Nová droga z náplastí

Někteří narkomani v Plzni si začali obstarávat drogu z fentanylových náplastí, jež se užívají v medicíně k tlumení bolesti zejména u onkologicky nemocných. U opiátu, který se na plzeňské drogové scéně objevil poprvé zhruba před dvěma lety, je přitom vysoké riziko předávkování.

Drogově závislí fentanyl z náplastí vyvařují, poté jej aplikují nitrožilně. Podle policie jeden muž v regionu na předávkování zemřel, další žena utrpěla těžkou újmu na zdraví, zjistila ČTK.

    Nasycenost fentanylem je v každém případě poměrně vysoká, potvrdil Petr Hrouzek, šéf Centra protidrogové prevence a terapie, které v Plzni poskytuje komplexní služby uživatelům návykových látek.

    Podle něj není dobře kontrolovaný zbytkový fentanyl v náplastech. Drogově závislí v Plzni se dostávají k použitému materiálu, část ale i k novým náplastem. “Na použité náplasti není poznat jaké množství fentanylu obsahovala, nikdo neví, jak dlouho ji pacient používal. Není tedy možné určit kolik fentanylu v ní zbylo. A to je vysoce rizikové,“ uvedl Hrouzek.

    Podle některých teorií si narkomani dokážou vytipovat v ordinacích nebo přímo v nemocničních lékárnách onkologicky nemocné, ty poté sledují k domu a následně si ohlídají odpad, který lidé vyhazují. Podle jiných názorů ale nemocné kontaktují napřímo. “Mezi drogově závislými jsou často lidé, kteří rakovinu mají,“ uvedl Martin Parula, ředitel sdružení Ulice, jež poskytuje sociální a zdravotní služby drogově závislým a osobám komerčně zneužívaným. Odhadl, že jedna náplast dá dávku až šesti lidem.

    Policie v regionu zatím eviduje dva případy předávkování fentanylem. Loni v lednu kvůli nadužití tohoto opiátu zemřel třiatřicetiletý adoptivní syn zpěvačky Věry Bílé. Jeho tělo se našlo na veřejných toaletách v Rokycanech. Nebezpečnost látky dokládá i další případ, kdy v květnu sedmadvacetiletá žena po aplikaci fentanylu upadla do bezvědomí, ještě v létě byla nepohyblivá, komunikovala omezeně. “Byla odkázána na péči druhé osoby, přičemž rozsah zdravotního poškození byl vyhodnocen jako těžká újma na zdraví,“ uvedla policejní mluvčí Jana Tomková. Nebezpečnou látku jí podle policie měla opatřit a poskytnout osmatřicetiletá žena. Ta je stíhána pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.
    Eva Barborková - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  Jistě návod mnozí uvítají.

  Bře 14, 2014
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  No to je docela síla. Možná by se tento lékařský materiál měl házet do speciálních kontejnerů.

  Bře 16, 2014
 • Obrázek uživatele SAV o.s.
  SAV o.s. (anonym)

  Vykupujeme použité fentanylové náplasti jakéhokoliv typu nebo sily pro vyzkum v projektu zaměřeného na zodpovězení otázky ovlivnění životního prostředí samotným generikem, pokud náplasti jsou likvidovany prostřednictvím standardního komunálního odpadu. Podmínkou výkupu je - uzavření smlouvy o spolupráci - vlastni účet, kam budou peníze každých 14 dni odeslány - náplasti musí byt skutečně použité dle jejich spravného užívání, nelze vykoupit nepoužité a to ani jako odpad, tedy s prošlou expozicí nebo v rozporu s návodem uvedeném v příbalovém letáku a musí být nalepeny z vnitřní strany obalové fólie bez nálepky, zabraňující snadnému odlepení a jiných manipulací. Jako poděkování za Váš čas a spolupráci je každému účastníku projektu po 3 měsících pravidelných zásilek min. 3x za měsíc se všemi, dříve jako jiný odpad vyhozeními náplasti, vyplacena odměna 250,- Kč jako bonus navíc k výplatě odměny za samotné náplasti, jenž je rovna 25% z označení množství fentanylu, uvolněného za hodinu, tedy u 50?g/hod je to 12,50 Kč, u 100?g/hod je to 25,- Kč .. atd. Pokud máte zájem o spolupráci, kontaktujte nás skrz email: fentanylodpad@email.cz nebo na telefonním čísle: 702 840 272

  Kvě 05, 2014
 • Obrázek uživatele Mautin
  Mautin (anonym)

  Vykupujeme použité...Takhle se to dělá. Koncových uživatelů bude vždy dostatek.

  Kvě 06, 2014
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Dobrý den,používám tyto náplastě a ani by mě to nenapadlo že to tak to využijou.Je to tak malé, že si nedovedu přesdstavit jak to mohou najít!!!

  Říj 16, 2014
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Vykupujeme použité...Kdo mi zaručí že se nejedná o porušení zákona ?

  Říj 16, 2014
 • Obrázek uživatele Enigma
  Enigma (anonym)

  Kdo mi zaručí, že nedojde k porušení kondomu? Svět to celý nejistot plnný je!

  Říj 17, 2014
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  To je fakt,je to tak jak píšeš.

  Říj 19, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama