SMS škodí mozku víc než hašiš

Intenzivní zasílání zpráv prostřednictvím e-mailů nebo SMS může podle odborníků z londýnské univerzity napáchat v lidském mozku větší škody než vykouření jointu. Způsobuje totiž krátkodobé a dočasné snížení inteligenčního kvocientu.

Pokusů se pod vedením univerzitních lékařů zúčastnilo osmdesát dobrovolníků, kteří se nejprve podrobili testům na stanovení výše IQ. Poté, co určitou dobu během jiné činnosti intenzivně "mailovali" a "esemeskovali", došlo k dalšímu měření. Ukázalo se, že se v průměru jejich IQ snížilo až o deset bodů, zatímco po zkonzumování jedné dávky hašiše kleslo o pouhé čtyři.


Vědci tento znepokojivý jev vysvětlují tím, že pro mozek je nesmírně obtížné zvládat více úloh zároveň. Kdo neustále přerušuje práci, aby kontroloval elektronická poselství a hned na ně odpovídal, uvádí nejdůležitější orgán myšlení do trvalého stavu pohotovosti a připravenosti. Tím ho však připravuje o potřebnou schopnost koncentrace. Jak k závěrům studie podotkl britský list The Times, denně proběhne celosvětovou internetovou sítí více než 50 miliard e-mailů.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele pavel b
  pavel b (anonym)

  co je to za ptakovinu, nevidim duvod,psani emailu ze je skodlive?

  Kvě 23, 2005
 • Obrázek uživatele chuck
  chuck (anonym)

  :-Dja se jenom smeju tomu jak nekdo mohl napsat "jedné dávce hašiše"....jak jako dávce?já to nechápu..ja sem mel vzdycky za to ze jsou to individuani drogy a ze na kazdeho pusobi jinak...vy dávky...no jinak zkuste hulit hash treba mesic v kuse kazdy den a myslim ze to bude ten nejvetsi vymaz ve vasem mozku od doby co ste prisli na svet..hoa

  Srp 17, 2005
 • Obrázek uživatele Miloš Stašink
  Miloš Stašink (anonym)

  V poslední době se domnívám, že tento server upadá, dnes mezi novinkami reklama na tarify Telecomu a vzápětí článek o škodlivosti SMS - bláboly rovnající se senzacím Blesku. Jsem schopen vyjmenovat stovky "intenzivních" činností jako je posílání SMS - stejně mohu tvrdit, že řízení vozidla je na mozek ještě náročnější a snižuje IQ. Myslím si, že jediné co nám IQ může snižovat je čtení takovýchto rádoby odborných článků. Byl bych proto rád o větší čitelnost autorů a zdrojů. Miloš

  Kvě 09, 2005
 • Obrázek uživatele benzen
  benzen (anonym)

  Hm..tak to bychom meli asi misto psani SMS a Imailu vydechovat hasisove kourove signaly.No treba si lide potom budou lepe rozumet.

  Črv 02, 2005
 • Obrázek uživatele HaHa
  HaHa (anonym)

  No to je síla, kdo přišel na toto porovnávání, určitě by mohl strávit čas mnohem užitečněji,z vlastní zkušenosti vím, že čím více činností člověk zvládá a trénuje mozek, tím má širší rozhled, vyšší sebevědomí a inteligenci to jenom prospívá. Je to skoro jako reklama na drogy!!!!!

  Dub 20, 2006
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Lidi to stejne neodradi kdyz si budou chtit smskovat tak nebudou davat na nejaky clanky o vedcich ale myslim si ze maji pravdu protoze tam musi probihat hodne skodlivych vln ale spis by meli radit co proto udelat aby to tolik neskodilo.

  Kvě 24, 2006
 • Obrázek uživatele fakta o marihuaně
  fakta o marihuaně (anonym)

  fakta o marihuaně http://www.marihuana.cz/

  Feb 07, 2011
 • Obrázek uživatele R.
  R. (anonym)

  Já to vidim opačně.kdo hodně píše sms nebo mail tak právě ten mozek pořád procvičuje.

  Feb 07, 2011
 • Obrázek uživatele wtf
  wtf (anonym)

  :-Dja se jenom smeju tomu jak...asi jsi to nikdy dlouhodobě nehulil.. je to tu snúška nesmyslú ve snaze dezinformovat a vyděsit spoluobčany. To je na žalobu za šíření poplašné zprávy.. bacha na to Vy pisálci.

  Bře 29, 2011
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama