Marihuana - lék na předpis

Nizozemsko je od tohoto týdne vůbec první zemí na světě, kde se bude prodávat v lékárnách marihuana jako lék na lékařský předpis. Oznámil to včera v Haagu mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Nizozemský Úřad pro lékařské používání konopí (BMC), který je zvláštním útvarem ministerstva zdravotnictví, začal dodávat drogu lékárnám.

Marihuaně se připisuje blahodárný účinek na některé vedlejší projevy chemoterapie nebo radioterapie, které se používají při léčbě rakoviny, v případech nechutenství u nemocných AIDS nebo strnulosti u postižených roztroušenou sklerózou.

"Nejsou žádné vědecké důkazy o tom, že to funguje. Avšak opakované užívání prokazuje, že takovýto účinek existuje," podotkl mluvčí. Někteří lékaři však tvrdí, že marihuana zvyšuje riziko vzniku depresí a schizofrenie.

Jak sdělila ČTK pracovnice tiskového odboru českého ministerstva zdravotnictví, ČR o prodeji marihuany na lékařský předpis neuvažuje v žádném případě a Praha čeká v této věci na stanovisko příslušných orgánů OSN. Marihuana tedy nadále patří v ČR do skupiny nepovolených drog.

Podle tohoto ministerského zdroje Nizozemsko v podstatě OSN obchází, přestože k lékařskému předpisu musí pacient v lékárně předložit i lékařský doprovodný protokol, který upřesňuje, k čemu má lék sloužit (rakovina, AIDS, neurologické problémy atd.).

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že až sedm tisíc Nizozemců si kvůli svým zdravotním problémům opatřuje marihuanu v takzvaných coffe shopech. Úřad má za to, že čistší drogu si na předpis v lékárnách bude kupovat až dvojnásobný počet lidí.

"Je to historický krok. Je jedinečné, že jsme ji (marihuanu) učinili dostupnou na předpis pouze v lékárnách," prohlásil šéf BMC Willem Scholten.

BMC zkoumal účinky užívání marihuany na nemocné po dva roky. V lékárnách budou dva druhy této drogy - první za 40 eur za pět gramů a druhý za padesát až pětapadesát eur. Doporučuje se, aby pacienti užívali marihuanu ve formě čaje nebo spreje.

Povolení pěstovat v takřka laboratorních podmínkách rostliny, z nichž se droga získává, dostaly dvě společnosti. Své produkty budou prodávat ministerstvu zdravotnictví, které bude mít na starosti balení a distribuci lékárnám.

Nizozemsko, kde stát reguluje prostituci a prodej marihuany v coffe shopech, je známo svým průkopnictvím na poli sociálních reforem. Bylo vůbec první zemí na světě, kde byla legalizována eutanazie.

Kromě lékáren bude moci marihuanu vydávat pacientům 80 nemocnic a 400 lékařů.

Konopí má velmi dlouhou historii použití v lékařství. V čínské medicíně bylo známo jako prostředek pro úlevu už před 5000 roky a například britská královna Viktorie přiznala, že tinkturou z něho si pomáhala při menstruačních bolestech.

Podle agentur zvažuje obdobný krok jako Nizozemsko i Británie.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (36)

 • Obrázek uživatele Kufa
  Kufa (anonym)

  Máš pravdu je to pěknej humus

  Bře 23, 2004
 • Obrázek uživatele 666
  666 (anonym)

  bydlim v Haagu a do cofface chodim casto a hulim kazdy den uz par let...u nas by to mohlo byt taky....

  Bře 23, 2004
 • Obrázek uživatele --.--
  --.-- (anonym)

  Já osobně mám s hulením praxi od 15 let. Proto mohu s čistým svědomím říci že předsudek že kazdá droga s sebou nese riziko závislosti je lživý. Není lepšího léku na deprese nežli pořádný notně napěchovaný JOINT! 5 let kouřím takřka denně a ještě nikdy se mi nestalo že bych u sebe pozoroval abstinenční příznaky. Je totiž nutno tozeznávat dva pojmy: chut na něco (např. čokoláda)a abstinenční příznak(drogy vyšší ráže např kokain, pervitin...).Je mi 18 let a trochu jsem o tom přemýšlel. Zkuste to také...

  Říj 05, 2003
 • Obrázek uživatele Vamper
  Vamper (anonym)

  ty kokote v životě jsi to neměl v držce a chceš tady někoho poučovat? takové mám nejradši. říká se že my máme svoje drogy a vy máte taky svoje. tím chci říct že já nepiju a taky nenervuju že se někdo ožírá na ulici a blije za patníkem. je to čistě jeho věc stejně jako moje věc je kolik jointu denně zkourim. mimochodem už jsi někdy viděl někoho zhuleného aby se pral před hospodou? ono hulení totiž zklidnuje organismus a potlačuje sklony k agresivitě což se o chlastu říct nedá. tos mě teda nasral jdu si dát špeka čus...

  Říj 05, 2003
 • Obrázek uživatele --.--
  --.-- (anonym)

  a viš že to není tak špatný nápad? nemuseli bychom lítat po ulicích od dealera k dealerovi ale zašli bychom do lékárny nakoupili bychom do foroty. a nemusely by to být jenom hera ale taky peří koule tripy houby hulení atd. a víte kolik by na tom vydělal stát?

  Říj 05, 2003
 • Obrázek uživatele --.--
  --.-- (anonym)

  co se spalování týče je pravda že hulení obsahuje čtyřikrát více dehtu než tabák ale kdo koho nutí tohle kouřit? existuje nepřeberné množství zpusobu jak konzumovat THC(učinná látka marihuany)např. takový vaporizér - je to přístroj terý marihuanu nahřeje na teplotu 210 stupnu takže vubec nadojde k hoření(THC se uvolnuje při 208 stupních)nebo si uvařte marihuanové mléko protože THC se váže na oleje tuky a alkohol.Výsledek je grandiozní... na zdraví!!!

  Říj 05, 2003
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  Článek: Nizozemsko, kde stát reguluje prostituci a prodej marihuany v coffe shopech, je známo svým průkopnictvím na poli sociálních reforem. Bylo vůbec první zemí na světě, kde byla legalizována eutanazie. Někdo to nazývá průkopnictvím, ale kdo zná sociální pozadí holandské společnosti, může jen konstatatovat, že se jedná zase o jeden z projevů degenerace lidské společnosti - jejího naprosto zcestného myšlení.

  Zář 03, 2003
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Já to pozadí neznám. Jediné další, co o Holandsku vím je, že jsou tam běžné domácí porody, a to mi přijde dobré. Nemohl byste o tom pozadí něco napsat?

  Zář 03, 2003
 • Obrázek uživatele Schizo
  Schizo (anonym)

  Marihuana obsahuje několikanásobně větší množství karcinogenních látek než např tabák. Rozleptává duševní schopnosti stejně jako ostatní drogy včetně alkoholu. Způsobuje schizofrenii a jiné choroby. Proč neprodávat v lékarnách například také heroin? -sch-

  Zář 03, 2003
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Karcinogenní látky jsou obsaženy v marihuaně při jejím spalování -tedy pokud se kouří. Zde se doporučuje sprej nebo čaj - to je něco jiného. Pokud budete kouřit čajové lístky, také budou vznikat rakovinotvorné látky - ty jsou i ve více spáleném pečivu či bramboráku - vznikají při procesu spalování. Jinak coroner mne též nažhavil - jsem zvědavý, dozvědět se něco více o holandské společnosti. Sem s tím! Není dobré jen tak vykřikrnout obvinění a nnevysvětlit. Tím se nechci nizozemí zastávat. jen nevím a jsem zvědavý.

  Zář 03, 2003
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Jo moje řeč!

  Lis 10, 2003
 • Obrázek uživatele xxl
  xxl (anonym)

  tak to je dym boze drzte hubu a uzivejte si zijete jen jednou ja nekurim ale hulim aje to skvele lepsi nez nekde chlastat a vypadas jak prase vozrale.je to od kazdeho vec co dela nesnasim lidi co se pletou do druhych oni si nici zivot tak je nechte zit a neotravujte nas pa vase xxl

  Pro 05, 2003
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Marihuana prokazatelně léčí: 1/ Obtíže respiračního systému: chronický katar, rozedmu plic, astma, černý kašel. 2/ Některé obtíže v oblasti genitálií: kapavku, prostatu, záněty močového měchýře, bolestivé menstruace. 3/ Bolestivé obtíže žaludku a střev: rakovina, vředy, nechutenství, ulevuje od zvracení při chemoterapii rakoviny. 4/ Některé choroby kůže: vyrážky, egzém, herpes, chronické svědění 5/ Infekční choroby: tetanus, cholera, dýmějový mor, erysipel, horečky provázené vyrážkou. 6/ Obtíže psychického původu: melancholie, blouznění, hysterie, bolestivé tiky v obličeji, tanec sv. Víta, delírium tramens, migrénové bolesti hlav, neuralgie, záněty sedaciho nervu, nespavost, nespavost, spojená s blouzněním a nočnímimůrami, neurastenie. Na adresu THC byl zaznamenán i negativní účinek. Negativní účinek: 1/ Při aplikaci se zpravidla pacient dostává do podobné euforie jako při koření marihuany. PS: Kouřím již šest let. Marihuanou léčím egzém s kterým jsem se podle slov lékařů měl smířit a žít s nim. Konečky prstů mi někdy i krvácely. Přestal jsem mít děsivé noční sny. Tak že co mne se týče, já si jdu zakouřit. Ahoj David

  Pro 25, 2003
 • Obrázek uživatele Natálka
  Natálka (anonym)

  Je to pěkný svincstvo

  Led 03, 2004
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Je šťastný Nový rok. Na svých prstech začínám opět pociťovat mírné svědění, které pokaždé předchází problému, který mě doprovází již od dvanácti let. Pátý den je můj problém již na oko viditelný a slabším povahám odpudivý. Desátý den se již objevují prasklinky na polštářcích mých prstů a já už jen mohu snít o příjemných dotycích mých rukou na ženském těle. "To je nevzléčitelná choroba pane." Řekl významný doktor a já jsem poprve v životě šťastný, protože dnes již s jistotou vím, že nemá pravdu. Říkejte si co chcete, ale já jsem začal užívat Marihuanu. Asi se někteří chytnete za hlavu a já se chytil taky. Tedy když jsem si ji vzal jen tak z nudy. Dokonce jsem ji později dostal jako dárek pod stromeček. A co stím má co společného můj problém s rukama? Těžký prý nevylečitelný egzém se vyřešil a já poprve ve svých třiceti letech mohl pohladit dívku po její halence, aniž by při tom cítila mou dlaň jako struhadlo, které ji halenku roztrhá. Pro takové štěstí jste již i ochotný zemřít, ale jen pokud to má být marihuanou. A jak je známo, z marihuany se ještě za 10.000 let nikdo k smrti neukouřil. PS: Souhlasím jen snad že by nemusela tak strašně při kouření smrdět. :o)

  Led 09, 2004
 • Obrázek uživatele Fero Bagr
  Fero Bagr (anonym)

  A proč ne... někteří si myslí, že hulení je jenom o tom, utéct od reality do vlastního světa. Možná jo, ale možná taky ne. Já to provozuju jen tak, dalo by se říct: jen-tak-z-prdele. Už několik let. A skoro nikdo (kromě Ficiho) o tom neví. A nikdo z těch, co otom opravdu neví, na mě za ty roky nic nepoznal. Ani doktor..

  Feb 16, 2004
 • Obrázek uživatele Casper
  Casper (anonym)

  Konečně, už aby to bylo tdy, a nemusel furt schánět kde se dá. Souhlasim s legalizací stejně když budu chtít tak si to seženu , jako každej. Beru že něktří mají na marihuanu svuj názor,ale než zacnou mýt keci tak at si to nejdřív skusej at maj alespon páru o cem mluvěj(jasný). Neni to prostě chemie je to príroda. Podle me by to tu mělo být co nejdříve legalní, spousta lidí má kuli tomu problémy a určitě neberu marihuanu jako těžkou drogu.

  Lis 11, 2003
 • Obrázek uživatele Cr.
  Cr. (anonym)

  Možná jo , ale když jsi proti tomu tak nelez na tuhle stranku NAZDAR

  Lis 11, 2003
 • Obrázek uživatele skenar
  skenar (anonym)

  Je mi te strasne lito ale me to dela moc dobre asi si slabouckej ale takovejch je vic

  Črv 05, 2004
 • Obrázek uživatele Enique
  Enique (anonym)

  Tomu ver kokoti rozpravaju picoviny a davaju rozumi pritom to nevideli ani v telke.Ja hulim a mozem povedat ze to je neskodne zavislost je asi taka ako na cokolade.Jedine mius je to ze po dlhodobom a pravodelnom uzivanii je clovek trochu zabrzdeny pricina zabija to kratkodobu pamat.Ale urcite je to mensie zlo ako alkohol.krajiny v ktorych to je legalne ako napriklad holandsko je urcite na vyzsej urovni ako slovensko od kial som ja alebo napr. cechy.Politici sa opicia po zapadnych kajinach a obkukavaju same picoviny radsej keby sa zamysleli nad touto problematikou a nerobili z uplne obycajnych ludu kriminalnikou!!!!!

  Bře 25, 2005
 • Obrázek uživatele Charlie
  Charlie (anonym)

  Konopi je droga??? Ja myslel, ze je to plewel. Tak to v tom pripadku by se mel strcit do lochu kazdej komu roste na zahradce nejaka ta kopriva. Ja uzivam konopi vyhradne a ciste jenom pri skladani hudby a malovani. Clovek z toho vysledku ma pak vetsi radost, protoze se dokaze vic odpoutat od vnejsich negativnich vlivu, a tech JE DOST. Jeste doporucuju zkombinovat konopi s houbickama. Pa pa pa.

  Pro 12, 2003
 • Obrázek uživatele kovo SK
  kovo SK (anonym)

  TI KAMO NEVIS O COM HOVORIS KED PRIROVNAS TRAVU K HERAKU . SA RADSEJ ZOBUD A UVEDOM SI ZE CASY KED CANNABIS BOL TABU PROSTE ZMIZL!!!!

  Črv 28, 2006
 • Obrázek uživatele Václav
  Václav (anonym)

  Dědovi se dělá po obličeji vyrážka a doktoři si neví rady ,pomůže výtažek z mariánky?

  Lis 14, 2006
 • Obrázek uživatele Marty
  Marty (anonym)

  Nojo máš pravdu zrovna sem si uvařil kakao:-)

  Zář 20, 2007
 • Obrázek uživatele kleopatra501"seznam.cz
  kleopatra501"se... (anonym)

  potrebuji koupit mast z marihuany proda mi nakdo?mam nemocnou dceru.diky

  Pro 08, 2007
 • Obrázek uživatele kleopatra501"seznam.cz
  kleopatra501"se... (anonym)

  potrebuji koupit mast z marihuany proda mi nakdo?mam nemocnou dceru.diky

  Pro 08, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  si ji udělej,ale pozor moje dcera se po ní osypala ještě víc.A to jsem si ji nedělal sám ale lékárník mi ji udělal.

  Pro 08, 2007
 • Obrázek uživatele radek maslo
  radek maslo (anonym)

  vy kokoti vy taditomu řikate stranka mě je 15 let a nikdy už nepujdu na takovou píčovinku vy buzeranti aby ste pukli do rana vy mrdinky aby vas chytla rakovinka za čuraka kandino kar šupkakere kandino kar

  Zář 12, 2008
 • Obrázek uživatele rotor,sm-practic for man
  rotor,sm-practi... (anonym)

  Radecku ,chujinka Ti mezi gambicky ,papal by jsi mlicko z ptacka ,jitrnicku dostanes ,2krat ,i s tou rolnickou na konci ,postel nam bude mala.Tvuj Karel Hulic

  Dub 23, 2009
 • Obrázek uživatele john58
  john58 (anonym)

  to se neprodava, to se rozdava.... asi kolem 12/2009 budu mit cerstvou varku na dalsi rok z kvalitniho "for medical use" konopi... pokud zajem pretrvava, klidne zaslu na vyzkouseni zdarma... pro blizsi info john.s"tiscali.cz ja totiz delam dva druhy, cistou na exemy, opary, hemeroidy apod... a pak druhou, na pohybovy aparat / prohriva svalstvo / btw: zname doktorce / da se rici "domacimu lekari" jsem dal pro jeji dceru cistou mast na exzem na tvari, maximalni spokojenost, a to je MUDr, ktera rika, ze nic jineho nezabira... /

  Črv 29, 2009
 • Obrázek uživatele Ondrej K.
  Ondrej K. (anonym)

  Marihuana obsahuje...Ano, souhlasim, drogy by mely byt zcela legalni a heroin bych mel dostat v lekarne. Jak dobre by nam bylo. Vymizeli by dealeri, platily by se dane, snizil pocet lidi nakazenych pohlavnimi chorobami, tzv. fetaci by neumirali na nespravne aplikovane mnozstvi drogy, dostavali by presne to co chteji a ne heroin michany s moukou. Pro deti by bylo drogu sehnat mnohem slozitejsi...

  Lis 17, 2009
 • Obrázek uživatele Ondrej K.
  Ondrej K. (anonym)

  Ano, souhlasim, drogy by mely...A jeste dodam mily Lojzo schizo, ze marihuana zadne karcinogeni latky neobsahuje, narozdil od tabaku. Pokud si budu davat travu pres vaporizer, tak je naprosto neskodna a zadne jedovate latky do sveho tela nedostanu.

  Lis 17, 2009
 • Obrázek uživatele k
  k (anonym)

  Marihuana obsahuje...proboha ty si kretén.. zjisti si fakta, než něco někam napíšeš

  Dub 11, 2010
 • Obrázek uživatele haanaa
  haanaa (anonym)

  Ahoj, myslim,že pro všechny co potřebují pročistit hlavu i organismus http://chlorellamrmia.blogspot.com/

  Říj 01, 2010
 • Obrázek uživatele THC
  THC (anonym)

  Já osobně mám s hulením...Tak až ti bude 28 tak sem pak napiš že je to v poho blbečku.

  Bře 05, 2011
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama