Kuřáci si zahrávají s impotencí a plodností

O nebezpečí předčasných porodů, jemuž se vystavují budoucí matky, které si nedokážou odepřít požitek z cigaretového dýmu, se už všeobecně ví. Nyní si vědci z univerzity v americkém Buffalu vzali pod lupu muže, kteří holdují stejné neřesti.

Jak totiž zmínění odborníci zjistili, kuřáci se vystavují nejen riziku impotence kvůli špatné elastičnosti cév, ale navíc ohrožují i svou schopnost zplodit potomka. ?Jako i jiné tělesné buňky,? vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Loni Burkmanová, ?má i sperma receptor pro nikotin, na nějž reaguje.? A právě tato droga ovlivňuje a snižuje schopnosti mužského semena proniknout do vaječné buňky a oplodnit ji.


Platí to zejména pro silné konzumenty tabákových výrobků. Vědci experimentálně prokázali, že dvě třetiny z nich jsou víceméně nezpůsobilí pro plození a pravděpodobnost, že se někdy stanou otci, je o 75 procent nižší než u nekuřáků. K tomu ještě vyvstává riziko, že nikotin poškodí i genetický kód. ?Hrozba přenosu defektní DNA na potomka by se rozhodně neměla podceňovat,? varuje Loni Burkmanová.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  HOVADA smrdíte

  Dub 27, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  nesmysl

  Dub 27, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama