Kalifornie vyhlásila za jed i cigaretový kouř vdechovaný nekuřáky

Americký stát Kalifornie zařadil cigaretový kouř ve vzduchu, který vdechují nekuřáci v zakouřeném prostředí ve formě takzvaného druhotného kouření, na seznam jedovatých škodlivých látek". Toto rozhodnutí státního regulačního orgánu (Air Resources Board, ARB) umožní kalifornským zákonodárcům přijmout nové, mnohem ostřejší protikuřácké zákony.

"Myslím, že není pochyb o tom, že toto rozhodnutí posune
Kalifornii hodně dopředu," řekl podle agentury Reuters předseda
vědecké posudkové komise ARB John Froines.


Kalifornie se k této klasifikaci kouře vyfukovaného kuřáky
nebo vycházejícího z jimi držené cigarety odhodlala jako první ze
všech států USA. ARB odůvodnil tento krok lékařskými studiemi o
škodlivosti "druhotného kouření" pro zdraví.

Podle průzkumů kouří
sice jen 16 procent Kaliforňanů, ale ti vypustí do vzduchu ročně
40 tun nikotinu, 365 tun nečistot a 1900 tun oxidu uhlíku."Druhotné kouření" tak postihuje 56 procent dospělých a 64
procent dospívajícíh
obyvatel státu.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele ela
  ela (anonym)

  ja nekourim a taky doufam ze to tak zustane ,vyvarujte se tomu a zachrante nejenom sebe ale taky ty nakterim vam zalezi

  Dub 07, 2006
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Tak to je teda hustý. My máme doma dvě malý děti, další čekáme a můj pořád a pořád kouří. Já jsem nějak zvládla přestat už při prvním těhotenství, ale můj pořád kouří. I dyž jsem mu říkala, že ty děti tím hrozně otravuje tak nepřestává. Teda von by určitě přestat chtěl, ale neví jak na to.

  Kvě 19, 2008
 • Obrázek uživatele akim
  akim (anonym)

  Petro. To je blbý, když kouří doma u děcek. Já jsem taky kouřil, teď už jsou kluci velký, ale i tak jsem přestal. Že to manžel nezvládá docela chápu, taky mi to nešlo. Až díky Champixu jsem se dostal pod kontrolu. Spoléhat se na pevnou vůli je ztráta času.

  Kvě 20, 2008
 • Obrázek uživatele Babyloňan
  Babyloňan (anonym)

  Jo? A kdy prohlásí milí američané za jedovatý kouř z jejich letadel, která se po české obloze prohánějí jak za války? A kdo ochrání vaše děti před kouřem ze spalovacích motorů? Kdo ochrání vaše děti před radioaktivním spadem který stále dopadá na povrch země? Nebo si myslíte, že ty miliardy tun radioaktivního prach z doby kdy se dělaly pozemní pokusné nukleární výbuchy už spadly? Nebo uletěly do vesmíru? Neuletěly, pořád nám padají na hlavy. Už od roku 1954. Ale tu rakovinu je potřeba na něco svést, že? Co třeba na kouření. A šikanovat kuřáky. Zítra to budou pejskaři. Pozítří starci. Popozítří pro sich všichni, kteří uhnou pohledem do policejní kamery na rohu ulice.

  Kvě 20, 2008
 • Obrázek uživatele Rusovláska
  Rusovláska (anonym)

  Babyloňane tohle je klasická demagogie kuřáků a jakýchkoliv lobistů za nějakou skupinu. Majitel smradícího trabantu se podle tvé logiky též může proti jakémukoliv napadnutí hájit větou : "proč bych něco dělal se svým auťákem, když vy si sami ničíte prostředí tím, že kouříte". Prakticky každý, kdo znečišťuje životní prostředí by mohl tvrdit, že s tím nemusí nic dělat, že stejně lidé na něco umřít musí...no ostatně to kuřáci říkají rádi:-)

  Kvě 20, 2008
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Já osobně taky zkoušela všechno možný, při těhotenství to bylo šílený, úplně vidím to chudáčka mímo zkroucený absťákama. Bylo to fakt strašlivý. Teď už nekouřím, ale mělo by se všem říkat, že je to opravdu hrozná závislost a přestat s tím není jen tak.

  Kvě 30, 2008
 • Obrázek uživatele Zlata
  Zlata (anonym)

  Jo, taky sem si to zkusila představit a děsný. To pak už jenom řešíš co je menší zlo....a jak si vlatně přestala?

  Kvě 30, 2008
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  No, jelikož jsem byla hodně závislá a nějak mi poslední dobou docházel dech, doktor mi napsal champix na odvykání. Musela jsem si teda doplácet, ale určitě bych to jinak nezvládla. Teď beru champix poslední dva týdny, tak jsem zvědavá jaký to bude stát si na svých a zvládat to sama.

  Kvě 30, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama