Reklama

Fungují vůbec antidepresiva?

Ve Spojených státech užívá antidepresiva vyšší procento populace, než v kterékoli jiné zemi na světě. A přesto je jejich účinnost předmětem zanícených diskusí, napsal zpravodajský server The New York Times. Někteří lidé věří, že krátkodobé výhody jsou mnohem nižší, než se všeobecně předpokládá, a že z dlouhodobého hlediska mohou antidepresiva více uškodit, než prospět. Jiní naopak věří, že fungují a mohou člověku změnit život.

Vyřešit tuto diskusi je ale mnohem těžší, než by se mohlo zdát. Nejde o to, že by chyběl výzkum. V odborné literatuře se dá najít opravdu mnoho studií antidepresiv. Problémem je, že jde o učebnicový příklad publikační předpojatosti: Pozitivní studie jsou s největší pravděpodobností zveřejněny, zatímco ty negativní se stejně vysokou pravděpodobností skončí v šuplíku.

V roce 2008 to prokázala skupina vědců, kteří provedli metaanalýzu klinických zkoušek antidepresiv registrovaných Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Společnosti musely FDA předložit výsledky testů bez ohledu na jejich výsledek.Tímto způsobem vědci získali 74 studií léků schválených v letech 1987 až 2004, do nichž se zapojilo více než 12.500 pacientů. Zhruba polovina těchto testů měla pozitivní výsledky, při nichž byl účinek antidepresiv lepší než v případě placeba. U druhé poloviny byl výsledek negativní. Ovšem pohled do publikované literatury přináší podstatně odlišný obrázek. V publikacích se objevují prakticky všechny pozitivní studie. Z oněch negativních se v literatuře objevují jen tři jako negativní; dalších 22 se nikdy publikace nedočkalo a 11 bylo sice publikováno, ale byly upraveny tak, aby vyzněly pozitivně.

Druhá metaanalýza rovněž využila údaje FDA namísto publikované literatury, ale položila si jinou otázku. Vědci chtěli zjistit, zda byla účinnost léků ve studiích závislá na úrovni deprese účastníků.Výsledky naznačují, že odpověď zní “ano“. Účinnost antidepresiv byla zjištěna u lidí s mírnou depresí, ale jen málo u těch, kdo trpí vážnou depresí.

Závěr z těchto dvou studií je takový, že účinnost antidepresiv byla zveličena a že jejich pozitivní účinky mohou být omezeny na podstatně méně pacientů, než kolik jich skutečně tyto léky užívá.

Reklama

Zmíněný výzkum z roku 2008 zasel pochybnosti o užívání antidepresiv obecně a také o samotném zdravotním výzkumu a způsobu jeho publikování.

Před časem k němu ale přibyla další, zatím nejrozsáhlejší studie účinků antidepresiv, jaká byla zatím uskutečněna. Její autoři se snažili vyvarovat jakékoli zaujatosti.Probírali se odbornou literaturou, webovými stránkami úřadů odpovědných za regulaci léčiv i mezinárodními registry, kde hledali jak publikované, tak nepublikované testy a zkoušky až do roku 2016. Zaměřili se na klinické zkoušky s kontrolní skupinou dostávající placebo i na přímé testy 21 antidepresiv používaných k léčbě dospělých z důvodu závažné depresivní poruchy. Vědci posuzovali nejen to, jak dobře lék funguje, ale také to, jak dobře pacient léčbu snáší, což označili jako akceptovatelnost. Celkem zahrnuli 522 zkoušek, kterých se zúčastnilo více než 116.000 pacientů.Uklidňujícím zjištěním je skutečnost, že všechna antidepresiva byla účinnější než placebo. Jen mírně se lišila jejich účinnost a akceptovatelnost, proto by lékař s každým pacientem měl probrat potenciální výhody a nevýhody jednotlivých léků.

Další dobrou zprávou je, že menší studie nepřinesly podstatnějším způsobem odlišné výsledky než rozsáhlejší studie. Pokud se projevil nějaký rozdíl, pak to bylo zjištění, že do jisté míry funguje aspekt “novosti“. Antidepresiva nově uvedená na trh vykazovala při testech lepší výsledky, než když se tytéž zkoušky účinnosti a akceptovatelnosti zopakovaly v pozdějších letech.

Špatnou zprávou je naopak to, že i když se objevily statisticky významné rozdíly, rozsah účinnosti je stále relativně nízký. Největší efekt se projevil u lidí trpících závažnou depresí, především pak z krátkodobého hlediska. Jinými slovy tato studie poskytla důkazy, že když se lidé ocitnou v akutní silné depresi, pak léčba antidepresivy funguje a zlepší jejich stav během prvních dvou měsíců terapie.

Zatím ale stále není možné s jistotou stanovit, jak dobře fungují antidepresiva u lidí s mírnějšími depresemi, zvláště pak u pacientů, kteří tyto léky užívají měsíce či roky. Neví se zatím, kolik z účinků vnímaných pacienty je důsledkem placebo efektu, a kolik je skutečně biologických.

Zdroj: ČTK/The New York Times

Reklama

Komentáře

Murphy (Út, 17. 4. 2018 - 08:04)
Jakýkoliv výzkum, prováděný v dostatečném rozsahu, bude vždy směřovat k podpoře vaší teorie.
Ano (Út, 17. 4. 2018 - 20:04)
Leky doplňují nebo jinak nahrazují to co nám chybí. ...Ale jak jinak......ztráta dovednosti,psychosomaticke potíže. ..strach atd.
Ano (Út, 17. 4. 2018 - 21:04)
Najednou zjistíš, že ses vlastně v koncích.
kahohad (St, 18. 4. 2018 - 09:04)
Antidepresiva na mě skoro nefungují a to žeru prášků poměrně dost. Jenom Xanax mi trochu pomůže od úzkostí, beru ho každé dvě hodiny, ale jsem zase otupělý a chce se mi chrápat. Fakt jsem ospalej jak moucha. Asi nejlíp mi je když chrápu. Deprese je hrozná věc.
Obelix (Po, 30. 4. 2018 - 18:04)
https://wave.rozhlas.cz/za-deprese-nemuze-chemie-v-hlave-tvrdi-bestseller-vetsina-z-nas-se-citi-v-pasti-7175954
Ano (Po, 30. 4. 2018 - 20:04)
Pomáhají, ale musíte se taky k tomu snažit zlepšit si náhled na život a konkrétně něco pro to dělat . Ne jen žrát Xanax a válek se na gauči ( Xanax není AD)
Katka (Út, 1. 5. 2018 - 06:05)
U mě bohužel funguji a můžu se snažit dodržovat co chci maximalně to oddálím, po vysazeni nakonec pomalu stejně skončim v depce.

kahohad (St, 2. 5. 2018 - 18:05)
Však jsem nepsal jen o Xanaxu, ale že žeru i jiné prášky a je to fuk jestli Xanax je nebo není antidepresivum, ale má léčebný efekt na tyto obtíže. Rozhodně se celý den neválím na gauči. Chodívám taky na pěší tůry. Zase se nechytej každého slova, doprdele.
Steve, (Čt, 3. 5. 2018 - 08:05)
Kdyby nefungovaly, tak by se...odhaduje se, že asi 60% předepisovaných léků jsou placeba. Točí se však kolem jejich výroby těžké prachy, tak to výrobci vyrábějí a lékaři za provize předepisují.
katka (Čt, 3. 5. 2018 - 09:05)
odhaduje se, že asi 60%...Nevím jak u AD , ale kdyby to bylo placebo tak by nenastal po vysazení abstinenční syndrom
žanetka (Po, 20. 5. 2019 - 18:05)
Ikdyž občas trpím na poměrně silné deprese, antidepresiva jsem zatím nikdy neměla. Raději se vždycky objednám k https://psycholog-holcner.cz/ a ze svých problémů se snažím vypovídat. Dost často pak odcházím s pocitem, že jsem se posunula, což se projevuje i v životě, protože ty dobré dny začínají převažovat nad těmi špatnými.
Steve (Út, 17. 4. 2018 - 16:04)
Se na to zeptej odborníků z oboru ... ne?
Steve (Čt, 3. 5. 2018 - 00:05)
Kdyby nefungovaly, tak by se nepředepisovali, nebylo by toliko druhů které každé jinak působí či nepůsobí na pacienta - bylo by zcela fuk jaký druh by se pacientovi podal a záměna by nijak nevadila.

Takže neplácejte nesmysly, a uvažujte trošku hlavou.
Reklama