Reklama

Kouření škodí v každém věku, varují lékaři v reakci slova Zemana

Kouření škodí v každém věku, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice a poškozuje genetickou informaci v DNA, což může vést k řadě nemocí včetně rakoviny. Pro ČTK tak lékaři reagovali na výrok prezidenta Miloše Zemana, že kouření není spojeno s žádným zdravotním rizikem, pokud se začne po 27. roce věku, jako to udělal on. Lékaři také připomněli, že informace o škodlivosti kouření má tabákový průmysl od poloviny 20. století a zaplatil vysoké pokuty za jejich utajování.

V ČR kouří třetina dospělých, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. První cigaretu mají české děti v 11 letech. Kuřáctví stoupá zejména u dívek a žen, projevilo se to už v nárůstu případů rakoviny plic u žen, která dřív u nich byla velmi vzácná.

    Prezident je náruživý kuřák, kvůli cukrovce mu lékaři doporučili, aby kouření omezil, když už s ním nedokáže přestat. Zeman se vyjádřil ke kouření při návštěvě továrny na výrobu cigaret Philip Morris v Kutné Hoře. Lékaře jeho slova rozhořčila, dětem podle nich vzkázal, že kouřit po 27. roce života je bez rizika, protože organismus je už vyvinutý.

    “Rozhodně to není doporučení, které by měl dávat kdokoli soudný. Je to podobné, jako kdyby pan prezident řekl, že strkat nos do výfuku auta po 27. roce života není škodlivé,“ uvedla lékařka z poradny pro odvykání kouření Eva Králíková. Proti prezidentovu výroku se ohradili například i přední český kardiolog Jan Pirk a exministr zdravotnictví Leoš Heger.

    “Mediální vyjádření ke zdravotním důsledkům kouření by měla být ve shodě s vědecky podloženými fakty,“ zdůraznil předseda odborné společnosti plicních lékařů Vítězslav Kolek.

Reklama

    Připomněl vědecké práce dokládající škodlivost kouření i to, že zkracuje život a že přestat kouřit se vyplatí. Kuřáci, kteří přestanou ve věku 25 až 35 let, si prodlouží život až o deset roků. Čím později se přestane, tím je prodloužení kratší, protože některé změny v těle jsou už trvalé.

    Nejnovější studie také ukázaly, že kouření je agresivnější, než se dosud soudilo, uvedl Kolek. Riziko kuřáků onemocnět plicní rakovinou stoupá oproti nekuřákům až 25krát. V ČR se ročně zjistí plicní rakovina u 6500 lidí, většina zemře. Dalších 200.000 má chronickou plicní obstrukční nemoc, která obvykle vzniká také z kouření.

    Česko loni v květnu jako poslední v EU ratifikovalo úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku. Kouří 30 procent Češek a Čechů starších 15 let, od 15 do 18 let až 40 procent. Vlivem tabákové lobby se nepodařilo zpřísnit tabákovou legislativu, v Parlamentu i ve vládě našly firmy zastánce, kteří argumentovali daňovými přínosy tabákového průmyslu. Podporu nemají u nich ani návrhy EU o větším varování o škodlivosti kouření na krabičkách cigaret či ukončení prodeje tzv. slim cigaret.

    Zpřísnění tabákové legislativy brání tabáková lobby, která využila i nesouhlasu majitelů restaurací. Ti se obávají, že jim klesnou tržby. Praxe nekuřáckých restaurací ale ukazuje, že po zákazu kouření tržby stouply.

    Podle Lukáše Kohoutka z České koalice proti tabáku návštěvy dvou posledních prezidentů továrny na cigarety vysílají klamný signál, že tabákový průmysl je nepostradatelnou součástí národního hospodářství. Žádný podle něj ale nezmínil, že na následky kouření zemře v ČR ročně 18.000 lidí a výdaje na léčbu nemocí z kouření se zhruba rovnají částce, která se vybere na spotřební dani z cigaret.

    Zastánci tabákového průmyslu naopak tvrdí, že když se cigarety nebudou v ČR vyrábět, budou se pašovat. “Je to představa obdobná jako názor, že když budeme vyrábět heroin, omezíme pašerácké cesty smrti a budeme zabíjet vlastní občany sami,“ shrnul Kolek.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Jan (Po, 4. 11. 2013 - 00:11)
Kouření škodí zdraví, to se ví již sto let, pořád nechápu ten humbuk kolem kouření. Nic nového doktoři a výzkumníci nevymyslí. Alkohol také škodí a mnohem víc, nikdo však proti alkoholu nebrojí tak jako proti kouření.
Káča (Po, 4. 11. 2013 - 12:11)
Ono to bude asi tím, že když piju alkohol, tak poškozuju většinou pouze své zdraví, kdežto když někdo kouří, tak tím vždy obtěžuje a poškozuje okolí....je málo kuřáků, kteří kouří výlučně o samotě na dvorečku, kde nikoho nezasmraďují ani nikomu neznečisťují ovzduší....
Ivana (Po, 4. 11. 2013 - 14:11)
Ano souhlasím s Káčou má naprostou pravdu.Alkoholici mi jsou ukradený i když je to taky hrozný ale kuřáci mi serou jak votravujou vzduch právě i ostatnim že to člověk musí dýchat i když nechce.
J. N (Čt, 7. 11. 2013 - 15:11)
Ono to bude asi tím, že...Dovolím si nesouhlasit, takový řidič pod vlivem, způsobí mnohdy více škody než stovka řidičů.
Nekuřák (Čt, 7. 11. 2013 - 15:11)
Souhlasím s Káčou i...Já znám nejenom bezohledný kuřáky, ale polední dobou především bezohledný nekuřáky.
Honza (Ne, 23. 11. 2014 - 13:11)
Já kdybych si ve vlaku cestou do nebo z práce zapálil tak platím pokutu na kterou si ani za ten den nevydělám . Ale pan prezident si ve vlaku bání a ještě to ukazují v televizi. Já se za něj stydím. Nejen kvůli tomu kouření ve vlaku ale i jinde ale hlavně kvůli jeho chování a výrokům. Havel, Klaus, Zeman - sestupná úroveň.
Péťa (Ne, 23. 11. 2014 - 19:11)
Pan prezident Zeman je tragédie sama o sobě.Opilec(i když tomu říká viróza),kuřák a vulgární hulvát v jedné osobě!Fakt,že se někdo takový dostal až do funkce prezidenta svědčí jen o morálním rozkladu české společnosti.Zlatý Klaus ať byl jakkoliv taky neoblíbený!!
Enigma (Út, 25. 11. 2014 - 01:11)
Pan prezident Zeman je...Zeman byl demokraticky zvolen z vule lidu a je nas mnoho, co radi jsme, ze alespon on tam je.

Ze veci jmeny pravymi nazyva, za to jen tleskam jemu.
Péťa (Út, 25. 11. 2014 - 21:11)
Zeman byl demokraticky zvolen...Ano,byl demokraticky zvolen z vůle lidu.A z té samé vůle byl demokraticky vypískán z každé návštěvy kam přijede a bylo po něm demokraticky házeno cokoliv.Zažil to jiný prezident??Pokud bude Zeman ještě někdy kandidovat,už si ani neškrtne.Klause jsem rád neměl ale i přes jeho propisky atd.jsem se za něj nestyděl tak jako za Zemana!!!
Krchov (Čt, 27. 11. 2014 - 10:11)
Ano souhlasím s Káčou má...U cigaret by se měla zavést jednotná cena 200 Kč za krabičku. Ministr financí by si mohl mnout ruce.
Enigma (Čt, 27. 11. 2014 - 20:11)
Ano,byl demokraticky zvolen z...To toliko organisovanná, rozvratná kampaň proamerických pravdaláskovců jest, co s vůlí lidu českého společného nemá pranic.

Čechy Čechům !!!
Hmm (Ne, 2. 10. 2016 - 20:10)
Zajímavé,že lidi dělající nějak do politiky,nebo disidenti,dost často kouří.
Zřejmě mají podobnou profesi umělcům,zpěvkákům,hercům,literátům,filmařům,na malém prostoru a času ze sebe vydat mnoho,improvizovat,činit výroky a rozhodnutí co pak už nevymažou.
Někdo taky psal,že politici se bojí přiznat chybu,protože je to vždy považováno jako slabost,viz. Perotkův článek,který se už našel a vyl v Rudém právu dole z r. 1937 což je to co tvrdil a Zeman na to,že to není on...
Reklama