Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Kudzu - plevel jako pomocník pro alkoholiky a kuřáky

Příliš dobré pověsti se mezi pěstiteli a majiteli nemovitostí netěší ovíjivá bylina kudzu, která připomíná psí víno. Přesto se zdá, že alkoholikům může výrazně změnit život.

Rostlina, jejíž domovinou je Japonsko a Čína, je nyní na vítězném tažení po Spojených státech a ani zde neztratila nic ze své agresivity. Pne se po fasádách, kmenech stromů a keřích, jimž brání v přístupu slunečního světla. Navíc je téměř nezničitelná.

Přátelským okem na ni zřejmě pohlížejí pouze vědci, kteří zjistili, že výtažek z kudzu dokáže potlačit touhu po alkoholu. Přesvědčili se o tom zhruba před dvěma lety při sledování chování zvířat. Závěry, jež přinesl odborný časopis Alcoholism: Clinical and Experimental Research, se proto badatelé z bostonské Harvardovy univerzity a McLeanovy nemocnice rozhodli ověřit i na lidské populaci.

Tým vedený Scottem Lukasem po pokusech v laboratorních podmínkách prokázal, že tableta obsahující kudzu dokáže snížit spotřebu alkoholu asi na polovinu, navíc bez jakýchkoli vedlejších účinků. Pokus probíhal za asistence čtrnácti mužů a žen, kteří pravidelně denně popíjeli tři až čtyři alkoholické nápoje. Vědci jim vytvořili vědci útulné prostředí. Měli k dispozici pohodlná křesla, televizory a na dosah ruky dobře zásobenou lednici.

V obvyklém přístupu k alkoholu jim nikdo nebránil. Přesto stačilo, aby užili jednu pilulku obsahující extrakt z kudzu, aby zájem o alkohol výrazně poklesl. V průměru na 1,8 lahve piva, zatímco u těch, kteří dostávali neúčinné placebo, nadále přetrvával na 3,5 lahvích.

Lukas a jeho kolegové soudí, že využívaná víceméně plevelná rostlina napomáhá k rychlejšímu nárůstu hladiny alkoholu v krvi, a tím vlastně potlačuje touhu po jeho dalším přísunu. Předpokládají, že již brzy by se mohla osvědčit i při odvykacích protikuřáckých kúrách.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele Robert Procházka
  Robert Procházka (anonym)

  Dobrý den,nemám komentář,ale dotaz.Jsem silný kuřák a potřeboval bych něco na detoxikaci nikotinu a ostatních cigaretových toxinů z těla,pokud něco takového máte.Patřím mezi ty kuřáky jejichž závislost je tak hluboká,že nejsem schopen se tohoto zlozviku zbavit pouze na základě toho,že přestanu kouřit a dost,u mě to nějak nefunguje.Takže bych potřeboval něco co by bylo účinné.Děkuji

  Kvě 08, 2006
 • Obrázek uživatele Gypsi
  Gypsi (anonym)

  Pokud jsi opravdu silný kuřák a chceš přestat, doporučuji žvýkačky nicorette. Já přestal kouřit ze 100 cigaret denně a už 9 let nekouřím. Jsou drahé, ale zbavíš se absťáků a po půl roce je už můžeš nahradit obyčejnými žvýkačkami, "abys měl něco v hubě". Pokud jsi prodělal nějaké kardiovaskulární onemocnění, je tu dokonce šance, že ti pojišťovna na ty žvýkačky připlatí. Kamarád je měl na předpis, proto to vím.

  Kvě 08, 2006
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  mně se odvědčilo místo drahých přípravků nicorette používat obyčejný šňupací tabák.tělo dostane co potřebuje a farmaceutické firma si holt tře nos!

  Lis 03, 2006
 • Obrázek uživatele excelka
  excelka (anonym)

  mam problém který nevim jak vyřešit,svému příteli,30let,(který je alkoholik mladého věku) podávám tablety kudzu 2x denně,6.den.ale poslední dny zvrací vodu a nemůže se najíst,nevím zda mu mam přípravek dále podávat,nebo zda je to jen přechodné období.(alkohol začal omezovat a náladové stavy se mu zlepšily)také měl dříve žaludeční vředy.(spotřeba alkoholu byla 10-15piv,nebo 2litry vína denně)za odpověď děkuji

  Říj 31, 2007
 • Obrázek uživatele rena
  rena (anonym)

  roberte,zkus se podívat na www.žena.cz jak žít s cigaretou zdravěji,třeba tam pro sebe něco najdeš

  Říj 31, 2007
 • Obrázek uživatele sue
  sue (anonym)

  jsem alkoholička odborná pomoc mi nepomohla chci začít brát kudzu Máte někdo zkušenost ??? Děkuji.

  Bře 26, 2013
 • Obrázek uživatele TOM
  TOM (anonym)

  AHOJ SUE OBJEDNAL JSEM SI KUDZU PAK DÁM VĚDĚT ... CO JSEM SI VYČETL ... NEJSOU NEGATIVNÍ REAKCE ...

  Bře 27, 2013
 • Obrázek uživatele Mony
  Mony (anonym)

  KUDZU Zdá se že ho lidi neznají ..... Taky mně to zajímá ....

  Dub 02, 2013
 • Obrázek uživatele Pavel Praha
  Pavel Praha (anonym)

  A kde to seženu ???? Chci přestat kouřit....

  Dub 02, 2013
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  Asi v lékarně ... na objednávku

  Dub 02, 2013
 • Obrázek uživatele ....
  .... (anonym)

  znáte to někdo ?? Kudzu ..pomoc alkoholikům chci to pořídit partnerovi ... než ho vykopnu , ale prý je to dobrý ale málo známé...??

  Dub 11, 2013
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Je to potravinový doplněk, do lékárny pro něj bych nešla. Ale v přírodninách ho určitě mít budou, anebo lze objednat netem.

  Dub 18, 2013
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Našla jsem i malou recenzi a doporučení od Nešpora. Placebo to nebude, ale i tak si to musí hlavně srovnat každý v hlavě.

  Dub 18, 2013
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  Rozhodně lepší varianta Kudzu než si zasrat organizmus Antabusem, nebo Campralem. Navíc jsem zjistila, že Campral u nás není vůbec regulován, takže se platí na měsíc 950,- na Slovensku už Antabus zrušili a za Campral doplácí pojištěnec pouze 1,5,- euro. Njn máme nejdražší léky v EU.

  Dub 18, 2013
 • Obrázek uživatele pro M.
  pro M. (anonym)

  souhlasím .. kudzu beru krátce .. a je mi líp mám jej z lékárny na ad a ajiný návyky seru Napiš kde se to dočtu od Nešpora... dík fík .. ty máš stejnej problém ? sue73@centrum.cz

  Dub 19, 2013
 • Obrázek uživatele se
  se (anonym)

  divim že o tom Nešpor neřekne víc ... je to dobrý .. asi by přišel o pacouše...

  Dub 24, 2013
 • Obrázek uživatele ahoj
  ahoj (anonym)

  kamarád z Chile kudzu zná tam to běžně používají.....

  Dub 26, 2013
 • Obrázek uživatele ahojte
  ahojte (anonym)

  je tady ještě sue bereš to kudzu dál ????? pavel

  Kvě 10, 2013
 • Obrázek uživatele sue
  sue (anonym)

  jsem tu a stále ho beru mám již druhé balení a nepiju vypadá to vše mnohem stabilněji než předtím...

  Kvě 11, 2013
 • Obrázek uživatele ahoj
  ahoj (anonym)

  má tu někdo z alkoholiků zkušenost s kudzu ???????????????????????????????? koupil jsem ho svoji ženě a pokuď to nepomůže tak to už máme vše vyzkoušený... a opustim ji ...po 10 letech nic nepomohlo vvším jsem si prošel... teď už nevěřím ...

  Kvě 17, 2013
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  ahoj mám je to ok ale alkoholici tento výraz neznají takže na něj tady nereagují ale na jiných diskuzích o alkoholu ano... doporučuji číst jinde ... praxe a pomoc.. závislost....

  Kvě 28, 2013
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  mně to spolu s AA funguje doporučuji

  Črv 23, 2013
 • Obrázek uživatele mikina
  mikina (anonym)

  mam problém který nevim jak...Podávej dál, ať se třeba vyzvrací z podoby, nemá chlastat.

  Zář 06, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama