sebevědomí, žádný euforie ani útlumy a podobně tam nejsou. A jestli to s němým šlehlo, tak to to teda musel být, ale fakt úplnej blbec. A navíc je to asi tak návykový jako čokoláda.

   Kvě 31, 2011
  • Obrázek uživatele jabla
   jabla (anonym)

   No, to byl prispevek Nekdo. Fakt gratuluju, ha ha ha. Popovidame za 10 let, pokud jeste budes mezi nama.

   Kvě 31, 2011
  • Obrázek uživatele Antidrugs !
   Antidrugs ! (anonym)

   Líbí se mi jak tady každej malej blbeček je hrozně chytrej a vychvaluje se tim že to zkusil ... Chcípněte feťáci !

   Čer 21, 2011
  • Obrázek uživatele jabka
   jabka (anonym)

   To je prave ta euforie, Antidrugs. Jeden by se vznasel a vsem nejradsi drogy predepsal jako doktor. Taky jsem se tak chovala. Legracni, i kdyz ze zas tolik vlastne vubec ne. Pak bohuzel nasleduje pad a to 100% dostane kazdeho. Takze neboj, na kazdeho dojde... Ja bych dodala ze bohuzel, mne je fetaku vlastne lito. Ony za tim jsou vzdycky psych. problemy. Takze neodsuzuj takovym hnusnym zpusobem jo?

   Čer 22, 2011
  • Obrázek uživatele Antidrugs !
   Antidrugs ! (anonym)

   jo jenže všechno se dá řešit jinak než fetem ... ale budíž ... mě vaděj ty co to ještě vnucujou ostatním jak je to super a aby si dali taky ... ať si fetujou , jejich věc ale ať tim nekazej ještě lidi kolem sebe ...

   Čer 22, 2011
  • Obrázek uživatele jabka
   jabka (anonym)

   Tak s tim nelze nez souhlasit. Bohuzel vychvalovani drog je soucasti euforie a ten fetak si to v tu chvili neuvedmoje. Urcite nikdy nenarazis na fetaka co by ti vychvaloval drogy kdyz je po jizde a nastava deprese. To by sis vyslechla - vyslechl (?) To je prave ten problem, a pripada mi celekm neskodny oproti problemu daleko vetsimu - nabizeni drog detem a pubertakum dealery. Tak ty bych okamzite nejradsi "oddelala".

   Čer 23, 2011
  • Obrázek uživatele Antidrugs !
   Antidrugs ! (anonym)

   nejhorší je že Dealeři vždycky byli a vždycky budou ... myslim si že tohodle problému se nikdy nezbavíme ... mimochodem jsem kluk ...

   Čer 23, 2011
  • Obrázek uživatele Kedra :D
   Kedra :D (anonym)

   Koks je jen módní záležitost současnosti. Ještě před třemi lety jsem o něm v podstatě neslyšel a dnes ho frká "každý druhý". Jednou jsem na akci řekl kámošům ať mi tedy taky jednu nalinkují, ať vím "co" je na tom tak skvělého. Ten stav mne tedy nijak neohromil. Trochu mne to probralo, brněly mne zuby a ačkoli jsem pil litry alkoholu, byl jsem pořád střízlivý. Úplný šmejd to ale nebyl, protože si ho všichni okolo hodně pochvalovali. Já si ale říkal: za "tohle" - tento stav jsou hromady lidí ochotny dávat takové peníze??? :o) Ti pitomci v zahraničí zkrátka pořád neví co to je Pervitin :D To jsem teda nikdy nezkoušel a ani bych do toho nešel, ale vzhledem k tomu, že je pětkrát levnější a pětkrát účinnější.. "jeho objevitelům klobouk dolů" - drogové gangy v USA by solidně okrouhaly a mohly se jít se svým Koksem tak akorát klouzat. No jo.. "zlaté české ručičky" :D Pozn. berte to ironicky, každopádně nechci nijak nabádat ke konzumaci drog ani je vychvalovat :o)

   Čer 23, 2011
  • Obrázek uživatele Kejs
   Kejs (anonym)

   Koks je jen módní...Ono to poprvý na kokeši není úplně to pravý, až s dalšíma dávkama je to "lepší". Ale pořád je to takový jemný pohlazení proti peří.

   Čer 28, 2011
  • Obrázek uživatele jabka
   jabka (anonym)

   to Kedra. To takhle neni. Pervitin je snad neco jako Crystal Meth a ten se bere v US snad 25 let. Ale je daleko silnejsi, je to jen chemie oproti kokainu, a znici telo a psychiku daleko rychleji. Na rozdil od k. se z nej jeden na 95% nevyhrabe, navic je tu fyzicka zavislost nejen psychicka, tzn. je lidem zle kdyz jej prestanou brat do te miry ze by meli byt hospitalizovani. Kdyz se prestane s kokainem (a ja vim o cem mluvim) tak je spis potreba jen psychiatr a dochazky na nejakou terapii (a silna vule). Crystal meth jsem zkusila a neda se to samozrejme sorvnavat, ale pak ta deprese. Brrr... K tem dealerum, ano to by bylo na samostatnou diskusi. Navic pokud zavrete par dealeru, tak stejne jsou za tim gangy a za gangy jsou politici. To jsou ty nejvetsi svine. Naprosto.

   Čer 28, 2011
  • Obrázek uživatele jabka
   jabka (anonym)

   Jeste bych dodala, ze to je zradnost kokainu. Clovek "nic" neciti vlastne a tak si prestane davat pozor a zacne ho brat obcas, a pak z toho muze byt denne, a pak uz to jede na kazdou hodinu. Protoze prece o nic nejde, ze? To je ten nejvetsi omyl, ktereho se snad dopustil kazdy koho jsem potkala...

   Čer 28, 2011
  • Obrázek uživatele Kejs
   Kejs (anonym)

   Jeste bych dodala, ze to je...Souhlas.

   Čer 29, 2011
  • Obrázek uživatele bats
   bats (anonym)

   jabka: dobre popsany( je to tak ) a na ty drogy: Kazda lekarna prodava FET

   Lis 21, 2011
  • Obrázek uživatele lumír
   lumír (anonym)

   To je typické, často popisované, neobjektivní, zastrašování. No jo no, bohužel, vlastně se sám divím, proč toto píšu. Lidé, hledejte INFORMACE, ne tyhle pindy, zaštítění se CSc. na tom nic nemění.

   Pro 04, 2011
  • Obrázek uživatele Monča
   Monča (anonym)

   kokain je příšerná droga

   Pro 14, 2011
  • Obrázek uživatele vuvuela
   vuvuela (anonym)

   koks je dobrota když to...uplny souhlas!

   Bře 29, 2013
  • Obrázek uživatele Nevím
   Nevím (anonym)

   uplny souhlas!proč je koks ilegální, rozdělení je naprosto umělé a nesmyslné. Koks je ilegální, ale nikotin, alkohol a nikotin jsou legální, i když jsou to větší svinstva.

   Bře 29, 2013
  • Obrázek uživatele Koks
   Koks (anonym)

   Koks je jen módní...není nic módního, šlehal se i za I. republiky. Je to jedna z nejlepších drog. Pokud se s ním zachází rozumně. Je to skvělé psychostimulancium. Nesmí se šlehat denně, je to cesta do pekla jako každý jiný fet. Pokud si šlehnete jednou týdně a nezvyšujete dávky, je to v pohodě.

   Bře 29, 2013
  • Obrázek uživatele medvidek
   medvidek (anonym)

   jo jenže všechno se dá...Nejsm zadnej psycholog,ale obycejnej kluk co si prozil par let mezi lidma ktery berou drogy.Muj nazor je,ze nejvetsi sklon k uzivani drog maji mlady lidi.V zadnem pripade si nemyslim,ze by jim,ale i komukoli jinymu musel nekdo neco vnucovat.Jedna se spis o to,ze nejakej vas kamarad kterej ma zkusenost neco donese a da si to pred vami.To se parkrat opakuje a treba se nekdo prida kdo si da taky.Po nejakem case se mezi temito lidmi zacnete citit vyloucenej a proto si date taky "dobrovolne"aby jste se zaclenil.Da se to vysvetlit i na jednodussim prikladu napr.parta spoluzaku bude hazet kameni po kocce a vy se pridate.Muzete s tim bytostne nesouhlasit,ale stejne to 9 z 10 lidi udela.Ten kdo se nezapoji zustane casem socialne izolovan bez kamaradu bude asi obeti sikany,bude chodit zalovat a pozdeji se z neho s nejvetsi pravdepodobnosti stane policajt!!!

   Kvě 11, 2013
  • Obrázek uživatele Petr
   Petr (anonym)

   Souhlasim. Ale mezi mladýmy lidmy frčí hlavně nikotin,alkohol,konopí,pervitin a extáze(dnes už častěji mefedron za ní vydávaný). Kokain je dost drahej. 2000Kč za gram,který většina vyšňupe za večer. 100mg působí maximálně hodinu. Gram metamfetaminu(pervitinu) stojí 500Kč a 100mg působí 8-12 hodin. A tableta MDMA(extáze) stojí 100-200Kč a působí 4-5 hodin(další dávka už míň a kratší dobu). Tableta s mefedronem vydávaná za extázi stojí i 50Kč. Účinek něco mezi extází a pervitinem cca 5 hodin. Další dávka už jen povzbuzuje a daleko slaběji. Kokain jsem měl jednou. Gram za večír. Pervitin,extázi a mefedron už nejmíň 100X. Od silvestra nic krom párkrát pivo,víno a cigarety. Tak vidíte,jak je to návykoví. Nejlepší je bezpochyby extáze. Pak kokain. Pak mefedron. Pak pervitin. A alkohol,konopí a nikotin nic moc.

   Kvě 11, 2013
  • Obrázek uživatele tak
   tak (anonym)

   to jsem ráda že " jen " chlastám ale za 3 chlapy... jsem stará generace ..... jen ty játra ..už nestíhají

   Kvě 11, 2013
  • Obrázek uživatele Petr
   Petr (anonym)

   to jsem ráda že " jen..."Jen" chlastáš? Všechny ostatní drogy,co jsem zde jmenoval jsou daleko míň toxický na mozek. A na játra jen minimálně. To i tučný jídla daleko víc. A krom kokainu tě i ty piva vyjdou dráž. A jestli tvrdej daleko dráž.

   Kvě 11, 2013
  • Obrázek uživatele pár faktů o koksu
   pár faktů o koksu (anonym)

   Informace o kokainu jsou v brožurce na www.drogy.cz

   Led 18, 2014
  • Obrázek uživatele Karel
   Karel (anonym)

   Ani nečtu co tu píšete za hovna ani nevíte co je to kokain...je to rostlina Coca stejně jako Konopí bylina Boží dar chápete,nechápete,tak jen dál chlastejte hlavně tvrdej,smažte perník a žerte prášky jako to děláte ad je o pár sviní méně,a dál se bavte o mě jak kouřím konopí a žeru cocu ad máte o čem spekulovat :)

   Kvě 11, 2015
  • Obrázek uživatele !
   ! (anonym)

   Zřejmě si to pleteš s Coca colou.

   Kvě 12, 2015
  • Obrázek uživatele Štefan
   Štefan (anonym)

   Čistý kokaín je ešte menej návykový než bežný cukor. Ale je to skvelé, preto si to človek rád dá podobne ako si rád dá čokoládu. Ak je však človek rozumný a vie, že nič sa nemá preháňať, všetko len s mierou, potom normálnemu zdravému človeku, čo si dá čistý kokaín len raz za dlhší čas, by nemalo nič hroziť. Je to prírodná látka, takže naozaj dar Boží. Aj pápež Lev XIII. si trochu kokainu rád doprial... http://www.zaujimavysvet.sk/zaujimavosti-a-fakty-o-kokaine/

   Kvě 24, 2015
  • Obrázek uživatele Devadesat
   Devadesat (anonym)

   Jo koks je v pohodě, to co...To ses uplnej blbec spis ty. Pokud s tim nejakou zkusenost mas (coz pochybuju), tal bys tohle v zivote nenapsal. A jestli jo a klidne tohle napises, tak musis bejt hloupej jak zvire.

   Lis 09, 2015
  • Obrázek uživatele Káča
   Káča (anonym)

   koka pusobí na mě krásně...A čistý? sháním..

   Led 02, 2016
  • Obrázek uživatele Káča
   Káča (anonym)

   koks je dobrota když to...Chci sehnat čistý Koks...

   Led 02, 2016
  • Obrázek uživatele chci jednou
   chci jednou (anonym)

   potkal holku,co bude v poho i bez drog,holku,ktery Stimulanty nevyzobaly mozek a neznicily jeji city... ...jsem jen snilek ve vlastni zemi.Ve "vlastni" zemi? Ne,leda tak v zemi narkomafianu a dealeru... :( :( :( Je mi vas lito vsech,fakt... Dnes je mi jasne,ze ta,co jsem ji poznal,kdysi jela v peri,tocila pecko,sla s kazdym kdo se ji libil... Je to i vas styl?Muj tedy urcite ne...

   Led 03, 2016
  • Obrázek uživatele Deratizátor
   Deratizátor (anonym)

   Kdo nezkusil at o tom...prostě seš vyfetovaná smažka

   Led 19, 2016

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama