Reklama

Kouření je hlavním rizikem pro vznik rakoviny hlavy a krku

Kouření je hlavním rizikovým faktorem pro onemocnění rakovinou hlavy a krku, hranice pro vznik obtíží je v průměru 250.000 vykouřených cigaret, řekla novinářům ředitelka České koalice proti tabáku Jarmila Greplová.

 V posledním desetiletí podle ní na celém světě těchto nádorů dramaticky přibylo, hlavně u žen. Souvisí to s rostoucím počtem kuřaček. V USA, kde už se daří počty kuřáků snižovat, začaly klesat i počty případů této rakoviny.

    V Česku jsou téměř tři miliony kuřáků. Na následky kouření ročně zemře 18.000 lidí, z nich zhruba 3000 jsou nekuřáci, u nichž k onemocnění přispěl pobyt v zakouřeném prostředí.

    “Kuřáci mají přibližně desetkrát větší riziko vzniku rakoviny hlavy a krku než nekuřáci. Tento neblahý efekt je výrazně zesílen v kombinaci s alkoholem,“ varoval docent Jan Klozar z Fakultní nemocnice Motol. Silný kuřák, který holduje alkoholu, má podle něj až 38krát větší riziko vzniku této rakoviny než abstinující nekuřák. Ročně je v ČR zjištěno asi 1150 případů rakoviny hlavy a krku, 650 lidí na ni zemře.

    Problém podle Klozara je hlavně v tom, že lidé málo o tomto druhu rakoviny vědí, neznají rizikové faktory ani příznaky onemocnění, případně je zlehčují. U valné většiny pacientů tak je nemoc zjištěna až v pokročilém stadiu, kdy léčba je obtížná.

Reklama

    Rakovina hlavy a krku vzniká v povrchových buňkách jakékoli tkáně nebo orgánu v oblasti hlavy a krku. Většina je v ústní dutině, hltanu a hrtanu. Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu, ale také trvale ucpaný nos či bolest v krku. Klozar radí vyšetření, pokud obtíže trvají déle než tři, čtyři týdny.

        Naďa Myslivcová  - ČTK

Reklama

Komentáře

starý krokodýl (So, 19. 1. 2013 - 11:01)
Hulím třicet let a dodnes jsem neměl chřipku ani jiné dýchací problémy.Jediný problém je, že se mi na tom přiživuje stát svými daněmi.
Kouření vás ochrání před rakovinou plic!
Čtěte zde..jen naši "všeznalí" doktůrci budou stále mlít jednou naučené dokola...
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010120007
kajman (So, 19. 1. 2013 - 11:01)
Krokodýle není všem dnům konec. Hul dál a třeba právě ty budeš jediná vyjímka co umře v devadesáti na pád ze schodů až si budeš zapalovat retko :D :D
Majka (So, 19. 1. 2013 - 11:01)
Krokodýle není všem dnům...Jak dopadnou kuřáci vidím téměř každý den v práci. A věřte, že rakovina prostaty je proti tomu čajíček.
Dandy (So, 19. 1. 2013 - 11:01)
Záleží na organismu. Podívejte na Jiřinku, která odešla do nebe s cigárkem na rtech. Někoho to skolí brzy, ale někdo vytrvá do vysokého věku. Možná to chce prolít tím koňakem.
Majka (So, 19. 1. 2013 - 11:01)
Záleží na organismu....Samozřejmě že ne každý kuřák skončí s rakovinou. Ale podněcovat lidi aby hulili?
Dandy (So, 19. 1. 2013 - 11:01)
Nikoho nepodněcuji, byl to jen můj názor a ukázka.
Reklama