Reklama

Šedivění vlasů urychluje kouření, stres i nedostatek vitamínů

Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastější vizuální příznaky jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, a jiného například až v padesáti. Důležitá je genetika i životní styl.

Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech vlasových kořínků. „Nejčastěji díky procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu. Dochází k němu z části kolem 30tého roku života, u někoho i dříve. Ve 40ti letech už většina lidi pozoruje nějaké šedivé vlasy. Věk začátku šedivění podmiňuje především genetická predispozice. Stejně jako třeba vypadávání vlasů. Pokud tedy maminka nebo tatínek objevili první šediny ve třiceti letech, tak bohužel se brzké šediny nevyhnou ani vám,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.  Na vzniku šedin se může podílet i každodenní UV záření.

Ukazatelem je i etnicita. U bělošské populace se první šediny zpravidla objevují okolo 35. let života. Asijské národy či černoši pak mají první šediny okolo 45. let

Cigarety „pomáhají“ šedinám

Kromě genetiky může rychlejší šedivění způsobit i nehezký zlozvyk kouření. Nikotin totiž snižuje produkci melaninu.

Reklama

Další faktory urychlující proces šedivění vlasů:

Další faktory mohou být anemie nebo nedostatek vitamínu B6 a B12 či vitamínu D a E. Rizikovým faktorem může být i porucha štítné žlázy, některá vrozená, vzácná genetická onemocnění. Šedivění nelze zastavit, k mírnému zpomalení může přispět zdravá výživa s dostatkem vitamínů, minerálů, nebo i některé vlasové produkty s kofeinem a niacinamidem, dodává dermatoložka Lucia Mansfeldová.

„Já z tebe přes noc jednou zešedivím“

Toto nám často říkaly naše maminky a babičky s tím, že šediny byly důkazem velkého stresu.  „ Stále nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus či nikoli. Mnoho legend například tvrdí, že Marie Antoinettě prý noc před její popravou zešedly všechny vlasy. Dále je znám případ kapitána Moodyho, kterému se povedlo velmi náročně přistát poté, co letadlo, které pilotoval, vletělo do sopečného oblaku. Následkem stresu v krátkém čase zešedivěl. Některé studie zvažují účinek hormonu norepinefrinu, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu.  Tento hormon poškozuje kmenové buňky hrající klíčovou roli v obnově pigmentu ve vlasových folikulech. Objevuje se i varianta, ze účinkem stresu vypadnou pigmentované vlasy a zůstanou bílé, což se projeví rychlým zešedivěním (tzv. canities subita). Není jistě, zda k tomu muže dojít během hodin, ale v průběhu několika dní a týdnů nejspíš ano“, vysvětluje doktorka Mansfeldová.

Čili žádné studie zatím nepotvrdily, že stres může být hlavním důvodem šedivění vlasů. Samozřejmě může u jedinců, kteří, mají genetické dispozice k šedivění, celý proces urychlit. Tomu nahrává i další fakt, že vlasy se nestávají šedivé, ale šedivé rostou. Pokud si šedivý vlas vytrhneme, tak na jeho místě vyroste opět šedivý vlas.

Mít šedivé vlasy neznamená, že jste staří

Mnoho lidí má pocit, že šedivění je znak toho, že jsme již tělesně staří. Především pak pokud máme šedivé vlasy již kolem třicátého roku. Jedná se ale spíše o vizuální stárnutí. Nemoci, které se často projevují ve starším věku jako je špatné srdce, vysoký cholesterol, tak nemají se šedivěním nic společného.

A jeden zajímavý fakt: šedivé vlasy ve skutečnosti nejsou šedivé, ale bílé. Jen na první pohled vypadají šedivé, protože jsou často  „promíchané“ s vlasy tmavými.

 

Reklama

Komentáře

Jana (Út, 8. 9. 2020 - 21:09)
Nesmysl. Muj otec cely zivot kouril l, ve stresu mi nepripadal a v 78 ma temer cerne vlasy, narozdil ode me.
Jana (Út, 8. 9. 2020 - 21:09)
Nesmysl. Muj otec cely zivot kouril, ve stresu mi nepripadal a v 78 ma temer cerne vlasy, narozdil ode me.
Jana (Út, 8. 9. 2020 - 21:09)
Nesmysl. Muj otec cely zivot kouril, ve stresu mi nepripadal a v 78 ma temer cerne vlasy, narozdil ode me.
Pavel (St, 9. 9. 2020 - 06:09)
Ale podle nadpisu "šedivění vlasů urychluje kouření..." znamená, že pokud budeš mít šedivé vlasy, krabku vytaháš daleko rychleji, než když by jsi měl třeba vlasy černé. Něco na tom bude, jedna moje kolegyně prošedivělé vlasy má a v krátké pauze na kafe vytáhne za tu chvilku dokáže vykouřit i tři cigarety po sobě.
Pavel (St, 9. 9. 2020 - 06:09)
A že člověk může mít ze šedivých vlasů stres, to si taky dokážu představit...
D (Pá, 11. 9. 2020 - 13:09)
Tyhle věci šedivění asi trochu urychlit mohou, ale myslím, že nejzásadnější roli bude hrát dědičnost. Jsou lidé, kteří kouří, pijí a celkově žijí nezdravě a v 60ti nemají skoro žádný šedivý vlas a pak lidé, co žijí relativně zdravě a jsou ve 40ti šediví jako vlci :)
Lenka (Čt, 18. 2. 2021 - 13:02)
Takže existují vitamíny, které pozastaví šedivění? pokud nekouřím a mám klidný život, ale přesto mám ve 40 letech dost šedin?
Hanka (Pá, 19. 2. 2021 - 11:02)
Ano šedivění může souviset s nedostatkem výše uvedených vitamínů. Též hraje roli minerál měď - lze ji doplňovat např. ve Formuli pro zdravou pleť, nehty a vlasy nebo ji užívat samostatně v jako chelatovanou měď či v kombinaci se zinkem. Většinou toto ale pomůže pouze při začátku šedivění.
! (Pá, 19. 2. 2021 - 16:02)
Proč by mělo šedivění vlasů urychlovat kouření? Mám vlasy úplně šedivé a kouření se nezrychluje.
Petra (Po, 22. 2. 2021 - 14:02)
Když jsem začala mít ve vlasech hodně šedin, tak jsem z toho byla opravdu špatná, protože jsem se najednou začala cítit strašně stará. Dlouhou dobu jsem si vlasy pořád barvila. Teď používám tonikum do vlasů, které jim vrací přírodní barvu. Je to účinné a pohodlné.
Návštěvník (Po, 22. 2. 2021 - 15:02)
Teď bude následovat fiktivní dotaz, které tonikum je nejlepší, a pak odpověď dealera, že to od firmy XY.
Ludmila (Po, 21. 3. 2022 - 14:03)
Zdravím, moc děkuji za poutavý článek! :-) Moje mamka je silná kuřačka a je fakt, že šedivění vlasů u ní začalo podstatně dříve než u mojí tety, zapřísáhlé nekuřačky, která žije v rámci možností zdravým životním stylem. Do nedávna to řešila samozřejmě barvením vlasů - protože být ve 45 šedivá není nic moc. Ale k vánocům od nás se sestrami dostala na vyzkoušení tonikum do vlasů, které právě pigment obnovuje a je z toho nadšená! Už po týdnu a půl byly vidět výsledky. Takže mi přijde super, že se dnešní doba dostala do fáze, kdy je možné řešit i šedivění přirozenou cestou a bez chemie a umělých barev. K článku bych ještě doplnila info o "fungování" vitamínu na šedivé vlasy https://www.reparexshop.cz/blog/co-funguje-na-sediny/
Reklama