Kouření během těhotenství způsobuje u dětí psychózy

Nejen nebezpečí nízké porodní hmotnosti a syndromu předčasného úmrtí novorozence vzniká u matek – kuřaček. Pokud žena čekající potomka kouří, vážně tím ohrožuje jeho mentální zdraví.

Během dospívání se u dětí matek s tímto zlozvykem mohou projevit příznaky psychózy.

Vědci z několika britských univerzit sledovali 6 356 dvanáctiletých dětí a zjišťovali, zda netrpí psychotickými symptomy jako jsou halucinace a bludy. Devatenáct procent z nich mělo matky – kuřačky.

Pouze u 734 respondentů se tyto příznaky skutečně projevily nebo na ně vzniklo důvodné podezření.

Vedoucí výzkumu, psychiatr Stanley Zammit z univerzity v britském Cardiffu tvrdí, že kouření matek významně ovlivňuje mentální zdraví jejich dětí:

Odhadujeme, že u dvaceti procent dospívajících z naší skupiny by k žádným psychotickým projevům nedošlo, pokud by jejich matky nekouřily,“ tvrdí.

Odborníci rovněž zjistili, že stejný vliv má na vývoj plodu i alkohol konzumovaný v raném stádiu gravidity.

Zammit se domnívá, že u plodu, který je v děloze vystaven tabákovým látkám, dochází k poruchám impulsivity, pozornosti a poznávacích funkcí.

Zajímavé je, že podle této studie publikované v časopise British Journal of Psychiatry, jen několik matek kouřilo marihuanu. U nich se ale žádný vliv na mentální zdraví jejich dětí neprokázal.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele katuna
  katuna (anonym)

  nekur uschneti a zvadne

  Lis 18, 2009
 • Obrázek uživatele PavelK
  PavelK (anonym)

  Mě akorát mrzí jedna věc:Vy se tady unavujete bojem proti kouření a na druhé straně,reklamy na cigarety.To je stejné i s alkoholem.Nevím,co si mám o tom myslet,no zkrátka "KOCOURKOV"

  Lis 23, 2009
 • Obrázek uživatele starý krokodýl
  starý krokodýl (anonym)

  http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010120007

  Pro 04, 2012
 • Obrázek uživatele Tramal
  Tramal

  Ahoj,kecy hulim od svych 12let,je mi 63let,3x jsem rodila,a nikdy jsem cigarety nedala a hulim proste porad..a k tomu fetuju.Tak vse neposlouchej vse.Vsechny dcery,zdrave,ta nejmladsi je tez silna kuracka od 11let,a taky smazi peri do zil.A je taky mamou...takze mam vnucku 2roky.Lzi,mozna trochu nemocny ty deti jsou,ale neni treba cigarety omezovat nebo prestavat.

  Kvě 01, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama