Jak se zachovat k alkoholikovi v rodině?

Největší služba, jakou můžete prokázat člověku, který pije, je nechat ho, aby se sám vypořádal s následky svého počínání. Navykla jste si chodit pro něj do vinárny, když není schopen se vrátit vlastními silami, zdržovat se doma, abyste mohla dohlížet na jeho domácí konzumaci alkoholu, volat jeho zaměstnavateli a omlouvat jeho nepřítomnost v práci, čistit po něm věci od zvratků a zabránit tak, aby se domem šířil zápach atd.?

 

Jenomže jakmile bude mít alkoholik vedle sebe člověka schopného zrušit nebo zmírnit účinek jeho nestřídmosti, neuvědomí si závažnost svého stavu. Většinou si po pořádném tahu ani nevzpomene, co dělal sám, natož co jste udělala vy pro něho.

Robert je milující, oddaný muž. Jeho žena Lucie je alkoholička, tři roky nezaměstnaná. Když tedy Robert zjistil, že už není schopná plnit své mateřské povinnosti, postupně si vzal na starost výchovu dcer i péči o domácnost. Vzdal se svých koníčků, tenisu, rybaření a jízdy na kole. "Už nemám jedinou volnou chvilku, kterou bych měl sám pro sebe," vysvětluje. "Po návratu z práce hned spěchám na nákup a pak pomáhám dcerám s úkoly. Chystám večeři a tak stále dokola. Neodvažuju se prosit o pomoc někoho ze svých příbuzných. Nechci jim přidělávat starosti. Každopádně mám velkou obavu, aby se doma během mé nepřítomnosti něco nepřihodilo. Když tam jsem, aspoň můžu bránit manželce v pití."

 

Není snad Robert příkladným manželem? Ve vlastních očích i z pohledu těch, kdo o jeho situaci vědí, rozhodně je. Jenomže při takovém způsobu života se pohybuje na hranici deprese. Nevidí žádné řešení. Netuší, že svým sebeobětováním jen napomáhá udržovat závislost své ženy. Lucie, na níž už neleží žádná povinnost, tráví větší část dne v posteli. Proč by se měla namáhat, když si bez ní rodina výborně poradí?

 Mnoho manželů si myslí, že nemají na výběr, a cítí povinnost zasáhnout, aby se vyhnuli neblahým důsledkům požívání alkoholu své polovičky. Doufají, že mají pod kontrolou něco, co kontrolovat nelze. Avšak pokud není ten druhý nikdy konfrontován s následky svého jednání, nepocítí nutnost sám to nějak řešit.

To nejlepší, co můžete udělat pro někoho, kdo se zhroutí namol opilý na schodech, není to, že mu pomůžete dostat se domů, ale že ho tam necháte," prohlásil Dan, jehož manželka mu v takové situaci opakovaně pomohla nejen ze soucitu, ale i z obavy, že ho uvidí někdo ze sousedů. "Tohle se mi stalo taky. Nikoli na schodech, ale v zahradě. Probudil jsem se ve čtyři ráno na vlhkém trávníku. Z předchozího večera jsem si nepamatoval vůbec na nic. Bylo zima, měl jsem na sobě mokré šaty a hlavu jsem měl jako ve svěráku. Chtěl jsem jít domů, ale ruce se mi třásly tak, že se mi nepodařilo strčit klíč do zámku. Neodvážil jsem se zazvonit. Nechtěl jsem probudit celou rodinu a hlavně jsem měl strach, aby mě v takovém stavu neviděly děti. Když jsem se otočil s tím, že půjdu do garáže, uklouzl jsem na zvratcích. Na vlastních zvratcích. Sedl jsem si na zem a rozplakal se jako nikdy předtím. Hanbou, zoufalstvím. Schoval jsem se do garáže. Mé auto tam nebylo. Jak jsem se dostal domů? Nedokázal jsem si vzpomenout. Poprvé jsem si uvědomil, jak hluboko jsem klesl. Ráno jsem počkal, až žena a děti odejdou z domova, a vklouzl jsem dovnitř. Osprchoval jsem se, převlékl a zavolal svému lékaři. Řekl jsem mu, že bych chtěl absolvovat detoxikaci. Následující den jsem nastoupil do nemocnice."

 

Zdroj: Když někdo blízký pije, nakladatelství Portál

 

 

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele pusttemektomujatomurozumim
  pusttemektomuja... (anonym)

  nechlastejte leze to do penez a spatne dopadnete kurva nepite vodu je na nic chlastejte vino ja miluju vino s pivo slivku vsecko

  Říj 12, 2010
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Mlátit jej hlava nehlava od rána do večera až mu ten chlast vytlučeme s hlavy a potom dávat dost práce aby se nenudil.Hošánek.

  Lis 20, 2010
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  Mlátit jej hlava nehlava od...Vyhnat na mráz a dát mu flašku s vodou.

  Lis 20, 2010
 • Obrázek uživatele Předně je nutné
  Předně je nutné (anonym)

  Vyhnat na mráz a dát mu...zjistit, jestli je skutečně alkoholik. To je možné zjistit na psychině. Ne každý, kdo denně pije, je alkoholik. V rodině bývá tendence to zveličovat. Pokud odborník na závislosti zjistí, že to je skutečný alkoholik, není jiná možnost, než trvalá abstinence. Pokud to není schopen zvládnout sám, je nutná léčba. Buď ambulantní, když to nepomůže, tak ústavní. Jiné řešení neexistuje. Alkoholik se už nikdy nenaučí pít s mírou.

  Lis 21, 2010
 • Obrázek uživatele Život s flaškou
  Život s flaškou (anonym)

  zjistit, jestli je skutečně...je tak nádherný.... ženy, zejména trvalé partnerky často na flaštičky žárlí

  Lis 21, 2010
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  zjistit, jestli je skutečně...Každý kdo denně pije, třeba jen dvě piva, je alkoholik. Alkoholik totiž nedokáže vynechat pití.

  Lis 21, 2010
 • Obrázek uživatele Sassayew
  Sassayew (anonym)

  jsem alkoholik jeden z mnoha .ale to nenji čas řešit " eGO JE NAD NÁMI "trochu alkoholický filozofie (ted subjektivní pocit) "pokrok " ˇ= žít z flaškou v ruce je pro vašeho duši lepší!!než konveční koma samořejmě ž e jsem toto napsal pod vlivem alkoholu .............. Vy otroci Ismu !!

  Feb 01, 2011
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  můj přítel má už asi3roky problém s alkoholem,jsme spolu krátce,řekl mi o tom ale neřekl pravdu že už tak dlouho..trápí mě to a chtěla bych mu pomoct,byli jsme spolu u lékaře,užívá léky ale měl návrh na léčbu,myslela jsem že ho uhlídám,že to zvládnu ale není to tak,je to nad mé síly,jak mít tu odvahu a trpělivost jestli bude mít tu snahu?nepije každý den,chodí do práce a řídí auto ale když ho to chytne tak to je v kuse3dny,taky jsem měla s bývalým přítelem problém s alkoholem ale stále jsem věděla kde je určitá míra

  Dub 27, 2013
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  Mlátit jej hlava nehlava od...chtěla bych tě vidět jak bys to zvládl...kraviny píšeš

  Dub 27, 2013
 • Obrázek uživatele Jediná rada
  Jediná rada (anonym)

  můj přítel má už...UTEČ než tě zničí !

  Dub 28, 2013
 • Obrázek uživatele Jsrka
  Jsrka (anonym)

  Mam syna alkoholika s schizofrenii a s epilepsii .Cely život jsem jen s nim je nade vše ale už jsem V koncích , mam strach ze se Mu něco stane a nevim co mam dělat , poraďte prosim. Dandyska

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Dandisko;predpokladam,ze jste ohledne stavu sveho syna v kontaktu s nejakym psychiatrickym zarizenim?Pokud mate obavy o sve zdravi,pripadne o zdravi sveho syna (mozny utok proti clenum rodiny,nebo proti sobe samotnemu),je treba se o teto zkusenosti zminit.Nebo nemate sanci jej do PL dostat?

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Mozne odpovedi,jak postupovat se nabizeji napr.zde: psychologie.cz/jak-prikazat-leceni/

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Dej pokoj s léčením, rád chlašču a rád chlastat budu, pokud se neuchlašču.

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele Ištván
  Ištván (anonym)

  Alkoholiků je typů,co já vím,třeba mu alkohol dělat dobře.Já když dělal ve slévárně,tak jsem také pil,po šichtě jsem si dal pivo,ale stará to poznala a zmlátila mě po každé,bó tam měla na vrátnici informátora,jejího milence,který mi měl za úkol znepříjemňovat život,pak od něj chytla syfla a bylo po ní.

  Pro 23, 2015
 • Obrázek uživatele Alkáči
  Alkáči (anonym)

  Potřebujou rozkopat tu jejich věčně ožratou držku.

  Pro 24, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Kdo je ta Kopřiva? Je mi to vlastně jedno. Chlašču na Štědrej den už takto po ránu.

  Pro 24, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Kopřivo, chlastáš, to je...Jako by to psal nebožtík libereckej hrnkař.

  Pro 24, 2015
 • Obrázek uživatele Jo
  Jo (anonym)

  Jednou mu domluvit, že si škodí a celé rodině, podruhé mu pohrozil, že se s ním rodina nebude stýkat, pokud se nebude léčit, potřetí to vykonat. Vše s odstupem 2 měsíců. Nic nefunguje, jen toto.

  Led 08, 2016
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  My jsme ji na noc přivazovali nohu k posteli aby v noci neutikala do non stopu , nebo přes léto musela spat jen v tangach nebo nahá aby nevycházela v noci z bytu. Přes den se to uhlídat dalo .

  Bře 26, 2017
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  My jsme ji na noc...A byla slabomyslná, že se neuměla rozvázat neo obléct? :-))

  Bře 27, 2017
 • Obrázek uživatele hajnej Tchoř
  hajnej Tchoř (anonym)

  já chlastám, co mám dělat, pochčiju se, nevydržím to

  Dub 02, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama