Mladí kuřáci mají častěji srdeční infarkt než staří

Kouření škodí zdraví, hlásají odborníci, ale přece jen někomu míň a někomu víc. Podle posledního průzkumu britských odborníků by lidé mladší čtyřiceti let neměli vůbec kouřit, neboť pokud kouří, postihuje je několikanásobně častěji srdeční infarkt srdce než starší milovníky tabáku.

Přitom ještě donedávna se soudilo, že naopak starší osoby jsou obecně náchylnější k onemocněním srdce a cév. Všichni začínající kuřáci by tudíž měli vědět, že jejich šance dožít se důchodového věku je výrazně snížena.


Analýzou dat Světové zdravotnické organizace z let 1985 až 1994 bylo zjištěno, že každý čtvrtý muž mezi třiceti pěti a třiceti devíti roky se srdečním infarktem, nekončícím smrtí, byl kuřák. Ještě hůře na tom byly ženy, které jako kuřačky byly postiženy infarktem častěji než muži.


Kouření přitom vědci přičetli až pětašedesát procent všech zaznamenaných infarktů ve zkoumané skupině osob. Ve skupině 60 až 64 let byl počet infarktů nižší než mezi mladými osobami. Ovšem i mezi staršími kuřáky byly častěji srdeční příhodou ohroženy ženy.
"Proto by si kuřáci měli opravdu pečlivě tuto studii přečíst. Protože je to analýza dat z minulosti a týká se současnosti. Není to žádné co bude, nebo co by kdyby," míní doktor Tim Bowker z Britského kardiologického ústavu.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele verča malá
  verča malá (anonym)

  Je dobré vědět, co dělat, jak infarktu předejít a jak rozeznat jeho signály a jak ho nepokoušet. Maxicor je například vhodný doplněk stravy na povzbuzení těla a předcházení infarktu. Obsahuje čisté omega – 3 nenasycené mastné kyseliny, které krom jiného optimalizují hladinu cholesterolu apod.

  Srp 03, 2010
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Pokud se chcete o této problematice dozvědět více, podívejte se na stránky www.komunita111.cz

  Črv 31, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama