Přestat kouřit má podle vědců význam i ve vyšším věku

Zanechat kouření má význam v každém věku. Tvrdí to studie kanadských vědců, podle níž si člověk, který přestane kouřit v 64 letech, může prodloužit život o čtyři roky. Když to udělá před dovršením 34 let, může si přidat až deset let života.

  Studie vědců z torontského Střediska pro globální zdravotnický výzkum, kterou zveřejnila ve středu odborná revue New England Journal of Medicine, zkoumala vládní zdravotní údaje o 200.000 Američanech mezi lety 1997 až 2004. Srovnáním úmrtnosti došli k závěru, že sledovaní kuřáci měli poloviční šanci dožít se 80 let ve srovnání s lidmi, kteří nikdy nekouřili.

    Vědci také zkoumali, jaký vliv na průměrný věk má zanechání kouření. Největší přínos má podle očekávání takový krok v mládí. Když někdo přestane kouřit ve věku 25 až 34 let, jeho předpokládaný průměrný věk se zvýší o deset let. V kategorii 35 až 44 let je tento zisk pořád devět let života, v následující kategorii 45 až 54 let šest let. A i když kuřáci odloží cigaretu ve věku 55 až 64 let, stále mohou žít o čtyři roky déle.

    “Rizika (kouření) jsou tak velká, že výhody zanechání kouření jsou opravdu výrazné,“ řekl vedoucí studie epidemiolog Prabhat Jha.

    “Škodlivost kouření je známá věc. Ale tyto závěry vykreslují mnohem dramatičtější obraz... jsou to skuteční lidé, kterým se může zkrátit život o deset let, a to je ještě průměrný údaj,“ řekl Tim McAfee z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

    Autoři studie brali při hodnocení důsledků kouření i vzdělání, tělesnou váhu a spotřebu alkoholu, protože kuřáci jsou spíše hubení, méně vzdělaní a spíš pijí alkohol.

    V USA počet kuřáků klesl na 19,3 procenta dospělé populace, což je 45,3 milionu lidí. Podle CDC umírá v zemi na následky kouření 443.000 lidí ročně.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Abstinující kuřák z Ostravy
  Abstinující kuř... (anonym)

  no, je jsem přestal kouřit před 5 lety. Od té doby jsem pořád nemocen. Přibral jsem 20 kg. Přišel jsem o všechny kamarády a také o práci. Ani návštěva psychiatra mi nic nepomohla. Pokud mohu poradit - kuřte a buďte šťastní...

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele Majdalena
  Majdalena (anonym)

  Ostravaku přestala jsem kouřit před dvěma lety. Přibrala jsem 30 kilo a od té doby stále běhám po doktorech. Šťastná jsem i když se nemohu na sebe podívat do zrcadla. Přišla jsem o denní vyvalené oči chlapů jaká jsem krasavice. Kouřit nezačnu snad už nikdy, ale kuřte kuřte jinak budete nešťastní.

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele Murphy
  Murphy (anonym)

  Jakýkoliv výzkum prováděný v dostatečném rozsahu bude vždy směřovat k podpoře vaší teorie.

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele vepe
  vepe (anonym)

  Já přestal kouřit po 44 letech, v pololetí mého 63. roku. Bude to v létě už 6 let. Jen nevím, co s těmi roky "navíc", v téhle společnosti, jak ji kolem sebe vidím, udělat. Nějak světlou budoucnost nikde nevidím a tak jedinou radost mi přináší to, že už nesmrdím kouřem, jako dřív.

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele vepe
  vepe (anonym)

  Já přestal kouřit po 44...Jo a já přibral jen 18 kg! :(

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele Anita
  Anita (anonym)

  Můj tatínek kouřil od 26 do 47, kdy měl 2x za sebou těžký infarkt. V 64 letech zemřel na rakovinu močového měchýře, která vzniká hlavně kouřením. Takže podle mě je nejlepší s tím vůbec nezačínat.

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele http://www.erlink.cz/klik/VmNScwFi
  http://www.erli... (anonym)

  http://www.erlink.cz/klik/VmNScwFi

  Feb 12, 2013
 • Obrázek uživatele pedro
  pedro (anonym)

  Jo a já přibral jen 18 kg!...Já taky ;-(

  Feb 13, 2013
 • Obrázek uživatele ferda křivochcálek
  ferda křivochcálek (anonym)

  to je pěkná blbost!

  Feb 13, 2013
 • Obrázek uživatele bitch
  bitch (anonym)

  no, je jsem přestal kouřit...No ty si dobrej debil :-D

  Feb 14, 2013
 • Obrázek uživatele luciano
  luciano (anonym)

  Ja fajčím, pretože to mám schválené od psychiatra. Trpím rôznymi duševnými chorobami a tie sa mi darí zvládať celkom obstojne pomocou cigariet. Ak by som nefajčil, bolo by mi omnoho horšie.

  Feb 14, 2013
 • Obrázek uživatele luciano,
  luciano, (anonym)

  krátkou dobu bez kouření v restauraci snad vydržíš.

  Feb 14, 2013
 • Obrázek uživatele Huba
  Huba (anonym)

  Jo a já přibral jen 18 kg!...Co všichni blbnete?? Přestal jsem po 20 letech a za půl roku jsem přibral kilo...

  Kvě 16, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama