Kouřením si trvale poškozujeme svoje zdraví.

Nejdříve několik alarmujících faktů:

o             Za smrt každého šestého člověka v České republice může kouření.

o             Ročně zemře v ČR 18 000 kuřáků, což znamená 50 lidí denně, jen v důsledku kouření.

o             Kuřáci si zkracují život v průměru o patnáct let.

o             Kouření je příčinou 90 % případů rakoviny plic.

o             Pokročilé kouření není projevem slabé vůle, je to závislost, která potřebuje odborné léčení.

o             Nikotin je návykový podobně jako jiné drogy, přestat kouřit není opravdu jednoduchý úkol.

Základním argumentem proč nekouřit je škodlivost tabáku, respektive tabákového kouře. Podle odborníků Světové zdravotnické organizace je tabák příčinou každého desátého úmrtí dospělých na světě a způsobuje úmrtí pěti milionů lidí ročně, tzn. jedno úmrtí v důsledku kouření každých 6,6 sekundy. Kouření zabíjí polovinu pravidelných kuřáků a 50 procent těchto úmrtí nastává v produktivním věku. Další statisíce lidí umírají v důsledku pasivního kouření, v důsledku vdechování tabákového kouře. Čísla vypovídající o České republice jsou neméně varovná.

Ve světě již dávno probíhají masivní protikuřácké kampaně, kuřáci se dostávají na okraj společnosti, jsou vyháněni z veřejných prostor. Jedna země po druhé přijímá zákony omezující konzumaci tabáku a dělá nejrůznější protikuřácká opatření.

V našich zemích se rozebíhá protikuřácká kampaň jen velmi zvolna. V českém liberálním prostředí to budí u některých lidí odpor a zastávají se svobody kouřit tabák. Přitom mezinárodní dohodu o omezování tabáku podepsala už většina zemí sdružených ve Světové zdravotnické organizaci.

Zdroj: Diabetická asociace ČR

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Zdravim, Je mi 15let. Delsi dobu sem kouril asi 3-4mesice. Minulej tyden sem mel 4cigarety. Mam stale pretrvavajici bolest na hrudi od srdce nahoru asi 5-10cm. Sem vice unaveny. Kdyz sem byl na kontrole tak mi Doktorka rekla ze to je od patere.Ale nejsem si moc jisty. Muze to byt rakovina plic nebo neco podobneho Prosim odpovezte. Dekuji

  Pro 04, 2010
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  To může být Martine cokoliv ale rakovina plic by se tak brzy těžko projevila ale jestli se moc bojíš tak pro svuj klid se zeptej jestli by ti udělali rentgen plic.

  Pro 04, 2010
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  To může být Martine...Diky

  Pro 04, 2010
 • Obrázek uživatele Luciano
  Luciano (anonym)

  Tiež si myslím, že sa nejedná o rakovinu. Rakovina sa prejavuje komplexnejšie, zníženou imunitou, častými chorobami, zápalom pľúc a podobne. Skôr by som to typoval, že máš niečo so srdcom.

  Pro 04, 2010
 • Obrázek uživatele Pavlík
  Pavlík (anonym)

  Než se rozvine rakovina, trvá to dlouhá léta. Tím nechci říct, aby jsi dál kouřil. Radši přestaň. V 15 letech mít rakovinu je jinak dost vzácné, takže u tebe bych to vyloučil

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele STOP KURAKUM
  STOP KURAKUM (anonym)

  NEKURTE SRACI!

  Srp 04, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Zdravým zkuste ego el cigaretu a po pár týdnech s ní se vám projeví i mnoho zdravotních zlepšení. Zde sem našel i pár stručných článků jaká výhody el cigareta má http://egoelektronickacigareta.cz

  Říj 10, 2012
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Kouřením si pouze zpříjemňujeme pobyt na tomto zkurveném světě.

  Říj 10, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama