Metanol zabil téměř 50 lidí

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy, 3. září zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a otravě podlehla i jeho o tři roky mladší partnerka. Po otravách prokazatelně zemřelo 48 lidí, z toho devět loni. Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli.

Pančovaný alkohol z ČR prokazatelně zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé. Otravy metanolem se objevily i v posledních měsících, jejich spojení s kauzou ale není dosud potvrzeno.

    - Nejvíce mrtvých měl nelegálně vyráběný alkohol s metanolem na svědomí v Moravskoslezském kraji, dosud 23. V Olomouckém kraji, kde je počet zemřelých druhý nejvyšší, usmrtil osm lidí. Případy otrav metylalkoholem se potvrdily ve většině krajů, metanol zabíjel ve všech čtyřech moravských krajích, na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Metanolová kauza je tak co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více lidských životů - 50 - si vyžádaly jen ničivé povodně z roku 1997.

    - Otravy metanolem se v posledních letech objevily také v dalších evropských zemích. Například v září 2001 si podomácku vyrobená pálenka v estonském Pärnu a okolí vyžádala 68 obětí.

    - Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později zakázalo ministerstvo zdravotnictví prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září ministr zdravotnictví dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR; vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012.

    - Výskyt otrav už na počátku snížily kontroly policie, celníků, hygieniků i potravinářských inspektorů, nezastavily je ale úplně. Podle zpráv z loňského podzimu se nepodařilo najít asi 2000 litrů z až 15.000 litrů nebezpečného alkoholu.

    - V reakci na aféru loni parlament schválil zákon o povinném značení lihu. Zákon mimo jiné snižuje objem nejvyššího povoleného balení a zavádí kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. Přijal i novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce lihu a lihovin.

    - Soudy už loni vynesly první rozsudky nad lidmi zapojenými do distribuce nebezpečných lihovin. V polovině srpna odsoudil ostravský soud dva překupníky s otráveným alkoholem z Karvinska, kteří zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy, nepravomocně na osm let ve vězení. Letos v únoru pak soud ve Frýdku-Místku poslal na pět let do vězení muže, který namíchal jedovatý rum, po kterém zemřela mladá žena a její otec oslepl. Podmínkami či pokutami bylo potrestáno několik lidí v méně závažných případech.

    - Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

    - V takzvané hlavní větvi kauzy je stíháno 31 lidí včetně hlavních původců a distributorů (současné líčení se týká deseti z nich). Státní zástupce na ně podal obžalobu 10. ledna, soud začal 3. března. Státní zástupce navrhl pro údajné míchače směsi Tomáše Křepelu a Rudolfa Fiana doživotní trest vězení za úmyslné obecné ohrožení. Mnohaleté tresty vězení hrozí i dalším osmi obžalovaným.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama