Kouření zvyšuje riziko rozvoje diabetických komplikací

Kuřáci mají sami o sobě zvýšené riziko onemocnění rakovinou, rozedmou plic, nemocí srdce a mrtvice. Pokud ale jsou zároveň diabetici, přidávají si sami dobrovolně další zdravotní komplikace.

 

Cévy diabetiků jsou mnohem náchylnější k ateroskleróze a kouření toto onemocnění významně podporuje. Při kouření se cévy stahují a pokud je jejich propustnost již snížena, může snadněji dojít k náhlé mozkové příhodě či k infarktu myokardu.

I na další pozdní komplikaci diabetu - diabetickou nohu (špatné prokrvovaní a snížená citlivost v dolních končetinách) má kouření velmi špatný vliv a může uspíšit i tu nejhorší možnost vývoje - amputaci.    

Ukončení kouření má neuvěřitelně pozitivní dopad na celý organismus. Lepší oběh krve, lepší vstřebávání inzulínu, snížení rizika diabetických komplikací, nižší tlak krve, nižší hodnoty cholesterolu. To všechno vám pomůže snížit i zdravotní rizika, která přináší diabetes.

Zdroj: Diabetická asociace ČR

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Bobby Newmann
  Bobby Newmann (anonym)

  Jsem odnaučenej kuřák, prestal jsem zedne na den.Už je tomu 18 měsíců a cítím se skvěle, daleko líp než předtím. Nejhorší je to že mě začínají kuřáci strašně smrdět, je to nehoráznej puch až k zblytí - nechápu jak jsem mohl sám kouřit a chodit mezi nekuřáky a obtěžovat je svím smradem. Je mi to líto a omlouvám se všem co jsem svím puchem obtěžoval. Jsem pro uplnej zákaz kouření ve všech veřejných prostorech a to bez vyjímky. Za druhé jsem pro okamžité zdražení cigaret minymálně na 180,- korun za ty nejlacinější.A za třetí by si všichni kuřáci měly platyt dvojnasobné zdravotí pojištění a taky dvojnasobnej regulační poplatek. Léčby kuřáků nás stojí zbytečné peníze které by se měli raději využít na léčbu onkologicky nemocných dětí. A pokud už onemocní kuřák tak by si měl léčbu hradit sám, protože si onemocnění také způsobyl sám.

  Čer 14, 2010
 • Obrázek uživatele Bobby Newmanne,
  Bobby Newmanne, (anonym)

  je chvályhodné, že ses odnaučil kouřit. Ještě si trochu zopakuj pravopis a budeš OK.

  Čer 14, 2010
 • Obrázek uživatele cezar44
  cezar44

  Jsem odnaučenej kuřák,...Zdravím, máte pravdu souhlasím s vámi. Taky jsem přestal kouřit jsou to tedy jen dva měsíce ale snažim se. Chuť na cigáro je pořád.. Snad to zvládnu:)

  Led 05, 2011
 • Obrázek uživatele SUPER KUŘAČKA
  SUPER KUŘAČKA (anonym)

  VŽDYŤ MUSÍTE KOUŘIT JE TO TO NEJ NEJEJ ENJENJENJ JE TO BOMBA

  Feb 11, 2011
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Divím se, že my, kuřáci, vůbec žijeme :)

  Dub 14, 2011
 • Obrázek uživatele Karel Zimmenrman
  Karel Zimmenrman (anonym)

  Jsem odnaučenej kuřák,...Já jsem nekouřil nikdy a že by mi nějak vadil cigaretový kouř nemohu říct. A už vůbec bych si nedovolil to vaše fašistický blekotání - "kuřáky oběsit"! Je vidět, že jste nepřející trotl, který sám dlouhá léta páchnul na sto honů a teď se tváří, jak nejnevinnější z nevinných. Mně zase vadí blb, který vysekne v několika větách kupu hrubých chyb. A taky vám neříkám, že patříte na okraj společnosti. A rozhodně bych byl blíž pravdě, než vy.

  Dub 14, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama