Máme právo dýchat čistý vzduch !?

Tabáková epidemie a její následky jsou v ČR dlouhodobě podceňovány, a to takříkajíc na všech frontách. Zvlášť patrné je to v oblasti ochrany před pasivním kouřením. Zatímco v ostatních zemích Evropské unie se postupně přijímají přísné zákony, které v zájmu nekuřácké většiny zakazují kouřit na veřejných  místech včetně restaurací, v České republice jsou zákony týkající se této oblasti nejednoznačné a i opatření, která již máme zákonně ošetřena nejsou vymáhána.

V Evropě jsou nekuřácké restaurace a bary uzákoněny např. v Irsku, Skotsku, Itálii, Norsku, Švédsku, Španělsku, na Maltě; v dalších zemích jsou podobné zákony před vejitím v platnost, nebo se na nich pracuje.

Česká koalice proti tabáku opakovaně vyzývá zákonodárce, veřejné činitele, zaměstnavatele i občany, aby si význam nekuřáckého prostředí uvědomili. ?Existuje nespočet vědeckých studií, které dokazují, jak nebezpečné je pasivní kouření. V České republice ročně zemře v důsledku expozice pasivnímu kouření 2.000 lidí, v Evropské unii pak 22.000 nedobrovolných kuřáků,? říká MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku, a dodává ?Z průzkumů veřejného mínění navíc jasně vyplývá, že zákazy kouření na veřejných místech včetně restaurací a hospod mají u nás podporu veřejnosti a to jak mezi nekuřáky, tak, možná překvapivě, i mezi kuřáky.?

Pro tato opatření mluví i řada mezinárodních studií, které dokládají, že úplný zákaz kouření na veřejných místech je jedinou efektivní metodou ochrany před pasivním kouřením a jak prokázala např. studie z 28 Evropských zemích také velmi důležitý faktor při snižování počtu kuřáků a to jak v dospělé, tak dětské populaci. Důkazy také jednoznačně hovoří o tom, že zákaz kouření v restauracích a hospodách nemá žádný negativní efekt na ekonomiku restaurací ani státu; naopak ve většině zemí byl dopad pozitivní: zvýšil se prodej i počet pracovních míst.

Česká koalice proti tabáku se proto rozhodla podpořit ty, kdo jsou si vědomi, jak ohrožující je pobývat v zakouřeném prostředí a chtějí bránit svá práva. V nové sekci ?Ochrana před pasivním kouřením? na stránkách www.dokurte.cz připravila praktický návod, jak postupovat, kouří-li se na místech, kde je to zákonem zakázáno. Na přípravě této sekce spolupracovala i právnička Mgr. Petra Dušková, ta komentuje: ?Právní rámec týkající se ochrany před pasivním kouřením v České republice není ideální, nicméně podle mého názoru přes jistou nejednoznačnost a složitost je mnoho opatření vymahatelných. Bohužel se tak neděje, a tím je poškozováno právo nekuřáků na ochranu vlastního zdraví.?

V nové sekci na internetových stránkách najdete souhrn zákonů týkající se ochrany před pasivním kouřením, ale i uživatelsky přátelské vzory stížností včetně odkazů na odpovědné orgány, které je mají za povinnost řešit. MUDr. Langrová upřesňuje: ?Cílem těchto aktivit rozhodně není boj proti kuřákům.Víme, že je mnohdy opravdu těžké přestat kouřit a našimi aktivitami se snažíme kuřákům předávat co nejvíce informací, které jim k tomu mohou pomoci a kontaktů, kde najdou odbornou péči. Apelujeme ale na ohleduplnost kuřáků: vaše právo kouřit končí u nosu druhého člověka.?

Pro více informací kontaktujte:
MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka ČKPT
Telefon 604 836 354, katerina.langrova@dokurte.cz, www.dokurte.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  "Důkazy také jednoznačně hovoří o tom, že zákaz kouření v restauracích a hospodách nemá žádný negativní efekt na ekonomiku restaurací " Tak proč jim to zakazovat, když si to ve vlastním zájmu zakáží sami?

  Čer 07, 2006
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  No v zásadě nic proti omezování či zakazování kouření nemám (na zastávkách apod.), v hospodách bych to nechal na těch hospodách. Daleko větší problém jsou auta - na jedno sešlápnutí plynu bych řekl že z auta vyletí jedů tolik co z několika cigaret. Jenže o omezení aut se neuvažuje :-(

  Čer 08, 2006
 • Obrázek uživatele brainbow
  brainbow (anonym)

  od kazdeho zastance omezowani kuraku bych pozadowal fotokopie jizdenek min. za poslednich 5let, nebo uredni potwrzeni ze bydli mimo dosah socky...

  Srp 19, 2006
 • Obrázek uživatele žena 40+
  žena 40+ (anonym)

  to braibow: Od kuřáků bych potvrzení požadovala jednoznačně, protože otravují vzduch kouřem a ještě by chtěli smrdět a jezdit autem, to už je úplná nehoráznost. Jsi hochu trochu mimo mísu.Dojdi se podívat do pitevny na plíce kuřáka, abys věci znal doopravdy a nekecal tady blbosti.

  Srp 21, 2006
 • Obrázek uživatele Marika
  Marika (anonym)

  Podepsala jsem přes net petici do parlamantu proti kouření na veřejných prostorách. Bylo by dobré, kdyby se ke mně pár z vás přidalo, aby petice měla co nejvíce hlasů, je čas, abychom měli na veřejných místech konečně čistý vzduch jako v civilizovaném světě. Adresa je: www.stopkoureni.cz _________________

  Feb 07, 2008
 • Obrázek uživatele kuřák
  kuřák (anonym)

  Tak proč ksakru nekuřáci lezou do kuřáckých hospod. Já jim taky do cukráren a nekuřáckých hospod nelezu. A nelobuju za povinné houření ve všech restauračních zařízeních. Jenže jste všichni vedele jak ta jedle. Tady vůbec nejde o ochranu nekuřáků. Jde o šikanování, naštelování občana do předen určené ohrady. Aby si občan zvykal na náhubek a vodítko. Dnes je to kouření, skenování duhovek, strkání prstů do prdelí na letištích, zabavování pilníčků na nehty, šmírování kamerama na každém kroku atd. Zítra to bude povinné napojení mozku na centrální dozorový systém.

  Feb 07, 2008
 • Obrázek uživatele Sibi
  Sibi (anonym)

  Já si myslím, že kuřák je naopak velmi atraktivní artikl pro stát. Celý život cpe do státu daně napojené na cigarety a ještě včas natáhne bačkory, takže nezatěžuje stát nárokem na důchod. Co by asi stál chleba, kdyby všichni najednou přestali kouřit? To by byl mazec.... :)A neargumentujte nákladama na léčení, když vykazujete tak uspokojivou úmrtnost. Stejně se nic nevyléčí.

  Črv 09, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  od kazdeho zastance omezowani...Restaurace pro nekuřáky je jen zástupný problém, aby nikdo neměl čas řešit ten zásadní - kouření v domech s více byty a v bytech s dětmi, které se nemohou bránit svým kuřáckým rodičům. Každý takový dům je celodenně zahalen zplodinami kuřáků. Pak teprve nastupuje problém autobusových zastávek. Restaurace není pro nekuřáky důležitá - já se například bez nich obejdu.

  Pro 07, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Restaurace pro nekuřáky je...Jistě. I zdravotnictví je nastaveno na vyhlazování méně kvalitních lidí, což zahrnuje i kuřáky. Léčit až do smrti, ale nevyléčit. To přináší stejný zisk jako podpora kouření u slabých jedinců.

  Pro 07, 2016
 • Obrázek uživatele pokud ovšem
  pokud ovšem (anonym)

  Já si myslím, že kuřák...nezanechá za sebou potomky, kteří se ještě ke všemu rozhodnou studovat VŠ

  Pro 07, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama