Kuřákům za porušení zákazu kouření má hrozit pokuta 5000 korun

Za porušení zákazu kouření ve veřejných prostorách by kuřákům podle ministerského návrhu protikuřáckého zákona měla hrozit pokuta 5000 korun. Provozovatelé hospod by zaplatili až 50.000 korun. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček to oznámil 27.3.2015 novinářům při představení hlavních cílů předlohy.

Ministr chce zákonem také založit fond na podporu projektů souvisejících s prevencí před užíváním návykových látek. Příjmem fondu by mělo být jedno procento výnosu ze spotřební daně z tabáku, uvedl Němeček. Je přesvědčen o tom, že hlavní cíle zákona získají dostatečnou podporu i v Parlamentu.

    Chystaný zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek má v souladu s jeho původním záměrem zavést úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či tanečních zábavách. Vztahoval by se i na elektronické cigarety, řekl ministr. Na nápojových lístcích by také musel být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

    Návrh má podle Němečka rovněž umožnit obcím, aby vyhláškou zakázaly kouření v místech, kde se pro to rozhodnou. Mělo by se to týkat například okolí škol nebo hřišť, podotkl ministr. Pokud návrh stihne Parlament schválit včas, měl by platit od příštího roku.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Iva
    Iva (anonym)

    Kouření klasických cigaret se mi hnusí.Můj partner nesnáší kouř z mých úst.Naštěstí jsem přišla jak na to.Kupuji si o něco dražsí ohucené cigarety za 140kč.Je to úplně něco jiného.Partnerovi to voní a dělá si ze mněě srandu,že nemusíme kupovat osvěžovač vzduchu,protože celý byt proonéím svým dechem.A to kouřím na balkoně.

    Črv 31, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama