Nikotinové náplasti mohou také podporovat rakovinu

Nikotinové náplasti, žvýkačky či nosní spreje, které mají kuřákům pomoci v odvykání od cigaret, mohou při dlouhodobé spotřebě samy podporovat vznik rakoviny. Američtí vědci zveřejnili toto varování v odborném časopise

Podle vědců dlouhodobé užívání nikotinu podporuje růst rakovinných buněk. Phillip Dennis a jeho kolegové z Národního institutu pro výzkum rakoviny v USA vypozorovali, že nikotin brání tomu, aby organismus odstraňoval buňky s narušeným genetickým kódem. Bez tohoto mechanismu se dále dělí a rozmnožují nemocné buňky a mohou vznikat nádory.

Podle Dennise je během několika minut po vykouření cigarety blokována schopnost těla ničit nebezpečné buňky. Tato schopnost se obnoví až poté, co je nikotin v těle odbourán.Tým vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii zase v časopisu ? Nature Medicine? zveřejnil, že nikotin podporuje tvorbu nových cév v nádorech, což je příznivé pro výživu a růst nádorů.

Nikotinové náplasti, žvýkačky či spreje jsou určitě vhodní pomocníci za předpokladu, když se díky nim po krátkém čase člověk zbaví nutnosti kouřit a posléze přestane i s užíváním těchto náhražek. Bohužel jak uvádí článek ?Odvykání kouření: Od jedné drogy k druhé?, ne vždy se to povede.


Podle zahraničních zdrojů

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Tomáš
    Tomáš (anonym)

    ČTK vydala k tématu další zprávu: nikotinová léčba nezpůsobuje podle České koalice proti tabáku rakovinu. Uvedla to předsedkyně koalice Kateřina Langrová v reakci na nedávnou studii amerických lékařů. Při náhradní nikotinové léčbě se do lidského těla dostává nikotin v tabletách, žvýkačkách nebo při inhalování. Náhradní terapie je určena kuřákům, kteří při kouření vstřebávají 4500 látek, z nichž 61 je rakovinotvorných. Langrová uvedla, že podle klinických studií jsou příčinou většiny zdraví škodlivých následků kouření právě látky z tabákového kouře, a ne nikotin. Náhradní terapie pomáhá kuřákům zbavit se závislosti tak, že dodávají čistý nikotin bez všech toxických rakovinotvorných látek v množství menším, než s kterým se setkávají při kouření. Podle Langrové je riziko rozvoje rakoviny při krátkodobé terapii zanedbatelné ve srovnání se zdravotními riziky při dlouhodobém kouření. Náhradní nikotinová léčba prošla náročným ověřováním a za 24 let ji v celém světě zkusily miliony kuřáků. Jitka Klejnová - ČTK

    Led 20, 2003

Přidat komentář

Reklama

Reklama