I káva bez kofeinu zvyšuje krevní tlak

Kofeinu vědci věnovali v minulých letech spoustu pozornosti. Sílí totiž podezření, že není tím hybným motorem, který činí z kávy životabudič! Za zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdeční aktivity a oddálení spánku budou patrně odpovědné jiné látky. Důkazem jsou pokusy s kávou bez kofeinu, jejíž účinky jsou na celkové povzbuzení organismu shodné s běžnou kávou.

Studie uvádí, že ke zvýšení tlaku krve a aktivity nervového systému došlo poté, co si dobrovolníci dali trojité espreso. Přitom bylo jedno, zda nápoj obsahoval kofein nebo nikoli. Reakce byly shodné. Vědci navíc také zjistili, že se u osob, které kávu pijí pravidelně, neprojevuje zvýšení tlaku okamžitě, ale až po delší době.


Kardiolog Roberto Corti z Fakultní nemocnice ve švýcarském Curychu prohlásil, že podobný výzkum je prvním, který se zabývá reakcemi organismu po požití kávy. Podle něj je jasné, že studie potvrzuje chybnou domněnku o vlivu kofeinu.


Účinky, které byly této látce dosud přisuzovány, patrně náleží jiné sloučenině, kterou obsahuje i káva bez kofeinu. ?Dosud jsme zkoumali účinky kávy obsahující kofein na kardiovaskulární systém člověka. Věděli jsme dokonce, že na osoby vůbec nekonzumující kávu působí stejně i káva bez kofeinu. Neškodnost kávy zůstává nadále rozporuplná. Jen možná zdravotní rizika spojená s pitím kávy byla asi mylně přikládána právě kofeinu,? prozradil doktor Corti.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Káva ano,ale pouze s Ganodermou je bezpečná
  Káva ano,ale po... (anonym)

  www.biocoffe.dxneurope.eu

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Dobrý den, Nechcete-li pít kávu s kofeinem, protože je kofein kysely a způsobuje problémy s trávením, odvápňuje atd. doporučuji variantu léčivé kávy s Reishi. Sám ji piju a je skvělá. Je to prava arabika, která obsahuje jen minimum kofeinu. Reishi navíc do kávy pridává léčivé účinky a odstranuje špatné vlastnosti kofeinu. O této kávě se můžete více dozvědět na http://hatala.dxnkava.cz/ kde ji lze i objednat.

  Lis 25, 2010
 • Obrázek uživatele Luciano
  Luciano (anonym)

  Posledné výskumy hovoria, že káva vôbec nie je škodlivá, naopak v mnohých ohľadoch organizmu prospieva.

  Lis 25, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama