Poruchy vyvolané užíváním organických rozpustidel

Zneužívá se především toluen, méně často benzin, aceton, trichlorethylen.

Tyto látky jsou finančně nenároč­né, poměrně dobře dostupné, proto jim dávají přednost dospívající jedinci bez pravidelného příjmu a zaměst­nání, kteří se za účelem fetování sdružují do part. Ob­vyklé je vdechování par z namočeného hadru, který si toxikomani přikládají na obličej. Z úsporných důvodů si přetahují přes hlavu igelitovou tašku, takže poměrně často dochází k úmrtí vlivem kardiotoxického a cen­trálně tlumivého účinku látky a zadušení.

Akutní in­toxikace se projevuje euforií, vzrušeností, iluzemi a halucinacemi, někdy dochází k agresivnímu chování a vztahovačnosti, která může přetrvávat. Odvykací pří­znaky nejsou popisovány.

Terapie spočívá v zabránění dalšího vdechování to­xické látky, při arytmii a dechových komplikacích péče na JIP.

Zdroj: Psychiatrie - minimum pro praxi, nakladatelství Triton

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
    Doporučuji knih... (anonym)

    Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

    Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama