Lékaři píší poslancům, aby konečně zakázali kouření v restauracích

Představitelé České lékařské komory, České lékárnické komory, Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním dnes v otevřeném dopise vyzvali poslance, aby přijali zákon, který zajistí nekuřácké vnitřní veřejné prostory a ochrání tak veřejnost i zaměstnance před škodlivými účinky pasivního kouření. Vládní návrh zákona, který měl původně platit již od ledna příštího roku, se dlouho nedařilo dostat na přední místo programu jednání Sněmovny. Dnes 8. prosince 2015 je zařazen na první místo programu.

Po několikaletém odkládání se návrh zákona dostal do Sněmovny a lékaři naléhají, aby jej poslanci přijali a zařadili Českou republiku mezi civilizované země. 

Nekuřácké vnitřní, někde i vnější veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu. Česká republika je jednou z mála civilizovaných zemí, kde komplexní ochrana před vystavením tabákovému kouři ještě neexistuje,“ píše se v dopise.

Lékaři dále upozorňují na podíl tabákové lobby na zdržení přijetí zákona: „Po zavedení nekuřáckých vnitřních veřejných prostor sníží se prodej cigaret (někteří přestanou kouřit, většina kuřáků omezí počet cigaret a méně mladých kouřit začne) - to je jistě důvod lobování výrobců cigaret proti takovému zákonu. Ale stejně jako jinde, i v naší populaci převažují nekuřáci a tak se příjmy pohostinského průmyslu nesníží: ve většině zemí se naopak po přijetí takového zákona zvýšily.“

Plné znění otevřeného dopisu:

Vážení předsedové parlamentních stran,
vážené poslankyně, vážení poslanci,
obracíme se na Vás s žádostí o přijetí zákona, který by zajistil nekuřácké vnitřní veřejné prostory bez výjimky a ochránil tak veřejnost i zaměstnance před škodlivými účinky pasivního kouření.


Nekuřácké vnitřní, někde i vnější veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu. Česká republika je jednou z mála civilizovaných zemí, kde komplexní ochrana před vystavením tabákovému kouři ještě neexistuje.


Absence ochrany před tabákovým kouřem vystavuje toxickým látkám desetitisíce zaměstnanců v pohostinství a miliony hostů včetně dětí, které v doprovodu rodičů nemají na výběr. Pasivní kouření způsobuje v České republice nejméně stovky úmrtí ročně, značně zvyšuje riziko nejen infarktu a rakoviny plic, ale také dlouhé řady dalších onemocnění.


Po zavedení nekuřáckých vnitřních veřejných prostor sníží se prodej cigaret (někteří přestanou kouřit, většina kuřáků omezí počet cigaret a méně mladých kouřit začne) - to je jistě důvod lobování výrobců cigaret proti takovému zákonu. Ale stejně jako jinde, i v naší populaci převažují nekuřáci a tak se příjmy pohostinského průmyslu nesníží: ve většině zemí se naopak po přijetí takového zákona zvýšily. Obecně nejsou tabákové výrobky pro státní příjem přínosem - viz ekonomické analýzy Univerzity Illinois - stát na jejich přítomnost na trhu naopak doplácí.


Žádáme, aby se Česká republika připojila k většině evropských i dalších civilizovaných zemí, kde jsou nekuřácké veřejné prostory samozřejmostí. Navíc po nás tuto základní ochranu před tabákovým kouřem požaduje Nařízení EU o tabákových výrobcích 2014/40/EU a Rámcová úmluva o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace.
Děkujeme za Vaše kroky

MUDr. Milan Kubek
prezident České lékařské komory

PharmDr. Lubomír Chudoba
prezident České lékárnické komory

doc. MUDr. Králíková Eva, CSc.
předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku

Prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.
Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele adéla
  adéla (anonym)

  moc dobře- čím dřív, tím lip..!

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  jsem taky pro :-) Chápu že závisláci budou asi řvát proti.

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele Sakra
  Sakra (anonym)

  nechte ty chudáky kuřáky žít! Už takhle je u nás většina hospod nekuřácká, tak co eště chcete?

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Chudákům je třeba nějak rázněji pomoci, sami si totiž nepomůžou vůbec.

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  nechte ty chudáky kuřáky...Aby jste si šli vypalovat držku někam do prdele a nezamořovali smradlavejma výparama kde co!

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  U nás je jediná hospoda široko daleko. Nově rekonstruovaná, má velký sál na plesy..A samozřejmě majitel po zákazu kouření by krachnul. Už je to připravené a uděláme z toho soukromý klub. No a všichni neregistrovaní členové mají smolíka. Ale zdejší nekuřáci se předregisrovali už předem. Nejsou cvoci a jsou v menšině-velké. Myslím si, že takových klubů bude moc. A vy, co jste nenávistní, přitom obézní a nemocnější než kuřák, na rozdíl od nás daně neplatíte, léčíte se zadarmo..máte utrum. Seďte si doma na pozadí-samozřejmě píši o vesnicích. Na vesnici bývá jediné pohostinctví a to pro vás nebude přístupné. Aby jste se od nás náhodou "nenakazili".

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  U nás je jediná hospoda...Ano na vesnici bývá jediné pohostinství a to smradlavá zakouřená knajpa, kde sedí pravidelně furt stejná parta notorů. Normální rodiny si jezdí najíst do města a vínkové dejchánky si dávají doma s přátely. Neříkejte tomu prosím pohostinství.

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  nechte ty chudáky kuřáky...Chci aby bylo kouření zakázáno!!! Všude!!!

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Ano na vesnici bývá jediné...Kde to žiješ? Píšu, že to je nová budova i sál..Asi myslíš něco, kde lišky dávají dobrou noc. Já žiji ve střed. čechách blízko Prahy a Benešova. Tady by se stará knajpa rozhodně neudržela. Ostatně nějvětší podíl ve zdejším obyvatelstvu jsou pražáci.Staří notorové dávno na posedávání ve zdejší "hospodě" nemají finance.Navíc pomalu vymřeli:-)Původní obyvatelstvo také..Nebo se odstěhovali do města hlupáčci. Normální rodiny s malými dětmi tahají tyto do naší hospody jen ve dnech, které se pro děti určí..Ples, dětský svátek atd..Normální rodiny s dětmi jedí až na výjimky doma a děti do pohostinsví netahají. Ono se to dříve také nedělalo. Děti v hospodách mimo určité svátky a dětské zábavy nemají co dělat . Tak laskavě nemluv o něčem, co neznáš-evidentně znáš právě ty knajpy.

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Vidíš já žiji ve stejné oblasti jako ty, ale narozdíl od tebe nemluvím pouze o své vesnici. V čechách je plno vesnic s hospodama, které vypadají, tak jak popisuji. V té tvé vesnici, kde jsou větina pražáci by jistě lidi ocenili, kdyby se mohli večer jít najíst a napít a nikdo by jim při tom nesmrděl pod nos. Oni totiž právě pražáci nemají moc času, když se večer vrátí z práce, vyvařovat. A rodinu netvoří jen rodiče a děti. Plno rodin se skládá třeba z lidí v důchodovém věku a jejich dospělých dětí... Všude ve světě, když z hospod vypadli kuřáci, přišli nekuřáci - no vlastně oni většinou ti kuřáci nevypadli, jen začali chodit kouřit před hospodu. Zajeď se podívat třeba do Budapešti a uvidíš, jak díky zákazu kouření město večer žije :)

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Sakra
  Sakra (anonym)

  Vidíš já žiji ve stejné...Tyvole, sedíš si na očích? Říkal jsem ti, že většina hospod je už dneska nekuřáckých. Tvoje představa kuřáků zabíjejících večerní život ve městě je mylná a tvoje řeči pramení jen z nenávisti ke kuřákům. A to jsem nekuřák, ale nemám rád tohle štvaní kuřáků a vůbec vyřvávání si zákazu čehokoli, co mi jen trochu nesedí.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Chudákům je třeba nějak...Steve, nevěděl jsem, že máš neomarxistický sklony, teď už chápu, že ti Gamplík říká: Pan Píča.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Tyvole, sedíš si na...Naprostej souhlas, já su taky nekuřák, ale k takovýmu protikuřáckýmu džihádu se nepřipojím ani náhodou.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Tyvole, sedíš si na...Ty slušňáku, podívej se jestli sám máš dobře nasazený brejle, já píši jen o vesnických hospodách a tam není nekuřácká rsstaurace skoro žádná. Nevím, proč by vesničani měli čuchat ten smrad. Jasně lidi ve městech mají již dnes na výběr, ale na vesnici nikoliv a pokud by bylo na mne, tak dám přednost nekuřákům.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Naprostej souhlas, já su...Jakej džihád?... ať si kouří jak chtějí, ale ne jinym lidem pod nos. I plno kuřáků nesnáší jíst v zakouřené hospodě.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Ty slušňáku, podívej se...Na vesnici z které se z 5 hospod nesmí kouřit ani v jedné.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Přepočítal jsem se, těch hospod je 6, na Starý mlýn jsem zapomněl.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele zacharias
  zacharias (anonym)

  Já doporučuji přejít na elektronickou cigaretu. Pára nikomu neuškodí, nesmrdí ...

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Přepočítal jsem se, těch...Pošli jméno té osvícené vesnice s bohatým společenským životem :)

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Big Lebowski
  Big Lebowski (anonym)

  V restauracich by se kourit nemelo. Jedi tam deti a proc hulit lidem na jidlo. Ale bary? Tam nemaj deti co delat! Do baru se jde clovek ozrat,slavit! Desni jsou ty vladni hypokrati,kourit vam zakazem,ale cigara nezakazem,pac z nich vybirame mega dane. Kdyz ja si postavim bar,tak vy nebo vlada my ho zaplati? Ne! Takze ja si budu urcovat zda se v nem bude kourit. Zasrana EU!

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  V restauracich by se kourit...Jo kuřácké bary bych nechala, ale jen některé - dle výběru majitele. Furt si myslím, že i plno lidí, co chce jít zapařit do baru, nechce smrdět, vzlášť v případě, že jdou z baru ráno hned do procesu:) Na vesnicích, kde je však pouze jedna hospoda, většinou spadající pod obec a hostinský ji má pouze v pronájmu, by mělo být dle mého kouření striktně zakázáno, protože taková hospoda by měla být centrem života celé vesnice.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  Pošli jméno té osvícené...O tam žádnej společenskej život není. Ve skutečnosti tam scípl pes. Většina lidí se odstěhovala a z vesnice se stal malý Saigon. Jedná se o Rožany ve Šluknovském výběžku přímo na německé hranici. V té vesnici je přechod pro auta a tak to vysvětluje těch 6 restaurací. Já sám jsem na ten zákaz kouření jako nekuřák doplatil. Dříve jsem tam totiž chlastal většinou zadarmo, protože mě chlast platili podporáři od vedle z Německa jenom za tlumočení. Jak tam však zakázali kouřit, tak tam ti podporáři přestali chodit chlastat.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  O tam žádnej společenskej...Tak to chápu, že se ti to nelíbí, ale musíš uznat, že to není tipická česká vesnice :) Kdyby opravdu hodně lidí u vás ve vsi chtělo kouřit, tak si můžete udělat kuřácký bar :) Ke kouření nemusí sloužit restaurace.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  V restauracich by se kourit...Proti zákazu kouření v restauracích nic nemám, ale jaký má smysl to zakazovat v nálevnách? Vezmu třeba takový restaurant Černý Kůň v Liberci (jestli ještě existuje). Když se vešlo hlavním vchodem na chodbu, tak vlevo za dveřmi byla restaurace, kdežto naproti vpravo za dveřmi pivnice, tedy jenom nálevna. Tam považuju zákaz kouření za nesmyslný. Komu kouření vadí může vždy jít do té restaurace a ne do té nálevny.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Proti zákazu kouření v...Já si pamatuji ze studií v Praze pár echtovních hospod čtyřek, kam když se vstoupilo, tak nebylo vidět, kdo tam sedí. Takové pajzly bych kuřákům přenechala...kdo chce kam, pomozme mu tam. No personál by museli být buď taky extrémní kuřáci nebo by tam obsluhovali roboti :) Na vesnici by takové doupě klidně taky mohlo být, ale jen jako druhá varianta po normální nekuřácké hospodě. Pokud jeden podnik, tak vždy nekuřácký.

  Pro 11, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama