Na diskotéky s plynovou maskou

Vzduch na diskotékách je tak škodlivý a prosycený zejména prachem a cigaretovým kouřem, že němečtí experti doporučují chodit tam s plynovou maskou. Varovné údaje přináší nejnovější studie, kterou pořídily bavorské zdravotnické úřady zkoumáním restaurací a tančíren.

"Pokud jde o kvalitu vzduchu, jsou diskotéky opravdovou jedovou chýší," vysvětlil bavorský ministr zdravotnictví Werner Schnappauf, jehož úřad nechal studii vypracovat. Zkušební komisaři na těchto akcích naměřili přes 1000 mikrogramů prachu v krychlovém metru vzduchu; v desítkách zařízení měřili vždy kolem půlnoci. Také v restauracích zjistili hodnoty kolem 200 mikrogramů zvýšené hodnoty. Ve vzduchu byly rovněž vysoké dávky nikotinu, benzolu a kadmia.


Podle platných regulí musejí například obce vyhlašovat zvláštní opatření, když venku dlouhodobě přesáhne koncentrace prachu 50 mikrogramů. Sahá se například k zákazům jízdy nákladních automobilů.


Při tak vysokém soustředění škodlivin jsou mimo jiné pracovníci diskoték vystaveni mimořádně vysokému riziku rakoviny, nemocí dýchacích a oběhových cest. "Měli by se v zájmu svého zdraví chránit plynovou maskou a protichemickým oděvem," říká Martina Pötschkeová-Langerová z Německého centra výzkumu rakoviny (DKFZ) v Heidelbergu. "Žádný podnik by si neměl dovolit vystavovat své pracovníky tak škodlivé koncentraci," přidává se předseda německé lékařské komory Jörg-Dietrich Hoppe.


Německá studie souvisí s dosud bezvýslednou debatu o rozsáhlejším zákazu kouření ve veřejných prostorách. Vláda zatím byla s to navrhnout zákaz třeba na železnici nebo v budovách centrálních institucí; kouření na pracovištích už bylo zapovězeno dříve. Razantnějšímu celostátnímu zákazu kouření v restauracích, školách nebo zdravotnických zařízeních brání loni schválená reforma federalismu. To je nyní v pravomoci spolkových zemí.


"Děsivá čísla studie signalizují nutnost rozsáhlé ochrany nekuřáků v restauracích a diskotékách," říká bavorský ministr Schnappauf. Všech 16 německých zemí by se tento týden mělo opět pokusit dospět k protikuřácké dohodě, protože možnosti spolkové vlády jsou omezené.


Spolkový ministr dopravy Wolfgang Tiefensee zároveň odmítl úvahy o zákazu kouření za volantem, které o minulém víkendu nadhodila zmocněnkyně vlády pro ochranu proti drogám Sabine Bätzingová.


Poměrně přísné zákazy kouření fungují v Evropě například v Irsku, Itálii, Norsku, Španělsku a nově i ve Francii. V českém parlamentu naopak návrh na zákaz kouření v restauracích už několikrát neprošel.


Luboš Šebestík - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele lucca
  lucca (anonym)

  jo budem nosit plynove masky aspon bude prča.....ten dym mi mic nevadí bo se kuřak....ale mate pravdu že tamk je hodně škodlivýchlátek

  Dub 07, 2007
 • Obrázek uživatele ica
  ica (anonym)

  já půjdu na dýzu až se tam nebude hulit.obávam se však,že do tý doby budu stará bába

  Kvě 05, 2007
 • Obrázek uživatele daaajs se
  daaajs se (anonym)

  no abudou se nam smat

  Čer 05, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama