Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Lékaři prosí kuřáky, aby skončili s kouřením a ušetřili lůžka intenzivní péče

Společná výzva lékařských odborných společností v době pandemie COVID-19: Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem!

Vážení kuřáci,
 
víme, že většina z vás nekouří ráda: sedm z deseti by si raději kupovalo něco jiného než cigarety. Také víme, že naprostá většina z vás už přestat zkoušela, a že se to zatím nepovedlo. Je to naprosto pochopitelné – kouření ovlivňuje i ty části mozku, které vůlí neovládáme. Ale z každého neúspěšného pokusu se lze poučit – co pomohlo, proč se mi to nepovedlo, a co udělám příště jinak.
 
Pokud to „příště“ odkládáte, je teď výborná chvíle zase to zkusit. Kouření poškozuje celé tělo, ale plíce zejména, také významně snižuje imunitu. Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů.
 
V době koronavirové epidemie mohou být tyto skutečnosti dobrou motivací zkusit se cigaret vzdát. Jen zavedení nekuřáckých veřejných prostor znamenalo o několik desítek tisíc méně hospitalizovaných pro akutní srdeční příhody. Čistý vzduch namísto směsi několika tisíc látek obsažených v tabákovém kouři prospěje nejen vašim plicím, ale i plicím vašich blízkých. Kromě vašeho zdraví a osobního zájmu můžete pomyslet i na to, že své místo na jednotce intenzivní péče přenecháte těm v akutním stavu kvůli současné epidemii, a zdravotníci se budou moci věnovat jiným.  
 
Vliv kouření se bohužel táhne po léta i potom, co přestanete kouřit, ale mnohé se zlepší okamžitě:
hned začne klesat riziko akutního onemocnění srdce a cév, tedy srdečního infarktu či mozkové mrtvice, riziko akutních problémů s chronickou plicní nemocí či astmatických záchvatů, naopak se zvýší vaše obranyschopnost.  S trochou nadsázky by vám mohlo pomoci i to, že s ochrannou rouškou na ústech se opravdu špatně kouří. Tak zkuste nekouřit. Pomoc můžete najít i na dálku (telefony, mobilní aplikace, maily) v kontaktech na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz nebo na národním webu www.koureni-zabiji.cz . A nepřestávejte přestávat.
 
Výzvu podpořily tyto odborné společnosti:

• Společnost pro léčbu závislosti na tabáku, prof. MUDr. Eva Králíková, CSc

• Česká společnost pro aterosklerózu, prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

• Česká internistická společnost, prof. MUDr. Richard Češka, CSc. 

• Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním, doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.

• Česká pneumologická a ftizeologická společnost, prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.

• Česká společnost alergologie a klinické imunologie, prof. MUDr. Petr Panzner, CSc.

• Česká kardiologická společnost, prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

• Česká iniciativa pro astma, prof. MUDr. Petr Pohunek, CSs.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Paros
  Paros (anonym)

  lidé přišli o spoustu radostí a rozptýlení. mnoho jich je s nervy na konci - a všichni víme, proč. chlast teče proudem a umrtvuje hnusné vyhlídky na budoucnost. nějaká forma organizovaného odporu je na spadnutí a vláda to ví, proto rozumně dávkuje uvolňování nepříjemných opatření. kdyby se nějaký politik pokusil kouření zakázat, nevím, co by z něj zbylo. mně osobně jakožto nekuřákovi by snížení počtu smraďochů nevadilo, ale ten hyperbordel, který by některé uzlíčky nervů nadělaly, za to nestojí. vláda už by teď měla začít dělat zásoby antidepresiv, protože TO BUDE MAZEC.

  Bře 31, 2020
 • Obrázek uživatele Waco
  Waco (anonym)

  Nasrat! Jděte už s tou propagandou do hajzlu. A klidně mě smažte, je mi to fuck.

  Bře 31, 2020
 • Obrázek uživatele Aaaa
  Aaaa (anonym)

  Kuřák si platí zdravotní tak jako člověk napadeny koronavirem. Co alkohol ktery napáchá daleko víc zdravotních problémů? Ten je v poho ?

  Dub 01, 2020
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  já přestala kouřit pomocí nikotinových náplastí. sice stojí asi 500 kč na týden,ale stále jsou levnější než cigarety. lepila jsem si je asi 5 měsíců,pak jsem přestala a už mi kouření nechutnalo a dokonce mi to velmi páchlo,když někdo v BUS smrděl cigaretama a kouřem. Jde to, stačí se jen rozhodnout!!!

  Dub 07, 2020
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Přestat kouřit po čtyřiceti letech mi přijde zbytečné. Plíce mám nasračky, cukrovka a vysoký tlak k tomu a obezita. pravděpodobně nákazu coronou nepřežiju, tak už budu hulit dál.

  Dub 07, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama