Reklama

Jak vzniká závislost na alkoholu

Ve vývoji závislosti na alkohol můžeme popsat čtyři stádia.

1. Počáteční fáze: Piják zjistil, že alkohol mu přináší příjemnou náladu, pomáhá odstraňovat obavy a dodává sebedůvěru. Využívá jej k tomuto účelu a zvyká si na něj, takže přestávky mezi jednotlivým pitím se zkracují. Pije rychleji, zejména když začíná pít, aby rychle dosáhl hladiny alkoholu. Neopíjí se, pije jen tolik, kolik potřebuje.

2. Varovná fáze: Piják snáší stále větší dávky alkoholu a také větší dávky potřebuje, aby dosáhl žádoucí nálady. Pití je stále častější a důvody k němu jsou stále méně závažné. Vyskytuje se již častější opilost.

3. Rozhodná fáze: Piják se stává na alkoholu závislým. Nedovede se ovládnout, nedovede přestat. Někdy pije i několik dní po sobě. Ke stavům opilosti dochází často. Objevují se "okénka", tj. mezery ve vzpomínkách na to, co se událo předchozí den v době opilosti. Vznikají problémy s okolím. Lidé kritizují alkoholikovo pití, ten to cítí jako křivdu a další důvod k napití. Často se též rozhoduje nebo slibuje, že přestane pít nebo bude pít méně, ale nedokáže to dodržet.

4. Konečná fáze: Jedinec závislý na alkoholu již bez alkoholu nedokáže žít. Dává si i "ranní doušky", aby byl schopný pracovat. Bez alkoholu se cítí zle, špatně se soustřeďuje, třesou se mu ruce, bolí ho hlava. Malá dávka alkoholu tyto pocity odstraní. Tolerance vůči alkoholu se snižuje. Osoba závislá na alkoholu se již opije daleko rychleji než dříve. Opije se i ve zcela nevhodné situaci. Dochází k celkovému úpadku osobnosti v pracovní, společenské i rodinné oblasti.

Reklama

Jako osobu závislou na alhoholu (F10.2) označujeme jedince ve třetí a čtvrté fázi vývoje závislosti; nedokáže již pití ovládat, přes závažné problémy, které mu působí.

Jako pijáka označujeme jedince v první a druhé fázi, který pití potřebuje k dosažení žádoucí nálady, ale ještě je dovede kontrolovat.

Spotřebitel (konzument) pije příležitostně, na žízeň nebo ze společenských důvodů; neopíjí se a bez alkoholu se dobře obejde.

Abstinent ze zásadních důvodů odmítá veškeré alkoholické nápoje.

U nás se obecně přijímá přesvědčení, že osoba závislá na alkoholu se již nemůže stát pijákem ani spotřebitelem. Nedokáže už pít s mírou a svoje pití ovládat. Její problém může vyřešit jen trvalá a úplná abstinence. K tomu potřebuje odbornou protialkoholní léčbu. Po léčbě pak na rozdíl od "zdravých" lidí nesmí už nikdy pít ani kapku alkoholu.

Zatímco muž závislý na alkoholu zpravidla pěstuje pití ve společnosti, chodí mezi podobně zaměřené přátele do hospod nebo organizuje pitky v bytě či na pracovišti, žena závislá na alkoholu častěji pije doma o samotě a své pití skrývá. Za svou závislost na alkoholu se stydí, láhve s alkoholem si schovává do různých skrýší. Ve střízlivém stavu se obviňuje, pláče a slibuje nápravu.

Zdroj: Manželská terapie - Stanislav Kratochvíl - Portál
Knihu můžete zakoupit na zde

Reklama

Komentáře

jarda novotny (Pá, 17. 5. 2002 - 22:05)
Mam rad pivo, mam na nej chut skoro porad . Jsou dny,kdy se to prezene, a chut pomine, ale druhy den je to tu zas. No, ale na treti skupinu zavislosti na alkoholu se necitim. Kdyz si pivo nebudu chtit dát tak si ho nedám. ( jarda 20)
panoramixx (Pá, 27. 9. 2002 - 18:09)
Sex na droze ?zaleží na jaké že :) Pokud ti můžu říct zkušenost tak je to zajímavý .PO marihuaně dotyky ,líbaní,hlazení je 3x silnější než normálně-Záleží taky ským to děláš že pokud to je někdo kdo ti je srdci blizký tak to bude určitě se suprovým koncem :)ale nedoporučuju hulit pořád stereotyp!!!.POkud ti jde jen o sex se znamím tak tam budou chybě city .Který ti to hodně ovlivňí.Takže se ti může stát že se ani neuděláš sic se snažíš .A to jsem chlap!Co se týká extáze jo bude to faine moc faine pocity nejdou popsat snad ej obrovská chuť se někoho dotýkat ,u chlapů to má jednu nevýhodu nejsem 100% vzrušeni pokud nejsou nějak předem pořádně připraveni:-))což v té rychlosti nejde takže je to takový moc umělý člověk se snaží snaží třeba i hodinu v kuse ale dopadá to tak že holku to zanče bolet a kluk ochabne a má debilní náladu když na co se tak tešil nemá :-)A na perníku jde jen o chutě a zvrhlost.Padne tisíc krásných slov který v nolmálním stavu nelze říct .Pak to člověka štve že na droze se projevuje líp než normálně .A v sexu to samé chutě joo ale kluk pokud není ready tak nic no erekce no chance :-)a když už tak se zase neudělá.Takže co já praktikuju občas si zakouřím před a pak si to vychutnávám jinak si sex užívám s čistou hlavou :-)přídechem afrodiziaka popers:-)
Ája (Pá, 7. 6. 2002 - 22:06)
Zajímalo by mě, jaký je sex na droze.
Jituna (Po, 10. 6. 2002 - 13:06)
Jsu vyléčená alkoholička a jsu strašně šťastná,že už nepiju.Bylo to peklo.Alkohol je velmi zrádný a trvá dlouho,než si člověk přizná, že je závislý,někdo si to nepřizná nikdy,Bohužel.Byla jsem na léčení před 12-ti lety a dodnes to mám v živé paměti.
Souhlasím s příspěvkem o dědovi,který po 10-ti letech začal pít s mírou.Každý člověk je jiný a na každého alkohol působí jinak,ale všeobecně je prokázané,že pítí je tabu.
Gloooria (Út, 14. 5. 2002 - 12:05)
Píše se sice, že člověk, kterej se vyléčil ze závislosti alkoholu pak už nesmí pít, jinak by toho spadnul znova, asi to obecně platí...ale třeba můj děda se před dvaceti lety vyléčil ze závislosti na alkoholu (prý - to sem eště nebyla na světě - chlastal fakt brutálně), pak 10 let nepil a teď tak 10 let pije asi tak 3x týdně k jídlu 2dc vína a problémy žádný nemá. Takže to asi nebude tak definitivní :)
Návštěvník (Čt, 2. 3. 2006 - 10:03)
Jo je to O.K. muzes to skusit Ha ha ha
Mich¨)l (Pá, 29. 9. 2006 - 12:09)
dete do
rozumy (Čt, 1. 3. 2007 - 12:03)
pít nebudem je to na dranc
Karboflexka (Po, 5. 3. 2007 - 13:03)
chlastej dál
lucca (So, 7. 4. 2007 - 11:04)
ale ja se radši na to nedivám heeh
Veronika (So, 19. 5. 2007 - 22:05)
všechno jde jenom chtít.
Veronika (So, 19. 5. 2007 - 22:05)
Jituno ,moje řeč .Prošla jsem tím ,čím ty a abstidence je skvělá.Už nikdy bych nechtěla padnout na samé dno.Drž se abstidenci zdar!
TYTYTYTY (Ne, 20. 5. 2007 - 07:05)
Uvědomte si,že ikdyž člověk přestal chlastat,vymlátil určité procento buněk,které určitě nebyly zbytečné,a nedorostou.To znamená za nějaké roky katastrofu,protože ty potřebné funkce už ty bunky nebudou dělat.JOJO-kdo chce kam.....
Veronika (St, 23. 5. 2007 - 21:05)
Jo jo kdo chce kam. . .Ale není pravda ,o těch bunkách ,není to můj případ a tohle psal někdo ,kdo tomuto problému vůbec nerozumí.Raději se k tomu nevyjadřujte ,když nerozumíte.Alkoholici jsou lidé ,jako vy ,jenom všichni nepochopí,pak dopadnou špatně.Ale jsou i ti ,co pochopí. . ......A je jim fajn.Opravdu.
Alena (Pá, 14. 12. 2007 - 21:12)
Místo ranní opičky dej si dvě ,tři rozcvičky!!!!!
Básník. (So, 15. 12. 2007 - 09:12)
Místo ranní soulože, proběhni se po dvoře!
Alena (Pá, 21. 12. 2007 - 20:12)
Básníku ,hezky se ti to rýmuje !!!
Jana (St, 30. 1. 2008 - 08:01)
ahoj prosim potřebuji radu.Nedokážu vydržet tyden bez alkoh.Mám otce alkoh.,matka byla týrána několikrát hospit.v nemocnici za těžké ublížení na zdraví. má 23letá sestra sezastřelila a nechala tu 2děti.já se pomočovala do 18let.apiju a piju mám syna 8let a hci to pro něj dokázat.Jen anonim.pomozte.prosím
Návštěvník (Čt, 31. 1. 2008 - 11:01)
Pokud opravdu chcete přestat,vyhledejte odbornou pomoc,ale každopádně musíte chtít hlavně Vy sama a najít si motivaci,opravdovou motivaci.Mě to trvalo deset let,rok nepiji,a jsem šťastná,ale občas se to vše vrátí,a v takových situacích mi pomáhá hlavně má dcera a můj přítel.Hodně štěstí a pevné vůle.
Luby (Čt, 31. 1. 2008 - 12:01)
Alkohol je hrozně zrádný, mě se stalo na vojně, že jsem byl označen za alkoholika, přesto že to pravda nebyla. Ale problémy s alkoholem jsem měl. Podepsal jsem léčení, protože mi slíbili, že mne pak propustí do civilu. To byla lákavá nabídka. Zažil jsem brutální čtyřměsíční vojenské protialkoholní léčení, byl to můj nejotřesnější zážitek v životě. Alkoholik nejsem, pít jsem nepřestal, nikdo v mém okolí mne za alkoholika nepovažuje.
Ale zážitek z léčení je ve mně, tvrdého alkoholu jsem se už nikdy nedotkl. Piju jen pivo, maximálně dvě denně, příležitostně i víno.
Alena (St, 6. 2. 2008 - 20:02)
Před třemi lety jsem se léčila ze závislosti na alkoholu .Sama bez odborné pomoci to nedokážete .Já jsem taky chtěla přestat ,ale vydrželo mi to krátkou dobu.Začala jsem mít problémy v práci ,v rodině , depresivní stavy .Prodělala jsem tříměsíční léčbu ,je pravda ,že jsem prošla peklem ,ale nelituji .Alkoholu se ani nedotknu ,můj život se obrátil z rubu na líc .Moc důležitá je podpora lidí ,kteří tě mají rádi a ty máš syna to by měla být dostatečná motivace .Opravdu poznáš jak je krásný život bez alkoholu všechny začátky jsou těžké .Ale ty to dokážeš!!Hodně úspěchů a abstidenci zdar!!!!!
Maja (St, 6. 2. 2008 - 21:02)
Milá Jano strašně moc ráda bych ti nějak pomohla.Musíš být děsně bezradná a sama.Ale jak už psali ostatní.Sama to nedokážeš.Mělas dost krušnej život.Ani se nedivím že piješ.Jestli jsi to ještě neudělala musíš se obrátit na odborníka.Jinak se zničíš.A to ty nechceš protože máš syna a ještě tu jsou děti po sestře.JE to šíleně těžký.Já přestala pít až když jsem byla těhotná A to jsem se ještě sjela v den kdy jsem to zjistila.Kombinovala jsem pití a léky.Divím se že jsem to vůbec přežila.Pila jsem denně alespon flašku tvrdýho.Několikrát jsem byla na psyndě.Tet docházím k bezva psychiatričce a vůbec se necítím jako alkoholička.Moje pití hodně souviselo s mou minulostí.I ty si potřebuješ promluvit o svých trápeních.Zkus zavolat nalinku důvěry.Určitě by ti dali tip na nějakého psychologa.Pomůže ti.Udělej to PROSIM.Určitě dej vědět jestli si do toho boje šla.Držím ti pěstě.Uvidíš že bude líp.Ale musíš udělat ten první krok.Hodně štěstí.
Alena (Čt, 7. 2. 2008 - 21:02)
Majo !!Hezky jsi ten článek napsala .Jano seber odvahu a nenech se alkoholem ničit .Začni dokud je čas .Ozvi se !
Martin (So, 29. 3. 2008 - 21:03)
Ahojte všichni!! Cca rok sem se nedotkl alkoholu a můžu potvrdit slova Aleny, vrátil sem se po deseti letech na svět, hlavně ke svým dřívějším zálibám jako je sport. Začátky byly dost těžké, zdálo se mi několikrát, že sem se dost opil, hrůzou sem se probouzel spocenej pak sem už do rána nezabral, ale to úsilí stálo za to. Všem co se snažíte přestat přeji pevnou vůli a mnoho úspěchů s tímto bojem.
Tom (Ne, 20. 4. 2008 - 01:04)
Zdravim všechny. Teď zrovna procházim tim řekl bych nejhorším. Podstoupil jsem ambulantní protialkoholní léčení a jsem zvědavej jak to zvládnu. Z alkoholu jsem už jednou zkolaboval a chvilku jsem sekal dobrotu. Pak jsem se nějak otrkal a byl jsem v tom zase. No a abych si udržel práci a lidi na mě nekoukali zkrz prsty tak jsem si poručil a dost. Věřim že vše je jenom o vůli každého z nás.
katka (Ne, 20. 4. 2008 - 16:04)
Ahoj Tome, já nepiji už 2 roky a ani mě nikdy nenapadne myslet na alkohol. Přestala jsem po jedné "opici" a řekla si dost. Jsem tímto rozhodnutím konečně svobodná, skutečně nezávislá. Zabila jsem všechny potvory v hlavě, abych se napila a jakmile jsem je přestala živit, tak vymřely. Je to o vůli a dá se to. Vrátil se mi elán něco dělat pro sebe, krásný pocit!!!
Michal (Po, 21. 4. 2008 - 08:04)
Hledám někoho na společnou abstinenci, rád bych přestal s pitím a mohl si s někým pokecat na mailu. Zkoušel jsem to vícektrát ale pokaždý to skončilo stejně :-(
mich.1234"seznam.cz
dělník (St, 5. 11. 2008 - 04:11)
někdy ale je ale konzumace tvrdého alkoholu nutností,která zachová zdraví.Jsou to ale skutečně vyjímečné a extrémní případy a není jich tak moc,třeba ,pokud někdo rád a hodně cestuje a ne v hotelech,ale v domorodém prostředí dané země,tak tam mu konzumace kořalky zacová zdraví.Jedná se dlouho trvající zájeddy,nebo expodice,kdy si platíme stravu a tím pádem prostě musíme jíst to,co jedí domorodci,pokud ovšem nechcem hladovět.
Tak s tím mám své zkušenosti,jednak není potřeba až tak moc jíst,nejí se třeba celý den od rána až do večera,protože v tom tropickém vedru zkrátka není hlad,ale na tento lačný žaludek má kořalka přímo blahodárný ůčinek a pít by se měla a kdo to nedělá,dostane průjem a snadno onemocní.Já to v cizině dělám.Doma jsem konzument a někdy i pijan a někdy se nedotknu ani jednoho piva nebo štamrlete třeba i měsíc,ale jak jsem na cestách třeba Africe,nebo po Asii a v Idii taktéž,jsem totální alkoholik a chlastám .Tak třeba zrovna v té Indii a byl jsem tak Himalájích asi měsíc.Nejdřív se mě všichni známí smáli,že jsem vyžírka -po 7 dnech každý z nich,po té co prodělal nutné zdravotní potíže pramenící z abstimence,začal vyloženě chlastat rum a ke konci expedice byl každý večer totálně zlitej -až se vrávoral.
No a abstimenti??
Také jich tam několik takovejch zůstalo..Tak ti,po té,co celý den nejedli a na večer si každý z nich poručil sladkou mirindu,nebo pepsi-po vylití několika doušků je popadla taková křeč do žaludku ,až jim bylo vyloženě zle.Ale to je opravdu ojedinělej případ,kdy je konzumace alkoholu přímo povinností,zde v Čechách to samozřejmě neplatí a kdo je toho názoru,že ano,něco si omlouvá a měl by se zamyslet,jestli je to správné...
ANERI (So, 28. 8. 2010 - 12:08)
ahoj prosim potřebuji...Běž k doktorovi....
Help (Ne, 25. 11. 2012 - 20:11)
Jsme abstinující ženy a chceme pomoct našimi zkušenostmi těm, kdo se závislostí stále trápí.
Nebojte se a přijďte se podívat, rády Vám i zodpovíme Vaše otázky.

http://www.zavislostzeny.g6.cz/
no (Po, 22. 5. 2017 - 07:05)
závislost je sviňa, že
no (Po, 22. 5. 2017 - 07:05)
zavislákům je to jedno uvažují jinak
hm (Po, 22. 5. 2017 - 07:05)
Hm, nejen ráno,ale...ale vyhledává hlavně vlákna o alkoholu, možná je to s tím spojeno. Taky odkazuje na alkoholismus. Ale psychika to je, měla by se léčit. Možná je už ale pozdě. Myslím si, že vlastně určitě.
Ivuška (Po, 12. 6. 2017 - 18:06)
Můj strýc byl alkoholik..vyléčil se a už dva roky nepije. Jsem na něj pyšná,..
Reklama