Reklama

Tabák zabíjí - nenechte se oblbnout!

Cigarety jsou jediným spotřebním zbožím, které, používáno k tomu účelu, k němuž bylo vyrobeno, způsobuje smrt - a to celé polovině svých konzumentů. Za jejich dnešní rozšíření může to, že jsme na to přišli pozdě: první ze zhruba 60 000 prací, prokazujících vliv na zdraví (pětina úmrtí ve vyspělých zemích, i u nás), byla publikována teprve roku 1950. Přitom jen ve 20. století zabily cigarety víc lidí než obě světové války dohromady - asi 100 milionů osob. Při současném trendu to v 21. století bude už miliarda mrtvých.

Komentář k argumentům proti zákazu reklamy na tabákové výrobky.

 

 • legalita

  Cigarety jsou jediným spotřebním zbožím, které, používáno k tomu účelu, k němuž bylo vyrobeno, způsobuje smrt - a to celé polovině svých konzumentů. Za jejich dnešní rozšíření může to, že jsme na to přišli pozdě: první ze zhruba 60 000 prací, prokazujících vliv na zdraví (pětina úmrtí ve vyspělých zemích, i u nás), byla publikována teprve roku 1950. Přitom jen ve 20. století zabily cigarety víc lidí než obě světové války dohromady - asi 100 milionů osob. Při současném trendu to v 21. století bude už miliarda mrtvých. Proto by také nebylo možně dnes někde začít vyrábět nebo prodávat cigarety - a vzhledem k tomu, co dnes o vlivu cigaret na zdraví víme, lze v budoucnu předpokládat výraznou regulaci prodeje (Peto et al., 1994).

   
 • svoboda

  Už z předešlého textu vyplývá, že svoboda podnikání tabákového průmyslu stojí lidské životy - můžeme to přirovnat k tomu, kdyby se někdo zastával svobody diktátora vraždit. Navíc, u cigaret chybí druhá stránka věci: adekvátní kampaně propagující nekuřáctví.

  Článek 10 Evropské dohody o lidských právech uvádí:


  1. "Everyone has the right to freedom of expression ?

  2. The exercise of these freedoms, since it carries with its duties and responsibilities, may be subject to such formalities, conditions or restrictions or penalties as are prescribed by law and are necessary in a democratic society,?for the protection of health?"

   
 • vliv reklamy na kuřáctví

  Závislost na tabáku je nemoc (číslo diagnozy F 17.2,3) a to nemoc dětská: naprostá většina kuřáků (asi 90%) začne kouřit před svým 18. rokem, nejčastěji kolem 14-16 let. Tabáková reklama má také jako cílovou skupinu nikoli dospělé, ale děti a to kolem věku 12 let. Cena dvanáctiletého dítěte, které začne kouřit, byla ve Velké Británii odhadnuta na 40 000 LST (to jsou peníze, které na takovém dítěti za jeho průměrný život průměrného kuřáka tabákový průmysl vydělá). V pražské studii 3 500 dětí kouřilo 63% cigarety, na které právě probíhala nejmasivnější kampaň, i když byly dražší než nejprodávanější značka (Králíková,1995). Podobná americká studie ukázala, že je tomu tak dokonce v 80-85% (Pierce,1999). 

  Reklama na tabák tedy neznamená volbu značky, ale začátek kuřáctví.

   
 • snížení spotřeby

  je tabákovým průmyslem zpochybňováno, je však prokazatelné, následující údaje:
  země, datum zákazu reklamy, pokles spotřeby do 1996


  Norsko 1.7.1975 - 26%

  Finsko 1.3.1978 - 37%

  Nový Zéland 17.12.1990 - 21%

  Francie 1.1.1993 -14%

  (podle Joosens,L.: Questions and Answers, UICC,1998)

   
 • poškození spotřebitele

  je oblíbený mýtus tabákového průmyslu - ztráta peněz za příjmy z reklamy, ztráta pracovních míst a podobně. Podstatné je, že peníze se neztratí: tři ze čtyř kuřáků (to jsou ti, kdy by si přáli přestat, ale vzhledem k drogové závislosti na nikotinu nemohou) by jistě vyjmenovali jiné spotřební zboží, které by si s chutí koupili, kdyby nemuseli utrácet za cigarety. Peníze (včetně pracovních míst nebo reklamy) se jen přesunou do jiných oblastí. Jen na okraj, např. Liberální institut mohl pracovat na své studii.

  Jestli spotřebitele něco poškozuje, je to tabák.

   
 • sponzorování

  Jistěže peněz na kulturní, sociální a sportovní oblasti nebude nikdy dost. Tabákový průmysl je však nechce primárně podporovat, ale jen prodat touto cestou své výrobky. Např. v lednu letošního roku na mne silně zapůsobily důkladné rozpaky Bernie Ecclestona, který v britském parlamentu dobře připraveným poslancům zdravotního výboru vůbec nedokázal odpovědět na otázku, co že si to vlastně tabákový průmysl od formule 1 za těch 200-300 milionů liber ročně vlastně kupuje. Podobně tam působili zástupci FOREST (britské sdružení na ochranu práv kuřáků, jehož citace Liberální institut uvádí). Dobrý zákon komplexní kontroly tabáku řeší tento problém tak, že 0,5-1% z daní za tabákové výrobky je určeno na sponzorování a kontrolu tabáku (např. v Polsku).

   
 • "řada členských zemí EU",

  které protestují proti direktivě 98/43/EC, uváděná ve studii Liberálního institutu, není moc dlouhá - je to jen Německo (spolu s výrobci tabáku). Na verdikt o oprávněnosti jejich protestu si musíme počkat do konce letošního roku. Ale tato direktiva přesto platí, ačkoli je to v uvedené studii zpochybněno.

   

Závěr

Tyto argumenty proběhly Evropou před přijetím direktivy o zákazu reklamy na tabákové výrobky a právě její přijetí parlamentem EU ukazuje, že nemohly obstát. Nedejme se ani my ohlupovat. Hodí se k tomu heslo letošního Světového dne bez tabáku, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje každoročně na 31.5.: Tobacco kills - don´t be duped (Tabák zabíjí - nenechte se oblbnout).

 

Za ČK EMASH (Českou komisi European Medical Association Smoking or Health) připravila Eva Králíková

 

Reklama

MUDr. Eva Králíková,CSc.

Ústav hygieny a epidemiologie l.LF UK

Studničkova 7, 128 00 Praha 2

0602 841 263

Reklama

Komentáře

Marketa (So, 7. 2. 2004 - 16:02)
Ja bych se trochu zastala Jiriho. Na koureni rozhodne neni nic zdravyho, ale jak vime, ze za rakovinu muzou 'jenom' (nebo 'hlavne') cigarety? Co treba vrozene dispozice, jidlo, zivotni styl, skutecnost, ze diky (kvuli) satelitum, mobilnim telefonum a vsem ostatnim formam bezdratove komunikace si na svete zijeme jako v mikrovlnce (nebo v makrovlnce - coz neni o noc lepsi). Podotykam, ze jsem nekuracka ...
Marketa.
Jiří Polák (Út, 8. 1. 2002 - 23:01)
Argument stejné úrovně je označit pana Tomáše Holka za pravicového extremistu, který chce jednoznačně nastolit fašistickou světovládu na této planetě. A navíc si nahrabat peníze na černém trhu s tabákem.
runner (Po, 8. 7. 2002 - 13:07)
Vazeny idiote, pokud chcete takovy dukaz, na ktery si muzete sahnout a ktery muzete videt na vlastni oci, doporucuji Vam navstevu patologickeho ustavu na Albertove a velmi podrobnou prohlidku exponatu "plice kuraka" v lihu.
tomas holek (St, 21. 2. 2001 - 10:02)
To ze nasi poslanci neprijali zakon, zakazujici veskerou reklamu na cigarety jednoznacne svedci o tom, ze za to berou velke penize - primo oni nebo jejich strany.
Jinak by takove svinstvo nemohli udelat. To je zcela evidentni.
Petra Plum (Čt, 22. 8. 2002 - 13:08)
Škoda,že jste nenavštívil naši rodinu před 9. červnem 2002. Mohl jste klidně dostat šok a na takový důkaz si sáhnout. Můj otec zemřel na rakovinu plic. Kouřil celý život. Nikdy by se nenadál, jak rychle umře... Posílám Vám kopii mejlu, který jsem dneska psala své kamarádce. Jí na rakovinu zemřela maminka, dědeček na rakovinu plic. Viděl byste ten strašnej strach, jak se otec bál umřít. Nejhorší je, jak okolí vidí, že je člověk uplně bezmocný. Dneska jdete na rentgen a za dva měsíce nebo tři je po vás. Ale Váš názor mi připadá adekvátní tomu, že jste se s tím opravdu nesetkal. Rakovina plic je velmi rychlá díky tomu, že přes plíce proteče velké množství krve a rakovinné buňky se pak usazují úplně všude. Prostě, musel byste to videt. Pak je otázka o důkazech zcela zbytečná. Klidně spolu můžeme diskutovat jestli chcete. Uvádím svoji adresu. Ale je to zvláštní, nemám pocit Vás přesvědčovat. Jenom mám pocit, že si většina lidí nedokáže představit, co to vlastně znamená, dostat rakovinu plic. Nemluví se o tom. Jenom ta uhozená varování "ministr zdravotníctví varuje.... " To je stoprocentní nesmysl taková forma kampaně. Jak se níže dozvíte, konečně s tím něco začali lidi dělat, ale bohužel zatím jenom ve Francii. Jinak reklama by zakázaná měla být určitě, myslím si. Petra
Kopie:
no to mas pravdu. Nikde to neni videt. Clovek si to neumi vubec predstavit dokud se s tim nesetka. Zvlast si pak clovek zacne vic vsimat lidi , mladych lidi, kteri o tom nemaji absolutne sajnu a maji kolikrat takovy dost rouhajici se kecy... Delaji machry, nebo se chovaji hnusne, treba jako snek .... a nemaji uctu k zivotu. A jeste jsou schopni se s tebou prit (pri nejake prilezitosti) na toto tema. Protoze kazdej ma svuj nazor ze. Treba co se tyce koureni. Kazdej vi vsechno nejlip, ale kdyby skutecne videli, jak skoro jisty je to, co je z tech smradlavejch zvar ceka, tak myslim, ze by - machyrci nemachyrci - dostali poradnej strach. Klara se se mnou kuprikladu prela (jako obvykle, musi ukazat, ze ma pravdu, i kdyz to tak neni... to vis, ja jsem takovy decko, ktery dela blbinky, takze nemuzu mit nazory ktery by se daly brat vazne...taky jsem zaujata....) prave ohledne tech cigaret. V radiu jsem asi pred mesicem slysela, ze ve Francii je v televizi sokujici reklama, ktera je zamerena proti koureni a rakovine. Takovy varovani pro mlady lidi, aby nekourili. A je to sot, kde je na domaci video natoceny vyhubly muz (vime jak to vypada...), sedi zady ke kamere, na posteli. Filmuje ho vlastni manzelka a po chvili se objevi titulek, ze tento 49 lety muz za 8 dni zemrel na rakovinu plic. Kouril uz od 14.... A ted ten komentator radiozurnalu mel telefon - reportaz s kolegou, ktery sleduje udalosti ve Francii. Jaky to vyvolalo soky, taky nadhodil, jestli je to eticky vubec... a proc vlastne ho manzelka (toho nemocnyho) natocila a zasadila se o to, aby takovejto sot vznikl. Podle nas co o tom neco vime, je to jasny. Je to jedina ucinna cesta. Myslim, ze ta zenska si taky rikala jako my, ze to je tak neuveritelne pod poklickou.Ze prave toto by meli videt a nic jinyho. Na vlastni oci. kazdej mluvi o rakovine a hlavne teda co se tyce rakoviny plic, ale nikoho ani nenapadne co si pod tim ma predstavit. Co je to vlastne za nemoc. Mysli si asi, ze proste dostanes rakovinu a umres driv. Ale tu hruzu, ze je to tak neco vlastne jednoduchyho, ze je neco, co ti nici rychle organismus, tak ze nemuzes fungovat a ani nemas silu nejak po sobe uklidit.... jako vis stihnout co jsi nestih... Jak je to v podstate primitivni..a pritom uplne beznadejnej boj.¨Vetsina lidi o tom nevi, protoze ,kdyby vedeli, tak budou mit vazne hroznej strach. Jak je clovek pak bezmocnej. Ja jsem treba mela taky takovou neurcitou predstavu. Ze rakovina je nevylecitelna a tajemna nemoc, neco nehmatatelnyho. Jenom proste jeden den umres trochu driv nez normalne. Mozna ti vypadaji vlasy... Ale jinak nic. Ze nejaky nicivy bakterie uvnitr tela pusobi,ale ze jsou uvnitr a nejsou videt.... Podle me je to jedinamozna forma jak proti tomu bojovat, takhle sokujici sot. O etice nemluvim. Podle me na tom neni nic neetickyho. Naopak. Eticky je videt to a uvedomit si , ze jsou to taky lidi. A jak je to strasny. A ja jsem si jista, ze kdyby ten sot byl u nas, tak by to ovlivnilo vetsinu lidi. Aspon tech mladych, co jeste nejsou zavisli. Asi to napisu jako podnet na Ministerstvo zdravotnictvi. Jako namet. Nevis o nejake iniciative? Ja se chci angazovat . Ale ne v nejake jenom kde o tom kecaji, doopravdy neco s tim udelat. Jeste se mrknu na internet. No a ten klip k te pisnice, jak jsem ti psala, to bylo opravdu jak ve skutecnosti. Ale bylo to fakt hrozny. Ovsem nevim jak to muze pousobit na nekoho kdo je v pohode a nesetkal se s tim nikdy... Kazdej si asi mysli, ze smrt je prirozena a prote to tak je, tak jako jiny osudovy okamziky, jako kdyz udelas maturitu nebo neco podobnyho...tak jak to postupne jde. Ale kdyz jsem to videla na vlastni oci, tak me to uplne zaskocilo. Teda taky jsem si rikala, ze je to tak lepsi. Ale prislo me to strasne neprirozeny. Nenormalni. Kdyz cloveku neni 80 a vic....

zatim koncim cau Plum
Jiří Polák (Út, 8. 1. 2002 - 23:01)
Jaké existují důkazy o kodlivosti kouření? Osobně si myslím, že kouření opravdu škodí zdraví, ale důkaz jaksi postrádám. Vím jen o statistických důkazech, ale to nejsou opravdové důkazy, snad jen pro toho, kdo statistice nerozumí. Přinesl opravdu někdo důkaz, že tabák zabíjí, jak se expresivně tvrdí v článku?
lukáš (So, 8. 3. 2003 - 14:03)
kouřím už 18 let,posledních 5.let si zakouřím akorát v hospodě a to je dvakrát týdně.Nedokážu si k pivu nezapálit,dvacku vykouřím a pak zase nemusím cigáro třeba 5.dní vidět,chci se zeptat jestli to není horší než kdybych kouřil pravidelně
dita (So, 8. 3. 2003 - 14:03)
tak nechod do hospody a nemusíš kouřit vubec ty buzíku
Stapová (Čt, 20. 2. 2003 - 16:02)
Milý Jiří,
z Vašeho komentáře jasně vyplývá, že Vás nic nepřesvědčí o tom přestat kouřit. Je to vaše rozhodnutí a se svým zdravím si dělejte co chcete. Jen Vás chci požádat, abyste při svém počínání neobtěžoval druhé. Nekuřte proto na veřejnosti, na zastávkách, v budovách a prostě všude kde by to ostatním mohlo být nepříjemné. To jestli je kouření škodlivé se dozvíte celkem sám na sobě dříve nebo později. Doufám jen, že stát přistoupí do té doby k tomu, aby si kuřáci své léčebné výlohy hradili sami a opět neobtěžovali ostatní.
Víte, že v cigaretě je jen nepatrný podíl tabáku a ostatní jsou umělé návykové látky, barviva, ochucovadla, aromata ap.?
Zdraví a dlouhé zdraví Vám přeje čtenářka těchto stránek Stapová
Dafi (Čt, 28. 12. 2006 - 16:12)
kouřím od 15 je mi 50 žiju
jir K (St, 3. 1. 2007 - 22:01)
tak si myslím, že zabíjí skoro všechno !

a nejhorší je lidská blbost a lhostejnost.
nekuracka (St, 3. 1. 2007 - 22:01)
Zdar Dafi,dej vedet pristi rok!
skucius (Pá, 4. 5. 2007 - 09:05)
KUWA NAPIŠTE TAM NĚCO NORMÁLNÍHO
Plíce (Pá, 4. 5. 2007 - 16:05)
Kouřit je to samé,jako by mi někdo dával peníze,a já ho za to kopal do prdele.Tělo nám totiž umožnuje peníze vydělávat.My(kuřáci) mu to vracíme tím,že ho zabíjíme.Paradox,co?Clověk může mít tisíc univerzit,doktorátů.Pokud kouří,je to ve stylu-Nic jsi nepochopil,Ivane.
Tonda B. (Pá, 4. 5. 2007 - 17:05)
No, nezabíjí tabák, ale kouření:)
Když jsem začal kouřit, bylo to za bolšana a ten to viděl nerad, kdo típne buduje vlast:)
Na to já říkal, kdo kouří, nefláká se:)
Když mě pak holka nechtěla, že mě smrdí z huby, tak mě došlo, že asi ne od mlíka:)A hleděl jsem se toho zbavit.
Dneska je všechno jinak, ví se toho 100x víc ale taky 100x víc holek kouří. Cigarety, bohužel:)Nemá to logiku. Nebo snad kouříte proto, že jste v dětství obdivovali Gorbačova?
xxcd (Pá, 4. 5. 2007 - 19:05)
Zase promluvil chytrej :-) ...
Pro xxcd (Pá, 4. 5. 2007 - 20:05)
Konečně to pomohlo ta rána palicí?Dej si preventivně ještě několikrát,at se to nevrátí.
Tonička (Pá, 4. 5. 2007 - 20:05)
Já teda začala kouřit jak lokomotíva protože jsem obdivovala Havla a Kryla. Jak se vždycky usmáli po cigárku! To usmání jim snad do obličeje nevykouzlily ani jejich manželky:) Ach ty pubertální lásky:(
Rosta (Ne, 6. 5. 2007 - 11:05)
Koureni skodi zdravi, to je bezesporu pravda. Nejen plice a rakovina, ale taky pokozka trpi, pravidelne masivni koureni ma vliv na hodne veci, vcetne zazivani atd... Ja jsem taky kurak, drive jsme kouril hodne. Dneska se sveho navykou zbavit nechci, cigareta mi proste chutna, ale vykourim tak 5 cigaret denne. Rikam si ze kdzy k tomu zdrave jim a jeste zetru vytaminy, takze se si s tim telo poradi. 5 cigaret versus kuraci co udelaji 40 denne... myslim ze i nekurak, ktery se projde ve meste po ulici, nadejcha ekvivalent mnzostvi radiaklu jako z peti cigaret. Uplne stejne se da ric ze zabiji uzeny, ze zabiji svickova, ze zabiji atd, ale, toje skoda slov. Proste cigaretka ke kafi, nebo po jidle jeste nikoho nezabila. Dalsi vec je geneticka dispozice... znal jsem pripady kdy kteri hulili jak fabrika a dozili se 80, a pripady ktery zili zdrave, nekourili, nepili, stale v pohybu a v 50ti infarkt a trojity bypas... To jen tak aby se vedelo ze nic neni cernobile, jak to tady vidi pani Doktorka, kazda vec ma vice uhlu a tak se taky musi brat.
Návštěvník (Ne, 12. 8. 2007 - 03:08)
jj přesně tak Rosto...
lykos (Ne, 21. 10. 2007 - 23:10)
koureni je fajn ale nasletky nic moc ale prijimam svuj trest
lykos (Ne, 21. 10. 2007 - 23:10)
kdy by se neprodavali ty skurvene cigerety na kazdem rohu tak kurva fix nekourim
Katka (St, 28. 11. 2007 - 11:11)
Kuřási vždy budou vidět vše jinak.. tím že kouří v naší přítomnosti zabíjí sebe,je to jejich volba,, ale zabíjí i nás..
Návštěvník (St, 28. 11. 2007 - 11:11)
Proboha Katko?????
Návštěvník (Pá, 14. 12. 2007 - 12:12)
Co proboha, dyt je to pravda.. když někdo nechce at nekouří !!! Aji pro kuřáka je nepříjemný když zrovna nekouří a někdo od vedle odstolu mu vykuřuje pod nosem !! Zamyslete se, nejsem proti kuřákům všichni nejsou stejní většina bere ohledy.. Ale ti ostatní! Plně souhlasím s Katkou !!!
Xantipa (Čt, 29. 1. 2009 - 18:01)
No prestat neni jednoduchy.
Návštěvník (Čt, 29. 1. 2009 - 18:01)
ale přestat chlastat je těžší...soudě podle počtu úspěšně "nekouřících kuřáků" a abstinujících alkoholiků
Lukin (Út, 14. 4. 2009 - 19:04)
...Přitom jen ve 20. století zabily cigarety víc lidí než obě světové války dohromady - asi 100 milionů osob.....cigareta neni kulka co te zabije kdyz te trefi....znam plno lidi co zacali v 20 a kourej do 40....a mrtvy nejsou....koureni jen snizuje vek kteryho se dozijem..a v pripade rakoviny o hodne vic...ale sou i lidi kteri kouri 70let a zijou.... ...to neznamená ze kourit je dobre a zrovna nám se nic nestane.... ;)
starý krokodýl (Út, 4. 12. 2012 - 15:12)
Hulím třicet let a dodnes jsem neměl chřipku ani jiné dýchací problémy.Jediný problém je, že se mi na tom přiživuje stát svými daněmi.
Kouření vás ochrání před rakovinou plic!
Čtěte zde..jen naši "všeznalí" doktůrci budou stále mlít jednou naučené dokola...
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010120007
No, (So, 8. 12. 2012 - 09:12)
Hulím třicet let a dodnes...tak to buď rád. Můj děda hulil také dost a odskákal to chudák rakovinou plic - které podlehl.
Občan Pavel (Po, 16. 7. 2018 - 12:07)
Ale jen asi polovinu, tak můžete být ta druhá polovina,jejíž délku života to nezmenší...:-).
Reklama