Reklama

I káva bez kofeinu zvyšuje krevní tlak

Kofeinu vědci věnovali v minulých letech spoustu pozornosti. Sílí totiž podezření, že není tím hybným motorem, který činí z kávy životabudič! Za zvýšení krevního tlaku, zrychlení srdeční aktivity a oddálení spánku budou patrně odpovědné jiné látky. Důkazem jsou pokusy s kávou bez kofeinu, jejíž účinky jsou na celkové povzbuzení organismu shodné s běžnou kávou.

Studie uvádí, že ke zvýšení tlaku krve a aktivity nervového systému došlo poté, co si dobrovolníci dali trojité espreso. Přitom bylo jedno, zda nápoj obsahoval kofein nebo nikoli. Reakce byly shodné. Vědci navíc také zjistili, že se u osob, které kávu pijí pravidelně, neprojevuje zvýšení tlaku okamžitě, ale až po delší době.


Kardiolog Roberto Corti z Fakultní nemocnice ve švýcarském Curychu prohlásil, že podobný výzkum je prvním, který se zabývá reakcemi organismu po požití kávy. Podle něj je jasné, že studie potvrzuje chybnou domněnku o vlivu kofeinu.


Účinky, které byly této látce dosud přisuzovány, patrně náleží jiné sloučenině, kterou obsahuje i káva bez kofeinu. ?Dosud jsme zkoumali účinky kávy obsahující kofein na kardiovaskulární systém člověka. Věděli jsme dokonce, že na osoby vůbec nekonzumující kávu působí stejně i káva bez kofeinu. Neškodnost kávy zůstává nadále rozporuplná. Jen možná zdravotní rizika spojená s pitím kávy byla asi mylně přikládána právě kofeinu,? prozradil doktor Corti.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Káva ano,ale p… (St, 11. 11. 2009 - 16:11)
www.biocoffe.dxneurope.eu
Tomáš (Čt, 25. 11. 2010 - 08:11)
Dobrý den,
Nechcete-li pít kávu s kofeinem, protože je kofein kysely a způsobuje problémy s trávením, odvápňuje atd. doporučuji variantu léčivé kávy s Reishi.
Sám ji piju a je skvělá.
Je to prava arabika, která obsahuje jen minimum kofeinu. Reishi navíc do kávy pridává léčivé účinky a odstranuje špatné vlastnosti kofeinu.
O této kávě se můžete více dozvědět na http://hatala.dxnkava.cz/ kde ji lze i objednat.
Luciano (Čt, 25. 11. 2010 - 14:11)
Posledné výskumy hovoria, že káva vôbec nie je škodlivá, naopak v mnohých ohľadoch organizmu prospieva.
Reklama