O prázdninách se budou kontrolovat restaurace kvůli nalévání alkoholu dětem

Od července do konce září se po celé republice uskuteční rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech a restauracích. V každém z měsíců potrvají jeden týden. Týkat se budou také problematiky drog nebo hazardu.

Podobné kontroly se uskuteční třetím rokem po sobě. V roce 2015 bylo odhaleno 660 dětí pod vlivem alkoholu, loni jich bylo 395.

Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška bude kontrolní akce speciální tím, že se jí kromě policistů účastní také celníci, hygienici, hasiči nebo pracovníci obchodní inspekce. Hlavním cílem bude zjistit, jestli se dodržují zákazy prodeje alkoholu či tabáku dětem nebo jestli v provozovnách nemají přístup k hazardu.

Hlavním cílem je prevence a snaha předejít problematickým jevům, kterým jsou děti o prázdninách vystaveny. “Nechceme trestat ty provozovatele, s kterými máme po celý rok dobrou zkušenost,“ zdůraznil Vondrášek. Podle Zuzany Pidrmanové z preventivního policejního oddělení by kontroly měly přispět hlavně k budování odpovědnosti u dospělých, kteří děti ovlivňují.

Policisté a další kontroloři se zaměří na restaurace, bary, herny, hudební festivaly, kempy nebo rekreační zařízení. Některé objekty zkontrolují hasiči, kteří prověří například únikové cesty nebo připravenost k hašení požárů.

Jedním z důvodů kontrol je to, že se Česko v rámci Evropy dlouhodobě pohybuje na předních příčkách, co se týče konzumace alkoholu, tabáku, cigaret či hraní hazardu u dětí. Například podle Evropské školní studie přes 95 procent studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. Studie také tvrdí, že 86 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu v tuzemsku jako velmi snadnou.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama