Játra a alkohol

Konzumace alkoholu provází lidstvo od nepaměti a setkáváme se s ní již u pradávných kultur. Neblahé působení nadměrného množství alkoholu na lidské tělo je také známo již velmi dlouho. Vztah mezi alkoholem a jaterním postižením byl podle dochovaných pramenů s určitostí popsán nejpozději v 16. století. Přesto spotřeba alkoholu stále stoupá a alkoholismus je vedle kouření nejčastější formou závislosti v lidské populaci.

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem v lidském těle, také odbourávání alkoholu probíhá v rozhodující míře v játrech. Alkohol je zde oxidován na acetaldehyd. Je spalován konstantní rychlostí 0,l g čistého alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu. Průměrný 70 kg vážící muž je tedy schopen odbourat 7 g alkoholu za hodinu. Hladina alkoholu v krvi klesá rychlostí 0,1-0,2 promile za hodinu. Vstřebávání alkoholu je mnohem rychlejší než jeho odbourávání, proto může být lehce dosaženo jedovatých či dokonce smrtelných koncentrací. Působením alkoholu dochází v játrech k řadě změn. Jedná se např. o poruchy látkové přeměny tuků, cukrů a kyseliny močové. Následně dochází ke zvýšenému ukládání tuků v játrech a poškozování jaterních buněk.

Počáteční stádium poškození jater alkoholem je tzv. steatóza, česky ztučnění jater. V jaterních buňkách se hromadí tukové kapénky a játra jsou celkově zvětšena. Porucha jejich činnosti se může projevit i mírným zvýšením jaterních testů. Toto stádium postižení je plně vratné, přestane-li postižený konzumovat alkoholické nápoje.

Těžším typem poškození je alkoholická hepatitida. Zde podobně jako u hepatitidy virové dochází ke zvýšenému odumírání buněk poškozených alkoholem, což se projeví zvýšením jaterních testů, žlutým zbarvením kůže v důsledku zvýšení hladiny bilirubinu v krevním séru a celkovými příznaky jaterního onemocnění. Toto onemocnění může mít i velmi dramatický průběh. Uzdravení je možné za předpokladu pacientovy naprosté abstinence. Játra se obvykle vyhojí, ale jako trvalý následek většinou zůstane v játrech větší množství vaziva, pak mluvíme o tzv. jaterní fibróze. Prognóza je příznivá při dodržení abstinence alkoholu.

Dalším stupněm je tzv. ztvrdnutí jater, odborně nazývané jaterní cirhóza. Jde v podstatě o přeměnu funkční jaterní tkáně na nefunkční vazivo v důsledku zvýšeného odumírání jaterních buněk. Celý proces se dá velmi zjednodušeně připodobnit ke vzniku jizvy. Pokud se poraníme na kůži, rána se zahojí, ale místo elastické kůže vznikne v místě poranění vazivová jizva. Vazivo sice překryje defekt, ale nikdy nebude mít vlastnosti zdravé kůže. Ve zdravých játrech dochází neustále k obměně buněk, odumírající jsou nahrazovány novými. Pokud počet odumírajících buněk přesáhne přirozenou regenerační schopnost jater, a to se může při toxickém postižení jater stát, jsou odumírající buňky nahrazovány jenom vazivem. To sice vyplní prostor, ale není schopno zastávat funkce zdravých jaterních buněk. Výsledkem jsou tvrdá, svraštělá, nefunkční a následně selhávající játra. Organismus bez jater být nemůže a jaterní selhání končí většinou smrtí.

Takto působí alkohol na původně zdravou jaterní buňku. K postižení dochází, je-li alkohol podáván ve větším množství a po určitou dobu. Tolerance alkoholu je u každého jedince jiná, proto nelze spolehlivě určit bezpečnou denní dávku ani dobu, po kterou může být alkohol bez následků konzumován.

Jak již bylo řečeno, alkohol je schopen poškodit i původně zcela zdravou jaterní buňku. Jeho účinky na játra postižená chorobou jsou ještě zhoubnější. Negativní vliv jaterního onemocnění (např. virové hepatitidy) a toxické působení alkoholu se navzájem zesilují. Je prokázáno, že vznik jaterní cirhózy u pacientů s chronickou virovou hepatitidou typu B a C je značně urychlen, pokud tito pacienti i přes své onemocnění nadále konzumují alkohol, byť v malých dávkách. Abstinence alkoholu je proto klíčovým momentem a je nezbytná jak v průběhu akutní fáze virové hepatitidy, tak i během rekonvalescence. Nedoporučí-li váš ošetřující lékař jinak, je vhodné vůbec nepít alkohol po dobu l2ti měsíců od začátku nemoci, nebo minimálně 6 měsíců od normalizace jaterních testů.

Zdroj: Co je virová hepatitida? - Laura Krekulová, Vratislav Řehák - Nakladatelství Triton
Kniha obsahuje 115 receptů vhodných pro dietu po virové hepatitidě.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Jaroslav Kos
  Jaroslav Kos (anonym)

  ...můj otec nedávno prodělal jaterní koma a je stále ve velice vážném stavu.Poradí někdo jaká jídla jenejlépe jíst a jak dostat vodu s těla ven? Díky

  Pro 12, 2001
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Slyšel jsem že játra jsou jediný orgán v těle který je schopen regenerace. Do jaké míry probíhá tato regenerace? dík Vlastně jsem to viděl na vlastní oči....nějaký chlápek měl něco s játry, pak začal pít různé čaje atd a postupně se vyléčil

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele olda
  olda (anonym)

  Je to pravda.Jedině tento orgán v těle se dá regenerovat.Dobrá jsou semena ostropeřce mariánského, jaterní čaje, potr.doplňky a jaterní dieta.Jaterní dieta má být bohatá na bílkoviny a vlákniny a chudá na tuky.Doporučují se i potraviny s obsahem vit. B a C. Zelenina mladá a nenadýmavá. Ryby netučné.Mléko.Pečivo bílé a starší. Ta dieta je obsáhlá a dávají ji na inf.oddělení. Jsou tam i potraviny zakázané.Samozřejmě i alkohol je zakázaný. Každý to musí zvážit podle sebe. Na játra jsou i léky Simepar a Essential forte a asi i jiné. Je třeba se poradit s lékařem.

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele katuuulinka
  katuuulinka (anonym)

  Very interesting!!!!

  Bře 26, 2007
 • Obrázek uživatele alkoholyk
  alkoholyk (anonym)

  pyju kazdi den vodku 0,7l. neumim bes toho zyt. co mam delat mam problemi s jatrou kdyz smolim tak citim jak jatra se ve me otaci co s tim mam delat?

  Dub 12, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Naučit se pravopis.

  Dub 13, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jaký má vlif na játra pivo?

  Kvě 19, 2008
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Pokud ho nepiješ na hektolitry, tak má "vlif" určitě zanedbatelný. Nejhorší je tvrdý alkohol.

  Kvě 19, 2008
 • Obrázek uživatele mira
  mira (anonym)

  Tak "pyj" 1,4 ať to máš brzo za sebou!A ještě radím se moc neohýbat,hrozí prasknutí jater.

  Zář 16, 2008
 • Obrázek uživatele Tři sestry
  Tři sestry (anonym)

  Vliv má velký, hlavně na gramatiku - vlif!

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  To Tři sestry: To by polovina diskutérů musela být pivař jak prase... :o)

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Soudě podle kvality příspěvků asi jsou.

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Abstinent
  Abstinent (anonym)

  pyju kazdi den vodku 0,7l....No, tak si debil!!!

  Led 22, 2011
 • Obrázek uživatele honimeer
  honimeer (anonym)

  zdravim lidicky, pred nejakou dobou sem mnel pracovni uraz a skripla mne strecha mezi vagon. prvni sem nemohl dychat a myslel ze mam narazene zebra a v nemocnici mi rekli ze mam praskle jatrau nich hematom ve velikosti pesti.. nic prijemneho este porsad lezim nemuzu sse poradne hybat a chlastat nebudu moct este dlouho ale jatra se mi pomalu zpravuje... tak se vsichni opatrujte neni to nic pekne kdyz vas boli jatra :(

  Feb 01, 2012
 • Obrázek uživatele Daša
  Daša (anonym)

  Souhlasím, ostropestřec je podle mě na játra to nej, jak jsem si tak studovala kolem. Nechala jsem si poradit od známé, která pracuje v lékárně a začala užívat silymarin duo.

  Pro 10, 2012
 • Obrázek uživatele Fred
  Fred (anonym)

  Podobně funguje Antiethanol, prodává se volně v lékárnách, výhoda je, že pomáhá odbourávat rychleji alkohol, nevýhoda je, že se s nim člověk vůbec neožere. :-)

  Kvě 07, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nemohl se předklonit, bál se, aby si nezlomil játra.

  Kvě 16, 2014
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Podobně funguje Antiethanol,...rikas antiethanol odbourava alkoh.ma nejaky vliv i na alkotest? urychleni vstrebavani a podobne?

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Podobně funguje Antiethanol,...rikas antiethanol odbourava alkoh.ma nejaky vliv i na alkotest? urychleni vstrebavani a podobne?

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Žádný antiethanol neexistuje. Pokud jej někdo nabízí, je to podvod. Odbourávání je složitý sled chemických reakcí, ale z vnějšího pohledu hladina alkoholu klesá lineárně (tzv. reakce nultého řádu). Rychlost závisí na stavu organismu, hlavně jater.

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele Pijan
  Pijan (anonym)

  Vlif to na Tebe uz žádnej mít nemůže. Takže, doporucuji pij dal".

  Kvě 22, 2019
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Trochu pokory.

  Zář 02, 2020
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Pro tebe, jenž se pokorou oháníš a zlo rozséváš. (hovorově) uvědomění si vlastní nedokonalosti, skromnost, nesobeckost, respekt k druhým (náboženství) jedna ze sedmi lidských ctností

  Zář 02, 2020
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  A ty keci,jako :"JÁ TO...piráti? - to myslíš tu politickou stranu? . já nevěděl, že jsou na rum? Dle jejich dredů jsem myslel, že jsou na trávu.

  Zář 04, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama