Reklama

Rostlinné drogy

Již po celá století vyhledávají lidé některé rostliny pro jejich omamné, povzbuzující, halucinogenní či uklidňující vlastnosti. Umírněné užívání patřilo a mnohde ještě patří k běžnému životu.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) obsahuje silici, která se používala a ještě používá k výrobě alkoholického nápoje absintu. Vyvolává omámení a opilost ještě větší než alkohol.

Některé druhy máku obsahují množství morfinu a opia. Jsou to látky velice toxické a návykové, dokonce i některé léky, které obsahují kodein, mohou podporovat vznik morfiové toxikomanie. Nastává celková euforie, kdy je myšlenková činnost usnadněna - oproti alkoholu celou bytostí vládne tichá spokojenost, změny na mozku zejména v gangliových buňkách probíhají razantně, nastává degenerace.
Opium pochází z řeckého šťáva, také někdy se mu říká mekonium od města Mekone, kde se pěstovalo hodně máku, nebo thebaicum podle egyptských Théb. Opium je na vzduchu zaschlá šťáva z nezralých makovic. Nejvíce opia se používalo a používá v Číně, kde má dlouhou tradici, přestože jeho užívání bylo mnohdy pod přísnými tresty zakazováno. Kuřácké opium (chandoo) musí být nejdříve zvláštním způsobem preparováno. Kouření se provádí tak, že kuřák nahřeje opiovou kuličku nabodnutou na jehle nad plamenem, až změkne, potom ji vtlačí do dýmky a vdechuje kouř, který v sobě dlouho zadržuje. Dýmky existují v nepřeberném množství tvarů a provedení. Všechno opium však nestačí vykouřit ti movitější, a tak zbytky pod názvem dross nebo tye kouří chudina.

Kokain je alkaloid obsažený v listech Erythroxylum coca. Největší konzum těchto listů je v Peru a Bolívii. Indiáni zbavují listy řapíku a hlavních nervů, někdy je mísí ještě s jinými látkami a nosí je stále v sáčku zvaném chupsa na krku. Domorodci konzumují 30-50 g těchto listů denně, při slavnostech daleko více. Dochází při tom ke zvýšení absolutní síly a výkonu; čím větší je ovšem únava, tím je větší euforie. Zvlášť jasně se projeví účinek kokainu při horských výstupech, žvýkáním těchto listů se člověk stává takřka nevyčerpatelným. Po delším používání, zejména čistých preparátů, se dostavují sny a halucinace. Lidé leží celé hodiny v polospánku s krásnými sny, aniž by ztráceli kritičnost, později však nastává rozpad osobnosti.

Marihuana / hašiš (Cannabis sativa var. indica) - samičí květy této rostliny obsahují veliké množství látky pryskyřice - hašiše, jejíž účinnou substancí je cannobinol. O hašiši lze říci, že je nejstarším halucinogenním prostředkem muslimů. Je to náhražka za alkohol, který je náboženstvím zakázán. Nejstarší zprávy o užívání hašiše nalézáme u Herodota, který se zmiňuje, že Skytové používají konopí k přípravě parních lázní. Lze ho jíst nebo z něj připravit nápoj, případně kouřit. Kouří se buď nať, nebo připravený hašiš. Hašiš se kouří ve zvláštních dýmkách a existuje ho několik druhů - charas, ganja, bhang, guaza, siddhi. Podle odhadu užívá hašiš v Orientu až 200 milionů lidí. Po použití přicházejí erotické představy, stadia vnitřní blaženosti a smíchu. Na narkomana ovšem působí zcela opačně. Po chronickém požívání se stává z člověka apatický, nespolečenský mrzout stupidního vzezření.

Tabák a nikotin - o škodlivosti tabáku se všeobecně ví, ale bohužel stále více lidí tomuto zlozvyku propadá.. Nikotin je prudký jed, jeden nedopalek z doutníku vhozený do nápoje může způsobit smrt. Užívání je trojí - kouření, žvýkání a šňupání. Pro zajímavost trochu historie. Indiáni kouřili již dávno před tím, než 12. listopadu 1492 objevil Kolumbus Nový svět. Pozoroval, že užívají jakýchsi svitků z kukuřičných listů naplněných tabákem. Těmto svitkům říkali tabák. Když se semena tabáku dostala do Evropy, pěstoval se jako ozdobná rostlina. Jean Nicot, francouzský vyslanec u portugalského dvora v Lisabonu, pěstoval na své zahradě tabák a semena poslal v roce 1560 manželce Jindřicha II. Kateřině Medicejské. Tabákové listy používal jako lék a na jeho počest byla rostlina nazvána Nicotiana. Pozvolna se rozšiřovala a největší expanze byla zaznamenána v období třicetileté války. Po Vestfálském míru byla snaha tento zlozvyk potlačovat a existoval dokonce tabákový soud. Za necelé století oběhl tabák celý svět, a tak vznikla nová epidemie narkomanie. U některých lidí je kouření příčinou různých chorob včetně rakoviny, angíny pectoris atd. Mnohým přináší příjemné ladění vegetativního nervového systému, u některých je kouření složkou defektního ceremoniálu, resp. podmíněným reflexem. Například vynechání ranní cigarety znamená zácpu; některým lidem dělá požitek i samotné pozorování dýmu.

Kofein je obsažen v kávě (Coffea arabka), čaji (Camellia thea), maté (Ilex paraguayensis), kole (Cola acuminata), guaraně (Paullinia sorbilis) nebo kakau (Theobroma cacao).
Kofein je ze všech drog nejméně škodlivý, protože na něj většinou nevzniká závislost. Přesto není radno požívat kofeinové drogy ve velkém množství, neboť byly zjištěny i nádory, zejména močového měchýře, zapříčiněné pitím nadměrného množství kávy.

Betel - žvýkání betelu je u domorodců tak silnou vášní, že první, po čem sáhnou po ránu, je betel. Togalské dívky považují za projev hlubokého citu, když muži kvůli nim vyjmou betel z úst.

Další přírodní drogy jsou kat, kawa, paricá.

Zajímavostí mezi drogami užívanými domorodci je muchomůrka (Amanita muscaria). Má poněkud jiné obsahové látky než druhy rostoucí u nás; snad je to vlivem klimatu či půdy. Domorodci houby suší, macerují a přidávají šťávu z klikvy nebo vrbky úzkolisté. Malé houby jsou účinnější než velké. Účinek se dostaví dvě hodiny po požití. Zprvu jsou vědomí a vůle zcela zachovány později se objeví halucinace, otrávený mluví s nepřítomnými, sobě sympatickými lidmi o svém štěstí a bohatství, předměty se zdají zvětšené, malou překážku v cestě překračuje či přelézá jako ohromnou. Je velmi zajímavé, že jed z muchomůrky se nezměněn vylučuje močí. Domorodci nosí s sebou lahvičku, do níž močí, a moč znovu pijí. Touha po jedu je tak velká, že na výpravě za muchomůrkou, pokud jim dojde zásoba hub a vlastní moč se stává již neúčinnou, požádají druha, kterého potkají, o jeho moč, kterou pijí. Je to zdvořilostní zvyk a žádost nelze odmítnout.

Zdroj Pavel Váňa - Průvodce bylináře Pavla celým rokem, nakladatelství Eminent

Reklama
Reklama

Komentáře

Palmis (Čt, 17. 6. 2004 - 10:06)
Nic moc ! mohly by tam byt obrazky ! a uziti , mnozstvi uziti , varovani a vyskyt ! ale jinak v pohode ! kdyztak napiste !! zdarec Palmis !
TYYK (Ne, 31. 3. 2002 - 18:03)
Četl jsem docela dost ale takove blaboly co jsou zde popsané to je teda fakt síla.
mutti (Čt, 3. 5. 2001 - 10:05)
No, clanky, jez jsem precetl tady na Vasem netu jsou dost velky slataniny.
hlavne me nastval clanecek o maku. vzdyt mak, ktery se pestuje na uzemi CR (Papaver Somniferum) mak sety tak ten obsahuje Morfium a kodein. krome techto latek taky obsahuje papaverin, a narkotin. asi Vas clanek byl psan proto, aby si lide mysleli, ze drogy na nasem uzemi nerostou. co takhle Petunia Violacee, Blin, Rulik, Dymnivka duta a dalsi a dalsi rostliny??? opravdu Vas server je totalne, ale totalne "zhulenej". http://mutti.webpark.cz
#NÁZEV? (Ne, 18. 2. 2001 - 01:02)
Nedalo mi a musím zareagovat na zde uvedený článek
Oloušek (So, 12. 5. 2001 - 11:05)
Vážený "autore"!<br>
Článek nazvaný "Rostlinné drogy" je neuvěřitelnou směsicí faktů vytržených z kontextu, čímž dává dohromady naprostý nesmysl a blábol.<br>
Ad Mák: jak zde již podotkl jeden z komentujících, rostliny Papavera somniferum obsahují opium všechny a ne jen některé druhy...<br>
Ad Kokain: Keř se jmenuje ERYTHYLOXON COCA. Listy koky se míchají s popelem a limetami (nutné k uvolnění čistého kokainu z jeho solí) a poté se žvýkají. Kokain také potlačuje pocity hladu a má afrodisiakální účinky.<br>
Ad Marihuana: Účinnou látkou je TETRAHYDROCANABINOL. Nevím, co jste myslel větou "Na narkomana ovšem působí zcela opačně." Narkomanem, neboli člověkem užívajícím drogu, je totiž i ten, kdo užívá hašiš. Nebo máte na mysli osoby užívající tzv. tvrdé drogy? Není pravda, že se při chronickém užívání z člověka stává "apatický, nespolečenský mrzout studpidního vzezření". Byla bych ráda, abyste mi vysvětlil, jak jste k tomuto přesvědčení došel.<br>
Ad Nikotin: Co se týče jedovatosti nikotinu, smrtící množství je pro dospělého člověka přibližně 50mg, takže zmiňovaný doutník by musel být opravdu pořádně nedokouřený :-). Tabakismus (zneužívání nikotinu) v přímé příčině způsobuje poškození dýchacích cest a jejich rakovinu, neplodnost žen, rakovinu plic a hrtanu, zvyšuje riziko aterosklerózy. Nevím, co myslíte pojmem "defektní ceremoniál". Zřejmě máte na mysli DEFEKAČNÍ EFEKT, který nikotin způsobuje stimulací vegetativního nervstva. Zapomněl jste zdůraznit, že závislost na nikotinu je fyzická (zmnožení N-receptorů v mozku) i psychická (ono sledování dýmu).<br>
Ad Kofein: Kávovník arabský se latinsky jmenuje COFFEA ARABICA. Není pravdou, že kofein není škodlivý a nenávykový. Závislost na něm samozřejmě vzniká, syndromy po vynechání šálku kávy bývají únava, vyčerpanost, bolesti hlavy a podrážděnost z důvodu psychické i fyzické závislosti. Jedovatost spočívá především v účinku na vylučování trávících šťáv v žaludku a tak u citlivějších osob múže způsobit žaludeční vředy. Je též nebezpečný lidem s vysokým tlakem (účinek ny srdce). Kofein se zcela metabolizuje, takže sám o sobě nemůže způsobit rakovinu močového měchýře.<br>
Ad Muchomůrka: Houby se suší z důvodu převodu kyseliny ibotenové na psychoaktivní muscimol. Účinek po rozžvýkání a zapití vodou se dostavuje již za PŮL HODINY, nikoli za dvě, to je již intoxikace v "plném proudu". Pokud chcete trochu přiblížit vize po požití muchomůrky, začtěte se Alenky v říši divů Lewise Carrolla.Myslím, že pokud chcete psát o drogách, měl byste si řádně prostudovat více pramenů. Přeji hodně úspěchů, Oloušek
Maximiq (St, 16. 5. 2001 - 19:05)
Pavle Váňo, je z údivem, že jste měl odvahu (při tak mizerných znalostech) napsat knihu o rostlinných drogách a je až do nebe volající, že vám knihu někdo vydal.
Za 1) rostlina Maté NEOBSAHUJE kofein, jak ste přišel ke zjištění že ano?
Za 2) Že kofein nezpůsobuje závislost? No tak to snad ne!
Za 3) že jsou po konopí erotické sny? To je to samé jako by jste napsal, že tyto sny způsobuje alkohol. Obě tyto drogy mají schpnost tyto sny/touhy prohloubit, ale ne navodit.
Za 4) že je kuřák konopí "nespolečenský mrzout stupidního vzezření"? To že vám nelíbí kapsáče ještě neznamená, že kdo je má je stupidně oblečen! Mě by se váše konzervativní oblečení "alá 80 léta" taky nelíbilo.
Oloušek (Čt, 24. 5. 2001 - 20:05)
mladý muži, musím oponovat a to velmi důrazně: maté OPRAVDU kofein obsahuje a to v množstvím větším než malé... nejdříve si nastudujte, co keř CESMÍNA PARAGUYAYSKÁ obsahuje a pak tady hřímejte...
kaja (Út, 2. 5. 2006 - 14:05)
Ahoj.Vy ste fetáci!!
hanc (Čt, 15. 6. 2006 - 16:06)
ten poslední komentar je hustej a pravdij a ten nakej PVEL VÁNA JE PEKNE VIPATLANEJ jestli nehuli tak at nepise nesmisli a jestli huli tak vi ze píííííííše PPÍÍČČOOVVIINNYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY ZDAREC Honza
hanc (Čt, 15. 6. 2006 - 16:06)
ten poslední komentar je hustej a pravdij a ten nakej PVEL VÁNA JE PEKNE VIPATLANEJ jestli nehuli tak at nepise nesmisli a jestli huli tak vi ze píííííííše PPÍÍČČOOVVIINNYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY ZDAREC Honza
M. (Čt, 15. 6. 2006 - 16:06)
Nauč se především spisovně česky, Hanc, a pak někoho kritizuj.
Liduna (Čt, 6. 7. 2006 - 21:07)
Ten poslední článek je dost drsný. Je to zvrácené a odporné.

Bendik.Rock"seznam.cz
Vlado (Po, 10. 7. 2006 - 09:07)
Nehulím, nepíchám si drogy, prostě je nijak neaplikuji, jsem rád když se mohu dozvědět nějaké podnětné informace z lék. oboru, chodím oblékaný normálně, u mě to znamená styl 80tých let, no tak to jsem asi špatný člověk. Kdybych napsal knihu o drogách a houbách, asi by mě mrzelo kdyby mi nějaký náctiletý "mužik",který propadl z češtiny knihu chtěl kritizovat a tak raději ani knihy nepíšu. (skládám obdiv autorům knih), jinak všeobecně dík za web doktorka.cz, občas mi tento webík pomáhá stejně tak jako ostatním "běžným" lidem. Čest!
..... (So, 26. 8. 2006 - 11:08)
drogy jsou svinstvo.. ze začátku dávají ale pak zjistíte, že vám toho hrooozně moc vzaly.....
MAREK (Po, 6. 8. 2007 - 11:08)
PROSIM VAS BERETE NĚKDO NĚJAKOU DROGU KDYŽ NE TAK JSTE BLBY JA BERU VŠECHNO MOŽNY KDYŽJO POŠLETE MY SPRAVU NA E-MAIL DOUFFY"seznam.cz
Proth (Ne, 10. 8. 2008 - 01:08)
Tak Vlado je ten nejlepší týpek, co si honí péro u Starce a moře a dává tak najevo svůj obdiv...
hulimemiluh (Čt, 30. 10. 2008 - 22:10)
člověk je ten, ktery hulil,hulí nebo hulit bude
vyhulanek (St, 7. 1. 2009 - 13:01)
lol to se mi hodi k fofoalu v německu ,,mam tam fotky marušky "
dreadlockcongohigh (So, 28. 3. 2009 - 01:03)
ja sem driv hulil ganju cca 10krat denne a to po dobu 1 roku.a rozhodne sem nebyl mrzout stupidního vzezření.apatický sem nekdy byl,nespolecensky jen ve spatne společnosti.na ty časy naopak vzpominam s laskou.již rok nehulim ale sem vesely
sdada (St, 10. 4. 2013 - 11:04)
asdfaf
Hitler (St, 10. 4. 2013 - 11:04)
kiss !!
Hitler vykuřpéro (St, 10. 4. 2013 - 11:04)
hovno s námi
Doporučuji kni… (Ne, 28. 12. 2014 - 19:12)

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti

John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět.
http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257
Vykuř (Ne, 28. 12. 2014 - 20:12)

Přiznání bývalého...ty doporučovači
Reklama