Reklama

Mobil odnaučuje Čechy kouřit

Průzkum mezi kuřáky ukázal, že si kvůli odvykání stahují specializované aplikace do mobilu. Online odvykání nejvíce táhne mladé lidi ve věku do 30 let. Nejlépe si ale v odvykání vedou čtyřicátníci. 

Téměř 60 % kuřáků potvrzuje, že jim mobilní aplikace pomohla definitivně přestat. Hlavní motivací pro ně bylo zdraví, touha zbavit se závislosti a vysoká cena cigaret. To ukazují výsledky nové studie mezi kuřáky odvykajícími s mobilní aplikací Adiquit. 

Závislost začíná už v pubertě

Podle výzkumu se téměř 70 % kuřáků dostalo k cigaretám ještě, než byli plnoletí. Nejvíce z nich pak začalo kouřit mezi 15. až 17. rokem.

„V dospívání se fyzická závislost na nikotinu rozvíjí až 7× rychleji než v dospělosti. U dětí může závislost vzniknout už po 3 týdnech pravidelného kouření,“ říká dr. Adam Kulhánek, klinický adiktolog a spolutvůrce mobilní aplikace Adiquit.

Reklama

Vedou cigarety, v závěsu za nimi zahřívaný tabák

Nejvyšší oblibě se těšily klasické cigarety. Ty pravidelně kouřilo až 86 % respondentů. Průměrný kuřák si každý den zapálil 11–20 cigaret. Na druhém místě se umístil zahřívaný tabák, po kterém sahalo 18 % kuřáků. 11 % oslovených preferovalo elektronickou cigaretu.

Mladí kuřáci se probouzí s digitálním terapeutem v mobilu

Výsledky výzkumu ukázaly, že odvykání s mobilem táhne hlavně mladé lidi. Nejvíce aktivních uživatelů (39 %) bylo ve věkové skupině 21–30 let. Kuřákům přitom stačilo jen pár minut denně. Průměrná denní aktivita v mobilní aplikaci byla 3 minuty. Z hlediska denní doby se uživatelé přihlašovali nejčastěji brzy ráno mezi 6. a 7. hodinou ranní.

„eHealth aplikace jsou technologickým trendem současné medicíny. Díky mobilní aplikaci dokáží kuřáci překonat každodenní nástrahy chuti na cigaretu,“ dodává doc. Daniel Novák, expert na telemedicínu a vedoucí IT týmu mobilní aplikace Adiquit.

Více než polovina kuřáků děkuje terapeutovi v mobilu

Kuřáci odvykající s mobilní aplikací Adiquit nebyli žádní nováčci. Až 35 % z nich se už pokoušelo přestat více než 10× v životě. Co je k tomuto rozhodnutí vedlo? Pro 86 % respondentů bylo hlavním důvodem odvykání zdraví. Následovala touha zbavit se závislosti a úspora peněz.

A komu se odvykání s mobilem v ruce nejlépe dařilo? Kuřáci nad 40 let nejvíce dodržovali odvykací plán aplikace a byli také v odvykání nejúspěšnější. Až 60 % všech oslovených kuřáků prozradilo, že se postupně zbavilo cigaret právě díky mobilní aplikaci. Více než 40 % uživatelů nekouřilo ještě čtvrt roku po dokončení odvykacího plánu aplikace. 23 % uživatelů potvrdilo, že díky aplikaci aktuálně nekouří půl roku až rok.

O průzkumu:

Studie byla provedena na výzkumném vzorku 3 000 dospělých kuřáků tabáku v České republice. Data byla získávána prostřednictvím online dotazníku v mobilní aplikaci Adiquit.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama