Reklama

Kofein a závislost

Kofeinismus patří mezi nejrozšířenější druhy závislostí, které známe. Není zneužíván samotný, čistý kofein, ale kofein obsažený v kávě nebo čaji. V posledních letech se na trh dostává i mnoho osvěžujících nápojů, které obsahují kofein. Stanovit hranice mezi běžným používáním a zneužíváním kofeinu je velmi obtížné. V některých zemích je pití čaje nebo kávy tak rozšířeno, že bychom museli hovořit o celonárodní toxikomanii. Proto jiná měřítka budou tam, kde se pije káva nebo čaj ve větší míře jako národní nápoj a jiná tam, kde se tyto nápoje používají jen příležitostně.

Ne vždy se kofein zneužívá jen v nápojích. Někteří lidé s oblibou žvýkají kávová zrna. V tropických oblastech roste strom kola, jehož semena obsahují mimo jiné rovněž kofein. Domorodci zrna žvýkají, ale jsou používána i při výrobě osvěžujících nápojů (coca-cola, Pepsikola aj.)
 

Po požití většího množství látek obsahujících kofein dochází k akutní otravě. Ta se projevuje pocitem úzkosti, bušením srdce (zrychlení pulsu), neklidem, nespavostí, bolestmi hlavy, závratěmi. Mohou se objevit i přeludy - iluze a halucinace. Je trvalé nucení na močení. Při dlouhodobém požívání většího množství látek s kofeinem vzniká chronická otrava, při které jsou poruchy trávení, nechutenství, nucení na zvracení, trvalý neklid, nesoustředivost, roztěkanost, nespavost. Často jsou děsivé sny, člověk cítí úzkost. Bývá třes rukou nebo i celého těla, špatné vidění, záškuby ve svalech. Nálada je stísněná až depresivní, většinou značně úzkostná. Někteří obviňují chronickou otravu kofeinem (kofeinismus) i z poruchy a změn povahy, z neplodnosti a genetických následků. Tyto vztahy však nejsou spolehlivě prokázány, jde spíše o podezření.

 

Chronické zneužívání ve větších dávkách je charakterizováno lehčí somatickou závislostí, a proto po vynechání někdy vzniká abstinenční syndrom projevující se neklidem až úzkostí, jindy výraznějšími poruchami spánku nebo útlumem. Psychická závislost se vytváří téměř vždy, a když člověk nemá kávu nebo čaj, dostavuje se pocit, že mu něco schází, vzniká touha po těchto nápojích. Odvykání by sice nemělo být obtížné, ale protože pití čaje i kávy se vedle povzbuzujícího účinku stalo i společenskou záležitostí, vznikají někdy problémy. K úspěšnému odvykání by měla postačit úprava celkové životosprávy.

 

V některých zemích je oblíbené pití kávy, např. u nás se pije převážně turecká káva, v jiných zemích překapávaná káva (Maďarsko, Rakousko, Polsko aj.). S pitím kávy se setkáváme u všech profesí, u mužů t žen. Podobně v jiných zemích je rozšířeno pití čaje - Anglie, Polsko, Čína. Pití povzbuzujících a osvěžujících nápojů, které obsahují kofein je velmi rozšířené. Na některých protialkoholních odděleních se dříve používala kofola jako náhrada tekutin u jedinců, kteří předtím pili větší množství piva. Velmi rychle se však rozšířilo zneužívání tohoto nápoje. Setkali jsme se s případy, kdy léčený vypil dvacet kofol denně. V těchto případech hrál kofein úlohu náhrady jedné závislosti za druhou.

 

Reklama

I když kofeinismus ve většině případů je neškodným návykem, přesto jej není možno podceňovat. Kofein se může stát přechodnou náhradou jiné zneužívané látky u toxikomanů.

 

Dlouhodobá konzumace většího množství kávy může zanechat i nepříznivé následky na tělesném zdraví. Zmínili jsme se již o trávicích potížích někdy mohou vznikat i žaludeční nebo dvanáctníkové vředy, u lidí trpících vysokým krevním tlakem dochází k jeho zhoršování a vzniká nebezpečí krvácení (např. do mozku).


Zdroj: Drogy a společnost - Prof. MUDr. Alojz Janík, DrSc., Doc. MUDr. Karel Dušek, CSc.

Reklama

Komentáře

nero (Pá, 20. 1. 2006 - 17:01)
Piju kavu kazdy den rano, bez ni bych byl asi nepouzitelny, ikdyz kdyz mam na 8 davam to vpohode bez kafe, horsi je to kdyz mam na 6:30 :P
Zuzanka (Pá, 2. 1. 2004 - 00:01)
Já jsem ráno bez kafíčka zcela nepoužitelná! Je to jeden z hlavních ranních rituálů! Dodá energii a náladu, ne, že bych byla na kofeinu přímo závislá, ale bez něj jsem "nevyspalá", = náladová.
Iva (Ne, 26. 6. 2005 - 07:06)
Od 18 piju kávu, turka, ale tak silného, že v něm stojí lžička. Dlouho se nic nedělo, až na vysokou nervozitu, kterou jsem kávě nepřičítala. Pak se objevily nějaké stresy v zaměstnání, nervozity bylo víc a také jsem narazila na článek, že skutečně káva ohrožuje nejen fyzično, ale taky psychiku. Přestala jsem ze dne na den, a to i s čajem. Po 4 dnech, které byly těžké, abstineční příznaky slábly. Po 3 týdnech byl ze mně nový člověk, nabitý energií, a to zvláště po ránu, kdy jsem při kafi bývala živá mrtvola. Bohužel jsem se později ke své závislosti nepochopitelně vrátila, teď beru léky proti úzkosti a začaly mi problémy se srdcem. Takže opět zažiju abstinenci, ale vím, že výsledek bude stát za to. Doporučuju všem, kteří mají zejména úkostné stavy, aby vyzkoušeli zapoměnou na kofein v každé podobě- aůe absolutně. Bude jim blbě, ale výsledek stojí za to.
Zuza (Pá, 23. 3. 2001 - 20:03)
patrim mezi lidi, kteri po kave usinaji spolehlive jako mimina.neznam stavy, kdy se okoli boji napajet kavou, cajem po sedme, ze by v noci nezahmourili oka.dal se mi jevi koufeinismus nejak podivne:nekdy jsem schopna vypit treba 4 kavy denne, kdyz mam chut, a jindy ji nepiju i 3 mesice.nezda se mi, ze by to bylo navykove.ale treba ma nekdo jine zkusenosti...
Monika (So, 2. 6. 2001 - 16:06)
Já mám spíš psychickou závislost na té atmosféře, která pití kávy provází - chvíle klidu, popovídání si...Nerada piju kávu osamoceně.
David (Po, 18. 12. 2006 - 10:12)
Tento článek naprosto postrádá logiku, kofein je téměř neškodný, příjemně zlepšuje náladu bez jakýchkoli následků a není důvod popisovat, co se stane po užití jeho nadměrných dávek - nikdo normální přeci nevypije litr kávy najednou, aby mu bylo zle. Také termín "závislost" je značně pofidérní, protože každý přeci rád dělá to, co je mu příjemné a jestli někdo bude "závislý" na kofeinu, jiný na řízcích a další na sportu, je pouze jeho věc. Vše přináší rizika - kofein zvyšuje krevní tlak, při sportech jsou úrazy a ze smaženého jsou zanešené arterie.. také můžeme dodat, že muži vstávající brzy do práce mají narušenou imunitu a snížené množství spermií.
Takovýto typ textu se hodí pro opiáty, nebo alkohol, ale rozhodně ne pro kofein, který způsouje rizika srovnatelná s běžnými aktivitami člověka.
. (Po, 18. 12. 2006 - 10:12)
ja mam bez kafe jakoby tres.Ale to jen kdyz mam obdobi ze jich vypiju hodne.To pak kdyz si najednou nedam klepu se a mam nabeh na migrenu ale jen dalsi den pak uz je to zase ok.Ale je to tak vzdy.
Ignacius R. (Po, 18. 12. 2006 - 12:12)
Dělejte to jako já:

Pijte sladovou kávu (nebo meltu) se svařeným mlékem.

Kofein - to je vskutku pravý jed pro váš organismus!
Wendy (Po, 18. 12. 2006 - 13:12)
Já jsem na tom jako Monika. Piju rozpustnou a ta podle mne toho kofeinu na rozdíl od mleté tolik nemá, ale pitím kávy si vyvolávám tu příjemnou atmosféru. Bohužel někdy i 4x denně, když necítím pohodu a to už mi je špatně od žaludku.
.. (Po, 18. 12. 2006 - 13:12)
"Bohužel někdy i 4x denně, když necítím pohodu a to už mi je špatně od žaludku" - Ty budeš velice inteligentní žena.
Jaruš (Út, 19. 12. 2006 - 10:12)
Já pila 4 nebo 5 kafí denně, ale spíš prostě ze zvyku, když jsem ho neměla na stole v práci tak jsem byla nervozní.
Přitom doma jsem kafe třeba ani nedopila.
Prostě jsem byla závislá na té "přípravě" kávy.
Tak jsem si kafe vařila pořád. V práci 3-4, doma 1.
Ted jsem bez kafe asi 1měsíc, a je mi také dobře, doufám, že to vydržím napořád.
Jiří (Po, 17. 11. 2008 - 21:11)
Ahojte, kouřil Jsem 40-70 cigaret denně. Přestal jsem díky akupunktůře a jako náhradu jsem si zvýšil dávku kávy. Takže piju asi tak 10 větších hrnků denně. Nemám žádné problémy, ale chtěl bych se přesměřovat na něco úplně zdravého. Tak mi zkuste poradit. Děkuju
wiky (St, 7. 2. 2007 - 04:02)
dobryden piji denně 2 l coca coli a ktomu nekdy rum je mi 25 let a nahodou sem si měřil tlak a mám 155 na 100 a 100 pulsů za min je to vysoké ?
Zde (St, 28. 4. 2021 - 17:04)
Je to v pohodě, klidně toho můžeš pít víc...
. (Čt, 8. 2. 2007 - 03:02)
Proc ten ironicky prispevek o inteligentni zene?To jsem nepochopila
Michal (Ne, 25. 3. 2007 - 00:03)
Dobrý den.Nemám žádné zdravotní potíže,netrpím nadváhou a žiju aktivním sportovním životem.Je mi 23 let.Mám jednu otázku.Piju 6 litrů pepsi max (pepsi bez cukru) denně.Prokládám to jedním litrem vody denně.V posledních několika měsících jsem spozoroval to,že jak si déle než 12 hodin nedám tento nápoj tak mě začne hodně bolet hlava a bolesi ustanou až ve chvíli kdy se opět napiju,nebo odezní až po dvou dnech,ale to většinou takovou pauzu nemám.Už po několika hodinách bez napití je mi nepříjemně psychicky a když se napiju dostaví se až blažený pocit úlevy.Myslel jsem že jsem závyslí na kofeinu ale není tomu tak jelikož když se to snažím nahradit třeba šálkem kávy nebo něčím jiným co obsahuje kofein tak mě to nepomůže.Zajímalo by mě tedy jaká látka obsažená v nápoji PEPSI MAX bez cukru může způsobovat tuto závislost?
V takto velkém množství piju tento nápoj už asi druhým rokem.Předtím jsem zhruba šest let pil jen něco do dvou litrů denně.Chtěl bych se toho zbavit ale nevím kde a jak začít pokud toho chtěl docílit bez návštěvy lékaře.Pomůžete mi?Předem děkuji za odpověď na moji otázku.Michal
Kamil (Čt, 19. 2. 2009 - 10:02)
Ahoj,denně piju asi 6 energy nápojů(500ml)Když se ani trochu za den nenapiju sem nerwozní blbě se mi spí a podobně.Je možné že jsem na nich záwislý??
Ludra (Čt, 19. 2. 2009 - 11:02)
Taky si dám občas s chutí kafe, ale jen rozpustné a i když ho vypiji třeba hned v 8 ráno, večer prostě koukám do stropu a napočítám snad tisíce oveček, než konečně usnu...2 kafe za den znamenají, že se prostě těch oveček nedopočítám a tak celou noc koukám na Teleshopping:(
Aneta (St, 25. 3. 2009 - 16:03)
Michale, je to docela kuriozní závislost, ještě jsem se s ní nesetkala v takové míře. Vzhledem k tomu, že pepsi max,ale i Cocacola bez cukru obsahují umělá sladidla - typu Aspartam, Acesulfam K a další, je dost dobře možné, že jste si navykl na ně. je tu ještě možnost kyseliny fosforečné,ale to je již velmi nepravděpodobné. nabízí se tu relativně bezpečný pokus,abyste alespoň analyzoval, zda-li se jedná o závislost na sladidlech (je již vědecky dokázáno, že většina populace má návyk/závislost na cukru - bez jeho příjmu přicházejí abstinenční příznaky, po odeznění se např.ovoce zdá sladší než dříve),ale zpět k vašemu problému, zkuste konzumovat jiný nápoj s umělými sladidly/nebo samo sladidlo, které je obsaženo v pepsi max. Pokud to na vaše abstinenční příznaky zabere, máte z poloviny vyhráno. Samožřejmě by se to dalo vyřešit i jiným způsobem -bez pokusu - jednoduše začít pomalu snižovat dávky přijímaného nápoje(třeba po decilitrech),abyste se dostal na co nejminimálnější množství. Toto bych vám, tak doporučila jako řešení v případě, že budete opravdu závislý na aspartamu a acesulfamu. je to lepší než drasticky ze dne na den nápoj přestat pít, dostavují se tak více a intenzivněji abst.účinky. Jinak samozřejmě by bylo lepší vyhledat lékaře či alespoň lékárníka a poradit se. Přeji vám hodně zdaru a úspěchu při řešení problému.
2 Jiří (17. 11… (So, 25. 7. 2009 - 09:07)
Tady je nejake dalsi info o te kave http://jaknakavu.eu/o-kave/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/
šmoulik (Pá, 14. 8. 2009 - 10:08)
dobrý den mám takový problém můj přítel má v sobě hodne kofeinu pije pořád kofolu deně tak 6 L plus nějaké energetické napoje jako je big shock pak trpí ale nespavostí,agressí strátou energie a i křečmi potřebuji mu nějak pomoct ale nevím jak aby se zbavil toho kofeinu aby se pak vše vrátilo k normálu děkuji moc prosím napište je to akutní moc děkuji
Jana (St, 2. 9. 2009 - 14:09)
Pro šmoulíka: TEEN CHallenge pomáhá lidem odvykání ze závislostí.
elis (Čt, 29. 10. 2009 - 15:10)
Jak čtu vaše příspěvky,co se týkají kafe,tak na každého to působí jinak,někomu nedělá kafčo žádný problém.. To já když si dám třeba jedno týdně,tak v pořádku,ale jakmile začnu pít pravidelně jedno denně,víc nemůžu,to už my pak nedělá dobře,tak začnu mít úzkosti..a když jsem hodně unavená,tak je to spíš horší než lepší..takže to kombinuju se zeleným čajem..
Káva ano,ale p… (St, 11. 11. 2009 - 16:11)
www.biocoffe.dxneurope.eu
fx (Čt, 8. 7. 2010 - 10:07)
Nevím, jestli je to u mě o závislosti, ale rozhodně mám obrovskou toleranci na kofein.. Není pro mě problém vypít šest šálků pressa hned po sobě, pak si během dne dát dva tři energy drinky a ještě vypít litr až dva coly.. A nic to se mnou nedělá.. Žádný třes, nevolnost ani nic podobného.. Jen se cítím ok. Ale to je extrém.. Někdy zase nevypiju s kofeinem nic za celý týden a nemám problém.. Každopádně už mi ale vůbec nepomáhá jediná káva.. Abych byl trošku více bdělý, musím si dát alespoň dvě kávy a plechovku energy drinku..
Bubak (Út, 27. 3. 2012 - 11:03)
Jojo, je uz to zvyk kavicka a tak, nekdo uz bez toho nemuze ani pracovat :-) Ja jsem spise zjistil, ze mi posledni dobou dela problem ta kyselost kavy, na zaludek to neni nic moc, obvzlast pri predstave, ze bych mel potom sportovat. A tak, pokud to mate podobne dejte si radsi kofeinovou tabletu a je to vyresene, aspon se po ni nespalite jako po rychlvem vypiti kafe :-) Ono to ani nevyjde draz ja kupoval na www.cisty-kofein.cz tam je maji levne a prijdou mi uplne stejne jako ty, co jsem bral v lekarne.
luciano (Út, 27. 3. 2012 - 13:03)
Trpím ťažkou klinickou depresiou, užívam antidepresíva. Keď si dám kávu s cigaretkou, tak sa mi vždy uľaví a mám najmenej hodinu dobrú náladu.
Lada (Čt, 7. 6. 2012 - 09:06)
Jak by se měl kofein, či jiné drogy užívat, aby se nedalo mluvit o závislosti a zneužívání ?
luciano (Čt, 7. 6. 2012 - 16:06)
Treba rozlišovať kofein, prípadne nikotín a ostatné iné drogy. Kofeín je neškodná droga, ktorá sa dá užívať aj vo veľkom množstve bez toho, aby sme si humplovali zdravie. Podobne aj nikotín, keď sa inhaluje napríklad elektronickými cigaretami, je relatívne neškodnou drogou. Ostatné drogy vrátane alkoholu sú nebezpečné látky, ktoré vyvolávajú závislosť už pri malých množstvách
honza (Po, 28. 4. 2014 - 16:04)
Já jsem ráno bez kafíčka...Jojo říkej si to . Přesně tohle je závislost.
Pravidelný Kuřák je taky bez cigarety nesvůj. A častý uživatel trávy to samé.
Honza (Po, 28. 4. 2014 - 16:04)
Proc ten ironicky prispevek o...protože seš blbá ale nechtěl ti to říct narovinu.
Honza (Po, 28. 4. 2014 - 16:04)
Proc ten ironicky prispevek o...protože seš blbá ale nechtěl ti to říct narovinu.
Honza (Po, 28. 4. 2014 - 16:04)
Treba rozlišovať kofein,...Ty si asi dobry kokot :DD
Skus si dát gram čistýho kofeinu ty neškodná drogo. To bude aspon infarkt. (gram čístého kofeinu = +- 10 káv.)
jirka (Ne, 1. 3. 2015 - 19:03)
To mas tak, kazdy drogar si nepripousti problém se zavislosti. A nejhorsi to je u u drog vseobecne spolecnosti tolerovanych jako jsou cíga, chlast a kofein... lidi jestli musite pit kafco a to tak ze 3 a vice salku denne tak je to stejný jako clovek co denne stahne krabku cigar nebo lahvinku chlastu ci dva jointicky. Jste zavislaci.
Jirko,já (Ne, 1. 3. 2015 - 20:03)
3 denně dám.Ale nedělám si silné a dávám si mléko.Bez kávy se ale obejdu,bez cigaretky ne.
anonim :D (St, 1. 4. 2015 - 14:04)
davam si 2 kafe dene. je to spatne? je mi 14 let :D
sann (St, 1. 4. 2015 - 14:04)
Ahoj,denně piju asi 6 energy...to je jasny :DDD

tominos (Ne, 17. 1. 2016 - 13:01)
Ahojte nekontrolovatelně pijí kávu několik let a nikdy sem ani nepočítal kolik hrneckucku dene vypijí. Az po delsi dobe sem si za prispeni manzelky pripustil ze dlouhodobe paleni zahy a jicnu, stejné jako křeče lytek,občasná bolest zaludku má spojitost s mym nadměrným užíváním kavy a rozhodl sem se tomuto neduhu udelat přítrž. Ja co sem si nedovedl představit ranní start bez kavy ,stejne jako odpolední, obedovou, poobedovou a mnoho dalších kavicek ,si budu muset tuto pochutinu odpustit. Nekourim,nepiji a dlouho sem si nepripustil ze zdravotni komplikace sem si po 20.letech nadmerneho piti kavy privodil sam.
Žaneta (Čt, 24. 3. 2016 - 12:03)
Oblíbila jsem si sky dog, který je silnější než energy drinky a za pár minut působí.
Lenka (So, 26. 3. 2016 - 16:03)
Já jsem pila kávu, ale taky mě z ní začal po letech velké konzumace žaludek. Tak přemýšlím, jestli to něčím nahradit.
Žaneta (St, 30. 3. 2016 - 11:03)
No tak na vitabody.cz mrkni na sky doga, je dobrý a silný, takže nakopne.
Lenka (Čt, 31. 3. 2016 - 16:03)
Káva někomu dělá špatně ve větším množství.
Matěj (Ne, 27. 11. 2016 - 22:11)
Dobrý den. Mohl bych se zeptat? Pokud si člověk vybuduje závislost na kofeinu a potom delší dobu kafe nepije, obnoví se u něho účinky kofeinu aniž by musel pít hodně silnou kávu aby ho to přiměřeně povzbudilo a neohrožovalo jeho zdraví? U benzodiazepinů to tak funguje ale nevím jestli to tak funguje i u kofeinu.
laki (Út, 23. 4. 2013 - 16:04)
Kofeinova zavislost zase se da behem tydne dvou odbourat. Vice info treba na http://jaknakavu.eu/prispevky/espresso/kofein-jeho-mnozstvi-v-napojich-a-pusobeni-na-cloveka/
Reklama