Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Rychlý návyk na kouření u dětí

U dětí vzniká rychle návyk na nikotin, a to i když kouří poměrně málo cigaret. K vypěstování návyku mohou postačit dvě cigarety za týden, praví se v americké studii zveřejněné dnes v odborném časopise Tobacco Control.

"Děti se stávají závislými na nikotinu s udivující rychlostí a po vykouření tak malého množství tabáku, že si nikdo nemyslel, že je to možné," uvedli badatelé.

Vědci se několikrát v průběhu 30 měsíců dotazovali 679 školáků ve věku od 12 do 13 let.

Z 332 žáků, kteří si kouření vyzkoušeli, 40 procent uvedlo, že mělo příznaky závislosti - potřebovali za každou cenu kouřit, měli potíže s kouřením přestat, byli popudliví nebo úzkostliví, když kouřit nemohli.

U dívek vznikala závislost rychleji než u chlapců. Postačily jim průměrně tři týdny poté, co začaly čas od času kouřit. U chlapců to bylo 183 dnů.

Podle studie polovina mladých lidí, kteří měli znaky závislosti na tabáku, kouřila průměrně dvě cigarety za týden a u dvou třetin se závislost objevila dříve, než začali kouřit každý den. Nicméně při posledním rozhovoru s badateli 75 z 332 mladých kuřáků řeklo, že ještě kouří; ostatní toho nechali.

Děti reagují na nikotin odlišně od dospělých. Mozek dospívajících se ještě vyvíjí a je náchylnější k závislosti než mozek dospělých. Také vliv nikotinu je silnější u dospívajících, tvrdí autoři studie.

"Údaje získané při výzkumu člověka a zvířat mě přivedly k podezření, že závislost na nikotinu začíná v mnoha případech s první cigaretou," podotkl Joseph Di Framza z Massachusettské univerzity.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele pepa
  pepa (anonym)

  myslim ze toto povidani bylo strucne a naucne ja sam nekourim ale rozhodne je to i v urcitym slova smyslu pro mne ponauceni!:)

  Kvě 19, 2009
 • Obrázek uživatele Anonym
  Anonym (anonym)

  Máte pravdu, ale jakto, že jsem kouřil asi jen tři cigarety, a pak jsem tři roky nekouřil a teď znova? Díky za odpověď.

  Bře 14, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama