Káva většinou prospívá zdraví, ale někteří by ji měli omezit

Dobrá zpráva pro všechny, kdo rádi pijí kávu. Podle nového vyhodnocení více než 200 vědeckých studií týkajících se zdravotních dopadů konzumace kávy, které zveřejnil odborný časopis British Medical Journal, je bezpečné vypít denně až čtyři šálky kávy.

“Konzumace kávy byla častěji spojená s kladnými než negativními dopady na celou škálu zdravotních rizik,“ uvedli autoři této srovnávací studie.

ANO:

Vysoká konzumace kávy byla například provázená nižším rizikem konkrétních typů rakoviny včetně rakoviny prostaty, děložní výstelky, melanomu, rakoviny ústní dutiny, leukémie, nemelanomové rakoviny kůže a rakoviny jater.

Pijáci kávy, kteří si dopřáli tři šálky denně, měli nejnižší riziko kardiovaskulárních chorob, koronární choroby srdeční a infarktu. Konzumace kávy byla také spojena s nižším rizikem neurologických problémů včetně Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby a deprese.

NE:

Negativní zdravotní následky byly naopak zjištěny při konzumaci kávy během těhotenství. V tomto případě se zdá být konzumace kávy spojená s nízkou porodní váhou, předčasným porodem a potraty.

U žen náchylných k lámavosti kostí káva zvyšuje riziko dalších fraktur, tvrdí vědci na základě nejnovějšího průzkumu.

Vždy je třeba myslet i na osobní přecitlivělost na kofein. U některých lidí větší dávka kofeinu může způsobovat bušení srdce, nespavost či úzkost.

Pozor by si na kávu měi dávat lidé s hyperaktivním močovým měchýřem (OAB), hemoroidy či žaludečními vředy. Káva neladí ani s antibiotiky či některými jinými léky.

Kávě a kofeinu by se měly vyhýbat děti a mladiství.

Zdroj: ČTK/doktorka.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Livie
    Livie (anonym)

    já jsem pila jen 1 kávu denně a i tak jsem měla problémy. Pila jsem běžnou kávu z obchodu prostě mi to bylo jedno (vždyť káva jako káva, ne?) Ale vždy po ní jsem měla bolesti břicha a až imunolog mi řekl co všechno kromě kávy se v takové běžné může nacházet (prý i šváby). Od tehdy si kupuji jen kvalitní kávu (zejména obchody, které ji mají čerstvě praženou např https://www.gourmetkava.cz/ v Praze mají i prodejnu nebo jiné obchody) a od tehdy již žádné problémy po vypití kávy nemám

    Pro 01, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama